Suzuki Puchar Polski. Po wyrównanym boju lider Energa Basket Ligi pożegnał się z turniejem

AIP
Stelmet Enea BC Zielona Góra mimo dwóch wygranych kwart ostatecznie przegrał z Argedem Bmslam Stalą Ostrów Wielkopolski. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Pierwsza i trzecia kwarta wygrana przez Stelmet, druga należała natomiast do Stali Ostrów Wielkopolski. Czwarta przyniosła wyrównanie oraz jednopunktowe przewagi. Z bardzo wyrównanego pojedynku górą wyszli ci drudzy i to oni w sobotę zmierzą się z Polpharmą Starogard Gdański z półfinale Suzuki Pucharu Polski.

Stelmet Enea BC Zielona Góra to obok aktualnego mistrza Polski Anwilu Włocławek oraz obrońcy tytułu Polskiego Cukru Toruń jeden z faworytów Suzuki Pucharu Polski. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch najwyżej ocenianych drużyn, swój ćwierćfinałowy mecz rozegrała już w czwartek. O 20.30 na Arenie Ursynów, która do niedzieli będzie gościć drugie po Polskiej Lidze Koszykówki najważniejsze zawody w kraju, zmierzyła się z Argedem Bmslam Stalą Ostrów Wielkopolski. Stawką półfinał, w którym już czekała na nich Polpharma Starogard Gdański.

Ona kilka godzin wcześniej po emocjonującej końcówce pokonała Legię. W przypadku spotkania ekipy z Zielonej Góry emocji nie brakowało już od pierwszego gwizdka. Starcie lidera Energa Basket Ligi oraz piątej ekipy tych rozgrywek należało do niezwykle wyrównanych. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego, którzy w lidze plasują się niżej, wygrali ostatnie, listopadowe starcie 81:72. W Warszawie liczyli na powtórkę scenariusza.

Na wyłonienie zwycięzcy trzeba było czekać aż po końcowe sekundy. Choć zielonogórzanie zwyciężyli pierwszą kwartę 21:16, to w drugiej przegrali już 19:24. Do przerwy tablica wyników wskazywała więc na remis 40:40. Później Stelmet prezentował się i punktował już lepiej. Kolejna kwarta wygrana 15:11.

Z początku w tej ostatniej więcej rzucali koszykarze z Ostrowa Wielkopolskiego. Na pięć minut przed zakończeniem zawodów tracili już tylko dwa oczka, na nieco ponad trzy doprowadzili do remisu 59:59. Mecz był niezwykle wyrównany, po kolejnych akcjach obie strony wychodziły na zaledwie jednopunktowe prowadzenia.

Ostatecznie lepiej punktowali zawodnicy Stali i nieco niespodziewanie to oni wyszli zwycięsko z całego pojedynku. Przegrali pierwszą i trzecią kwartę, ale koniec końców mogli cieszyć się ze zwycięstwa 64:71. To oni w sobotę zmierzą się w półfinale z Polpharmą Starogard Gdański i wciąż pozostają w grze o trofeum Pucharu Polski.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Arged Bmslam Stal Ostrów Wielkopolski 64:71 (21:16, 19:24, 15:11)