Świadek koronny sypie kolegów w procesie Psycho Fans: Maczety zaczęły się od współpracy z kibolami Wisły Kraków. Mówił też o "ochronie"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Proces Psycho Fans (16.01.2020) Patryk Osadnik
Przed sądem w procesie Psycho Fans zeznania złożył Maciej S. ps. "Maciuś". To jeden z przywódców grupy, którzy poszli na układ z policją, tym samym licząc na nadzwyczajne złagodzenie kary. Maciuś podczas rozprawy mówił o zyskach, jakie przynosiło wymuszanie haraczy na właścicielach lokali z automatami do gry oraz sklepów z dopalaczami. Wspomniał również o współpracy z pseudokibicami Wisły Kraków, dzięki której kibole Ruchu Chorzów zaczęli używać maczet. Współoskarżeni ostro wypowiadają się o małych świadkach koronnych, nazywając ich kłamcami.

Proces Psycho Fans: Mały świadek koronny sypie

Toczy się proces Psycho Fans – zorganizowanej grupy przestępczej pseudokibiców Ruchu Chorzów. Przypomnijmy, że na ławie oskarżonych zasiada około 50 osób. Większość z nich od wielu miesięcy przebywa w aresztach śledczych. Kibole są oskarżeni o popełnienie wielu przestępstw, w tym m.in. o zabójstwa, rozboje czy handel narkotykami.

16 stycznia 2020 roku przed Sądem Okręgowym w Katowicach zeznania składał Maciej S. ps. „Maciuś”, który jako jeden z trzech mężczyzn został oskarżony o kierowanie Psycho Fans.

Proces kiboli Psycho Fans: Biliśmy kibiców przeciwnej drużyn...

Podobnie jak inni przywódcy grupy, tak i Maciuś skorzystał z prawa gwarantowanego mu przez art. 60 Kodeksu Karnego. Oznacza to, że poszedł na układ z wymiarem sprawiedliwości. Wyjawił śledczym istotne informacje na temat działania grupy, a w zamian może liczyć na status małego świadka koronnego i nadzwyczajne złagodzenie kary. Ponadto, w przeciwieństwie do większości swoich kompanów, S. odpowiada w procesie z wolnej stopy. Kiedy oni na rozprawy są doprowadzani z aresztów w całej Polsce, on cieszy się wolnością.

Współoskarżeni wyraźnie protestują przeciwko stosowaniu zasad z art. 60. Podczas procesu wielokrotnie podkreślają, że zeznania małych świadków koronnych mijają się z prawdą. Ich zdaniem, byli przywódcy Psycho Fans kłamią i zrzucają winę na innych, żeby załatwić sobie jak najłagodniejsze wyroki.

To jest zupełna bzdura. Wiadomo, że osoby na wolności spotykają się i ustalają wspólnie zeznania. Są to zwykłe pomówienia. Będę składał wyjaśnienia w sądzie, ale nie przed prokuratorem, który współpracuje z prawdziwymi bandytami - Mateusz L.

Przytoczony cytat pochodzi z jednego z przesłuchań Mateusza L., które miały miejsce podczas prowadzonych przez śledczych czynności przygotowawczych. W tej chwili L., podobnie jak większość osób znajdujących się na ławie oskarżonych, nie chce składać zeznań. Czeka, aż przesłuchani zostaną wszyscy mali świadkowie koronni, aby odnieść się do ich słów.

Czytaj także

Maciej S. i inni nie są jednak przesłuchiwani w obecności współoskarżonych. Zeznania składają pojedynczo. Do tej pory Maciuś jest jedynym małym świadkiem koronnym przesłuchanym w czasie procesu Psycho Fans. Jest on oskarżony m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, handel narkotykami czy udział w ustawkach.

Ochrona lokali z automatami do gier i dopalaczami jako intratny biznes

Podczas procesu Maciej S. zeznał, że członkowie Psycho Fans czerpali zyski z haraczy, jakie ściągali z lokali na terenie Chorzowa i Świętochłowic. Chodzi o kilkanaście punktów z automatami do gier. Tym procederem członkowie gangu mieli zajmować się w latach 2015-2017, kiedy zostali zatrzymani.

Każdy lokal z automatami ma ochronę ze strony kibiców Ruchu albo GKS-u Katowice. Czasem zajmują się tym nawet osoby spoza świata kibicowskiego. Gdyby właściciel takiego lokalu nie chciał zapłacić, to dostałby z liścia i zmieniłby zdanie - Maciej S.

Choć jak podkreślił, rzadko lub prawie nigdy nie dochodziło do przemocy w interesach, ponieważ właściciele lokali dobrze wiedzieli, że haracz należy zapłacić i wliczali to w koszta. To musiały być niemałe, ponieważ Maciuś kilka razy odbierał pieniądze osobiście i zawsze było to od trzech do pięciu tysięcy złotych.

- Ochrony udzielał Maślak (Maciej M., jeden z przywódców Psycho Fans - przyp. red.). Uruchamiani byliśmy telefonicznie dopiero wtedy, kiedy ktoś poza nami chciał ściągnąć pieniądze z właściciela lokalu lub miała tam miejsce jakaś zadyma. To była łatwa kasa – przyznał.

To właśnie Maciej M. miał czerpać największe korzyści z automatów i być mózgiem tego biznesu.

- On pewnie dostawał znacznie więcej ode mnie. Byliśmy dla niego ochroną z szyldem „Ruch Chorzów”. Lubił się tym chwalić, że jak coś się dzieje, to od razu jest kilkadziesiąt osób do bitki. Wkurzało nas to, bo nie było tak, że nagle ludzie, którzy nie czerpią z tego żadnych zysków, pójdą w ogień dla interesów Maślaka - dodawał Maciej S.

Po pewnym czasie do Psycho Fans zaczęli zgłaszać się również właściciele sklepów z dopalaczami. Maślak był ponoć tak rozchwytywany w świecie przestępczym, że za ochronę płacili mu ludzie z całej Polski. - Dostawałem za to 10 tys. zł miesięcznie. On pewnie inkasował znacznie więcej - mówił Maciuś.

Za to na bramkach, czyli na wejściach do nocnych klubów, według zeznań Macieja S., Psycho Fans stawiali członków grupy, którzy byli w gorszej sytuacji finansowej. Dzięki temu mieli oni sobie dorobić na życie oraz treningi sztuk walki. Zarabiali od 100 do 150 zł za nockę.

Współpraca z pseudokibicami Wisły Kraków oznaczała, że maczety poszły w ruch

Jednym z głównych punktów działalności Psycho Fans były bijatyki z pseudokibicami innych drużyn. Dochodziło do nich przypadkowo na ulicach, ale też w lasach czy przy autostradach. Tam odbywały się zorganizowane ustawki. O jednej z nich Maciej S. opowiadał tak: - Obserwowałem naszą młodzież, ale jak zaczęła przegrywać, to stamtąd odszedłem, bo było mi za nich wstyd. Przed walką bardzo się napinali, ale nic z tego nie wyszło. Jako Psycho Fans nigdy się nie poddawaliśmy, a kilku z nich to zrobiło, inni mdleli.

W środowisku pseudokibiców bójki najczęściej odbywają się na gołe pięści. Używanie sprzętu, czyli różnego rodzaju pałek, noży, maczet czy kastetów, jest uważane za niehonorowe. Psycho Fans stopniowo przesuwali tę granicę, zaczynając właśnie od pałek czy metalowych rurek.

Wszystkie zmieniło się po nawiązaniu kontaktów z ekipą Wisły Kraków. Wtedy młodzi zaczęli chodzić z maczetami - Maciej S.

Współpraca pomiędzy Psycho Fans i Sharks (grupa pseudokibiców Wisły) miała podłoże nie tylko chuligańskie. Maciuś zeznał, że chodziło tutaj również o interesy, w tym handel narkotykami. Pewnego razu Maciej S. i Maciej M. mieli w Krakowie odebrać pięć kilogramów marihuany od kibola Wisły o ps. „Zielu”.

- Mieszkał w domkach jednorodzinnych na strzeżonym osiedlu. Pięć kilogramów marihuany dał nam w sportowej torbie, każda paczka była hermetycznie zapakowana. Zawieźliśmy towar do biura Maślaka w Chorzowie - zeznawał S.

Według Maciusia cena była okazyjna, bo wynosiła zaledwie 12 lub 13 zł za gram narkotyku. Towar okazał się jednak trefny. Kibole z Chorzowa zwrócili go Zielowi, ale ten nie rościł sobie pretensji.

Podczas kontaktów z pseudokibicami z Krakowa Maciej S. miał poznać wszystkich najważniejszych członków Sharks. W tym Miśka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych pseudokibiców w Polsce. To on w 1998 rzucił nożem prosto w głowę Dino Baggio, włoskiego piłkarza, podczas meczu Wisły z AC Parmą.

Z zeznań Macieja S. wynika, że sprzętu używali nie tylko młodzi pseudokibice z Chorzowa. - Na Zawodziu spotkaliśmy jednego z czołowych pseudokibiców GKS-u. Maślak spał na tylnym siedzeniu, ale kiedy tylko o nim usłyszał, zerwał się i wypadł z samochodu, był jak w amoku. Pobiegł do niego jak na pamięci mięśniowej i sprzedał mu kopa prosto na klatę. Wybiegłem, żeby mu pomóc, ale sam go obrobił. Kilka razy tnąc mu nożem po nogach - opowiadał Maciuś.

Maciej S. podczas procesu nie zgodził się odpowiadać na pytania obrońców współoskarżonych.

Bayern z Superpucharem Europy

Wideo

Materiał oryginalny: Świadek koronny sypie kolegów w procesie Psycho Fans: Maczety zaczęły się od współpracy z kibolami Wisły Kraków. Mówił też o "ochronie" - Dziennik Zachodni

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 stycznia, 17:29, Atomic toy from Łódź:

No cóż. Napiszę dość oględnie. Cześć z nas czyli kibiców Widzewa niezbyt chętnie przyjęła zgodę z Wisłą. Zwłaszcza starsi.

18 stycznia, 18:43, Ultras:

Większa część Wisły nie akceptuje zgody z ruchem i widzewem

Już teraz prawie cała Wisła jest za Ruchem

G
Gość
18 stycznia, 14:26, Na żółto i na niebiesko:

Nie dziwię się kolesiowi, że wstydził się za ekipę Ruchu. Ostatnie dziesięć lat Areczka kilkakrotnie obiła tych łosi. Przy każdej wizycie w Bytomiu planujemy safari w Chorzowie.

Tyś to jest palant

G
Gość

To jak on doszedł do przywódca, jak tu się tylko przyglądał, tu nie zdążył, tu odebrał tylko lewy towar nie prawdziwy

W
Wiesław Wraga Fan

Od 35 lat kibicuję Widzewowi. Grardziłem, gardzę i gardził będę Ruchem Chorzów.

U
Ultras
17 stycznia, 17:29, Atomic toy from Łódź:

No cóż. Napiszę dość oględnie. Cześć z nas czyli kibiców Widzewa niezbyt chętnie przyjęła zgodę z Wisłą. Zwłaszcza starsi.

Większa część Wisły nie akceptuje zgody z ruchem i widzewem

f
ffffffffff

maciuś - [wulgaryzm] ! śmierć konfi

C
Chorzowianin

Może prezydent przestanie w końcu dokładać do zapału Chorzowa, bo trudno ten patologiczny twór nazwać klubem sportowym

R
Ruch to wulgaryzm

Chorzów sraa na Ruch

C
Chorzów Pany

Chorzów sraaa na [wulgaryzm]

N
Na żółto i na niebiesko

Nie dziwię się kolesiowi, że wstydził się za ekipę Ruchu. Ostatnie dziesięć lat Areczka kilkakrotnie obiła tych łosi. Przy każdej wizycie w Bytomiu planujemy safari w Chorzowie.

T
Tadek z Cwajki

Raz jeszcze podkreślę - pogoniłem dziadów. Tylko frajerzy płacą [wulgaryzm]kom. Namawiam wszystkich, którzy "sponsorują" darmozjadów jak sami nie potraficie to poszukajcie takich co potrafią, raz zapłacicie a więcej cweelastwa spod znaku goownianej erki już nie zobaczycie.

M
Mercedes AMG
16 stycznia, 21:12, Tadek z Cwajki:

Byli u mnie w knajpie, ale pogoniłem dziadów. Też mi gangsterzy, z nożykami.

17 stycznia, 20:18, Twój stary:

No napewno hahahaha

Ale masz sny hahaha

M
Mercedes AMG

Zastanawiam się jak członek zarządu grupy dostał status małego świadka koronnego? Przecież on robił to samo co całą resztą, a teraz nagle jest niewinny, bo sprzedał kolegów Frajer?

P
PB1920

Noooo, prawdziwa gangsta. Dziewczyny z Chorzowa napadały na starców :) Banda pajacy.

Z
Ziuta

Gdybym była właścicielką Ruchu Chorzów czy jak go tam zwą to takich dziadów pseudo kibiców poleciłabym wyciąć w pień,wstyd i hańba dla Klubu za takie bydło,to mafia jest i na nich ZOMO jest potrzebne!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3