Świetny bój i minimalna porażka Biało-Czerwonych na otwarcie MŚ piłkarzy ręcznych

Piotr Rutkowski
Polska minimalnie przegrała z Francją na otwarcie mistrzostw świata piłkarzy ręcznych @handballpolska | Twitter
Polska przegrała z Francją 24:26 na inaugurację 28. mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. Areną zmagań był katowicki Spodek.

Jak przebiegała rywalizacja Polski z Francją?

Początek spotkania był bardzo emocjonujący. Pierwszą bramkę w mistrzostwach zdobył skrzydłowy Trójkolorowych Mathieu Grebille. Z kolei pierwszą polską bramkę zdobył Michał Olejniczak. Ogólnie gra toczyła się w cyklu bramka za bramkę. W 8. minucie meczu doszło do pierwszego wykluczenia. Na dwie minuty na ławkę kar powędrował nasz rozgrywający, Tomasz Gębala. Pierwsze 15 minut spotkania było bardzo wyrównane. Żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie przynajmniej trzybramkowej przewagi. Bardzo dobrze prezentowali się Szymon Sićko i Arkadiusz Moryto, którzy zdobyli po 3 bramki. W 20. minucie po skutecznym rzucie karnym Kentina Mahe, mistrzowie olimpijscy po raz pierwszy wyszli na trzybramkowe prowadzenie, które po chwili powiększyli do czterech goli.

W wypełnionym niemal do ostatniego miejsca katowickim Spodku panowała fantastyczna atmosfera. W 25. minucie, przy stanie 13:10 dla Francuzów, Polaków osłabił Michał Olejniczak. Na szczęście Trójkolorowi nie wykorzystali swojej przewagi. Niedługo potem sami zostali ukarani. Pierwszą grę w przewadze Biało-Czerwoni wygrali 2:1. Ostatnią bramkę w pierwszej części spotkania zdobył Szymon Sićko. Polacy przegrywali, ale tylko jedną bramką - 13:14. Najskuteczniejszym Polakiem w pierwszej połowie był Arkadiusz Moryto - strzelec 5 bramek, z kolei w ekipie Trójkolorowych - Kentin Mahe, z 3 golami. Biało-Czerwoni zaliczyli dwie dwuminutowe kary, a Francuzi jedną. Ogółem mogliśmy być zadowoleni z postawy naszych szczypiornistów.

Na początku drugiej połowy po raz pierwszy rzutu karnego nie wykorzystał Arkadiusz Moryto. Na szczęście niedługo potem nasz skrzydłowy się poprawił. W 38. minucie dwoma kapitalnymi interwencjami popisał się Adam Morawski, nie uchroniło to nas jednak od dwubramkowej straty. W 42. minucie po bramce Patryka Walczaka doprowadziliśmy do remisu. Kapitalną zmianę dał Ariel Pietrasik, który zdobył dwa kolejne gole dla Biało-Czerwonych. W 44. minucie na ławkę kar powędrował nasz obrotowy, Bartłomiej Bis. Niestety zrobiło się 21:19 dla Francji.

W 49. minucie niemal z połowy parkietu ruszył sam Piotr Jędraszczyk, który popisał się kapitalnym golem. W 50. minucie Thibaud Briet dostał dwuminutową karę. Niestety przegraliśmy ten okres 0:1. W 53. minucie było 24:21 na korzyść Francji. W 55. minucie kolejną karę otrzymali Trójkolorowi. Tym razem dobrze rozpoczęliśmy okres przewagi dzięki bramce Piotra Jędraszczyka. A potem świetną interwencją popisał się Morawski. Niestety po naszym faulu w ataku, Francuzi zdobyli kolejną bramkę, i tym samym okres przewagi Biało-Czerwonych zakończył się remisem 1:1. Na dwie minuty przed końcem spotkania było 25:22 dla podopiecznych Guillaume'a Gille'a. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 26:24. Najskuteczniejszym Polakiem okazał się zdobywca 7 bramek Szymon Sićko, natomiast w ekipie Trójkolorowych o jeden gol mniej zdobył Dika Mem.

Wynik meczu grupy B mistrzostw świata piłkarzy ręcznych

Francja - Polska 26:24 (14:13)

Polska: Adam Morawski, Szymon Sićko, Michał Olejniczak, Tomasz Gębala, Arkadiusz Moryto, Michał Daszek, Maciej Gębala oraz Piotr Jędraszczyk, Bartłomiej Bis, Ariel Pietrasik, Patryk Walczak, Jan Czuwara, Jakub Skrzyniarz. Trener: Patryk Rombel

Francja: Vincent Gerard, Nikola Karabatić (kapitan), Mathieu Grebille, Nedim Remili, Dika Mem, Kentin Mahe, Ludovic Fabregas oraz Yanis Lenne, Nicolas Tournat, Thibaud Briet, Dylan Nahi, Melvyn Richardson. Trener: Guillaume Gille

Sędziowie: Mirza Kurtagić i Mattias Wetterwik (Szwecja)

W drugim meczu "polskiej" grupy Słowenia podejmie Arabię Saudyjską. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia o 20:30. Z kolei Biało-Czerwoni swój kolejny mecz rozegrają 14 stycznia o 20:30. Naszym rywalem będą szczypiorniści z Bałkanów.

Z grupy B wychodzą trzy najlepsze zespoły, które następnie łączą się z trzema najlepszymi ekipami z grupy A (Hiszpania/Czarnogóra/Chile/Iran). Ogółem na polsko-szwedzkich mistrzostwach jest osiem grup.

Najlepszym wynikiem Polski na MŚ jest drugie miejsce z 2007 roku. Na ostatnim czempionacie w 2021 roku Biało-Czerwoni zajęli 13. lokatę.