Na otwarcie Ligi Mistrzów 2022/23 Łomża Industria Kielce wygrała z HBC Nantes 40:33. Na zdjęciu Daniel Dujszebajew. Dawid Łukasik
W meczu pierwszej kolejki grupy B Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych, Łomża Industria Kielce wygrała z HBC Nantes. To pierwsza wygrana kieleckich piłkarzy ręcznych na otwarcie tych rozgrywek od sześciu lat.

Łomża Industria Kielce - HBC Nantes 40:33 (23:18)
Łomża Vive Kielce: Kornecki (1-22 min, 4/18 = 22 %), Wolff (22-60 min, 8/27 = 30 %) – Nahi 4, Sanchez-Migallon 1 – Sićko 5, Gębala, D. Dujszebajew 5 – Karacić 5, Olejniczak, Thrastarson 2 – A. Dujszebajew 1, Remili 2 – Kounkoud 1, Moryto 5 (3) – Karaliok 4, Tournat 5. Trener: Talant Dujszebajew.
HBC Nantes: Pesić (1-22, 31-60 min, 7/40 = 18 %), Hallgrimsson (22-30 min, 0/7 = 0 %) - Maqueda 2 – Cavalcanti 1, Briet 4, Szkurinskij 2 – Minne 9, De la Breteche 1, Ovnicek 1 – Maqueda 2, Odriozola 4 – Rivera 3 (1), Portela 1 – Toto 4, Marchan 1. Trener: Gregory Cojean.

Karne. Łomża Industria Kielce: 3/4 (Pesić obronił rzut Moryto). HBC Nantes: 1/1.

Kary. Łomża Industria Kielce: 4 minuty (Karaliok, Thrastrson po 2). HBC Nantes: 10 minut (Toto 4, De la Breteche, Maqueda, Odriozola po 2).

Widzów: 4000.

Sędziowali: Jirzi Nowotny, Vaclav Horaczek (Czechy).

Przebieg: 4:0 (‘4), 4:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:3 (’7), 9:3 (‘10), 9:5, 10:5, 10:6, 11:6, 11:7, 12:7, 12:8, 13:8 (‘17), 13:10 (‘18), 14:10, 14:11, 14:12, 15:12, 15:13, 16:13, 16:14, 17:14, 17:15 (‘23), 19:15, 19:16, 20:16, 20:17 (‘27), 23:17 (‘30), 23:18 – 26:18 (‘34), 26:19, 27:19, 27:21, 28:21, 28:22, 30:22, 30:23, 31:23, 31:24, 32:24, 32:26, 33:26, 33:27, 34:27, 34:28, 35:28, 35:29, 28:29 (‘53), 38:30, 39:30, 39:31, 40:31, 40:32, 40:33.

Pierwszy raz od dziewięciu lat kieleccy szczypiorniści inaugurowali rozgrywki Ligi Mistrzów przed swoimi kibicami i … była pierwsza od 2016 roku wygrana w meczu otwarcia. Trzeba dodać, że po bardzo dobrej grze, choć głównie w ataku.

Przed meczem było sporo obaw, bo Nantes to charakterna, solidna drużyna, która nic nie traci na jakości, grając na wyjazdach, co już zresztą udowodniła w Hali Legionów dwa lata temu. Na początku sezonu drużyna z Bretanii pokazała bardzo dobrą formę, pokonując w meczu o Superpuchar Francji mistrza kraju, Paris Saint-Germain.

Czarne myśli swoich kibiców Żółto-Biało-Niebiescy rozwiali już na początku meczu. Po czterech minutach cała hala skandowała „Mateusz Kornecki”, bo bramkarz miejscowych, który rozpoczął mecz w pierwszej siódemce, otworzył spotkanie kilkoma świetnymi interwencjami. Po drugiej stronie boiska kielczanie poprawili kilkoma skutecznymi akcjami, z głównym udziałem Szymona Sićko. W 4 minucie gospodarze prowadzili 4:0, w 8 – 8:3, w 16 – 12:7. Znakomite zawody rozgrywał Igor Karacić, który rządził „w maszynowni”, dzielił, napędzał akcje, a kiedy trzeba było zdobywał widowiskowe bramki.

Potem na chwilę pojawił się jakiś problem w ofensywie, choć po kilku minutach drużyna Talanta Dujszebajewa przeniosła akcent wykańczania akcji na obrotowego Nicolasa Tournata. Zanim to nastąpiło, Nantes zdobyło kilka bramek z szybkich ataków i solowych akcji środkowego rozgrywającego, Aymerica Minne’a, który siał popłoch w centralnej strefie naszej defensywy. Końcówka tej części gry znów należała do mistrzów Polski, którym wsparcie dał w bramce tym razem Andreas Wolff. Dzięki bardzo dobrej, składnej i skutecznej grze w ataku kielczanie w pierwszej połowie rzucili wicemistrzom Francji aż 23 bramki. Francuskie drużyny słyną z bardzo mocnej defensywy, więc to wynik imponujący.

Nasi szczypiorniści mieli również bardzo dobry początek drugiej połowy. Dzięki kilku dobrym akcjom obronnym błyskawicznie powiększyli przewagę do ośmiu bramek i do końca spotkania kontrolowali wynik, grając dość spokojnie i konsekwentnie. A gdy udało się pozyskać piłkę albo odbijał ją Wolff, skwapliwie korzystali z okazji do kontrataków.

Niesamowitą bramkę zdobył w 40 minucie Dylan Nahi. Francuski lewoskrzydłowy przechwycił piłkę w defensywie i przecwałował niemal całe boisko. W ostatniej chwili chciał podać piłkę do kolegi, ale odbiła się ona od rąk rywala i poszybowała wysoko. „Didi” wskoczył nad pole sześciu metrów, chwycił ją, a następnie w ekwilibrystyczny sposób umieścił w bramce! Gol-marzenie poderwał na nogi kibiców i wywołał długotrwałą owację. Prób widowiskowej gry, już zaplanowanych, było zresztą ze strony kielczan więcej.

Kolejny mecz Łomży Industrii Kielce (PGNiG Superliga) w sobotę, 17 września, kiedy kielczanie zagrają w Kaliszu z Energą MKS – godzina 18. W Lidze Mistrzów kielczanie zagrają w czwartek, 22 września na wyjeździe z Barcą.