Świętokrzyskie Tokio. Alex Dujszebajew zadecydował o wygranej Hiszpanii nad Niemcami

Alex Dujszebajew podczas meczu z Niemcami.
Alex Dujszebajew podczas meczu z Niemcami. DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News/Polska Press
Dwa gole Alexa Dujszebajewa z Łomża Vive Kielce, rzucone w końcówce spotkania klubowemu koledze, Andreasowi Wolffowi, zadecydowały o wygranej Hiszpanii nad Niemcami w pierwszym meczu obu drużyn w turnieju piłkarzy ręcznych na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Niemcy - Hiszpania 27:28 (13:12)
Niemcy: Bitter (10/30 = 33 %), Wolff (1/8 = 13 %) - Gensheimer 3 (2), Golla 3, Lemke, Pekeler 4, Knorr 1, Weinhold 5, Weber 2, Haefner, Schiller 2 (1), Kuehn 2, Kastening 3, Drux 2.
Hiszpania: Perez de Vargas (11/38 = 29 %) - Gurbindo 2, Maqueda 2, Fernadez 4, Entrerrios 1, A. Dujszebajew 4, Sarmiento 1, Sole 2, Figueras 5, Morros, Garcia 2, Gomez 5 (3), Guardiola.

W składzie reprezentacji Niemiec na to spotkanie znalazł się bramkarz Łomża Vive Kielce, Andreas Wolff, a w zestawieniu Hiszpanów jego klubowy kolega, Alex Dujszebajew oraz były gracz mistrzów Polski, Angel Fernadez. W meczowej, hiszpańskiej "14" zabrakło miejsca dla innego byłego gracza klubu z Kielc, Julena Aginagalde.

Alex Dujszebajew był zawodnikiem, który rozstrzygnął o losach zwycięstwa. W 57 minucie Hiszpanie przegrywali 26:27. Dujszebajew wyrównał rzutem z drugiej linii, a potem Niemcy stracili piłkę. Minutę przed końcem prawy rozgrywający mistrzów Polski przeprowadził solową akcję i trafił na 28:27. W obu przypadkach pokonał Andreasa Wolffa, który stał w niemieckiej bramce w ostatnich kilkunastu minutach spotkania. Niemiecki zespół miał jeszcze sporo czasu na wyrównanie, ale nie zdołał przeprowadzić skutecznej akcji.

Spotkanie było bardzo zacięte. Dujszebajew nie rozgrywał wielkiego meczu, nie zawsze trafiał i był zmieniany przez Jorge Maquedę i Eduardo Gurbindo. Lepiej zaczęli "Los Hispanos", którzy w 7 minucie wygrywali 3:1. Potem inicjatywę przejęli nasi zachodni sąsiedzi, którzy zaczęli wykorzystywać proste błędy rywali w ataku. W 15 minucie drużyna trenera Alfreda Gislasona prowadziła 7:5, a w 20 - 10:7. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego doprowadziła do remisu 10:10, ale końcówka pierwszej połowy znów należała do przeciwnika.

Od stanu 15:13 w 32 minucie Hiszpanie mieli serię czterech bramek z rzędu, a w 39 minucie wygrywali już 19:16. Jednak drużyna niemiecka w 46 minucie doprowadziła do remisu 21:21. Do końca meczu obie drużyny prowadziły minimalnie i na przemian.

Andreas Wolff (Niemcy), 1 obrona/8 rzutów = 13 %, 1 asysta, czas gry 14:08.
Alex Dujszebajew (Hiszpania), 4 bramki/7 rzutów, 1 asysta, 2 straty, czas gry: 30:26.
Angel Fernandez (Hiszpania), 4 bramki/6 rzutów, 1 asysta, czas gry: 56:17.

W drugiej kolejce w grupie A, w poniedziałek, 26 lipca, Brazylia zagra z Francją (godz. 2), Argentyna z Niemcami (godz. 4), a Hiszpania z Norwegią (godz. 9.15).

WYNIKI
Grupa A. Norwegia – Brazylia 27:24 (12:13), Francja - Argentyna 33:27 (12:10), Niemcy - Hiszpania 27:28 (13:12)