MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla pacjentów! Lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w asyście robota da Vinci operują raka jelita. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Robot da Vinci IV generacji został zakupiony przez ŚCO w 2023 roku.
Robot da Vinci IV generacji został zakupiony przez ŚCO w 2023 roku. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Specjaliści z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wykonali w środę, 8 maja, pierwszą robotyczną operację u pacjenta z rakiem jelita grubego. To już czwarta grupa specjalistów z kieleckiej Onkologii operujących z asystą robota da Vinci. Wcześniej robotyczne operacje wdrożyli urolodzy, torakochirurdzy i ginekolodzy. Zobaczcie zdjęcia.

Dobra wiadomość dla pacjentów! Lekarze z kieleckiej Onkologii w asyście robota da Vinci operują raka jelita

Pierwszą robotyczną operację jelita grubego wykonał zespół w składzie: doktor Jarosław Matykiewicz, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO – lider zespołu operacyjnego, doktor Paweł Renkielski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej – lekarz asystujący, doktor Paweł Bełkowski, specjalista anestezjologii, Agnieszka Witkowska i Agnieszka Kośmider – instrumentariuszki, Natalia Mołas – pielęgniarka anestetyczna. Przebieg zabiegu nadzorował jako proktor doktor Jerzy Draus, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, ordynator Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji, ekspert w dziedzinie chirurgii robotycznej (wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych – jelita grubego z użyciem systemu robotycznego da Vinci).

Klinika Chirurgii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii należy do wiodących ośrodków specjalizujących się w operacjach nowotworów: przewodu pokarmowego, narządów endokrynnych, piersi (wykonuje pełny zakres zabiegów w zakresie nowotworów piersi oraz zabiegi odtwórcze z wykorzystaniem implantów i tkanek własnych, także z jednoczasowym odtwarzaniem piersi), skóry (w tym czerniaków i mięsaków). Chirurdzy wykonują również interdyscyplinarne zabiegi wspólnie ze specjalistami z Kliniki Urologii i Kliniki Ginekologii. Rocznie w tym ośrodku wykonywanych jest ponad 300 zabiegów operacyjnych (w tym również diagnostyczne) u pacjentów z rakiem jelita grubego.

Rocznie do leczenia w szpitalu włączanych jest około 400 nowych pacjentów z rakiem jelita grubego. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 19 000 nowych przypadków raka jelita grubego, a blisko 12 000 osób umiera z powodu tego nowotworu. W województwie świętokrzyskim w 2021 roku stwierdzono 676 nowych zachorowań na raka jelita grubego. Nowotwór tego narządu jest drugim pod względem częstości występowania u kobiet i trzecim u mężczyzn.

Robot da Vinci IV generacji został zakupiony przez ŚCO w 2023 roku. 22 lutego 2024 roku robotyczne lobektomie wdrożyli torakochirurdzy. 13 marca 2024 roku pierwszą w regionie świętokrzyskim robotyczną histerektomię wykonali ginekolodzy. Do pracy z robotem przygotowują się otolaryngolodzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie