Szachy. Chińczyk Ding Liren mistrzem świata w szachach! Pierwszy w historii czempion z Kraju Środka. Nagroda: 1 100 000 euro

Paweł Wiśniewski
Chińczyk Ding Liren jest siedemnastym w historii mistrzem świata w szachach
Chińczyk Ding Liren jest siedemnastym w historii mistrzem świata w szachach EPA/RADMIR FAHRUTDINOV
Chińczyk Ding Liren został siedemnastym w historii mistrzem świata w szachach, wygrywając - ze startującym pod flagą FIDE - Rosjaninem Janem Niepomniaszczim 2,5:1,5 po dogrywce finałowy mecz o tytuł. W regulaminowych czternastu partiach rywalizacja zakończyła się remisem 7:7.

W podstawowej części meczu obydwaj arcymistrzowie wygrali po trzy partie, a osiem pojedynków zakończyło się remisem.

W dogrywkach trzy pierwsze partie w szachach szybkich (25 minut na partię plus 10 sekund dodawane po każdym ruchu) zakończyły się remisami. Czwarta przyniosła nieoczekiwane zwycięstwo grającemu czarnymi Chińczykowi Ding Lirenowi po 68 posunięciach. Cała niedzielna rywalizacja trwała cztery godziny i 13 minut.

Ding Liren został pierwszym mistrzem świata z Chin.
Pula nagród wynosiła dwa miliony euro. Zwycięzca otrzyma 55 procent tej kwoty, pokonany - 45.