Tenis. Iga Świątek demoluje salony światowego tenisa. W portfelu 2,6 miliona dolarów więcej. W sumie to już prawie 11,5 miliona „zielonych”!

Paweł Wiśniewski
Iga Świątek po wygranym finale wielkoszlemowego turnieju tenisowego US Open z Tunezyjką Ons Jabeur PAP/Marcin Cholewiński
Liderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała tunezyjską tenisistkę Ons Jabeur 6:2, 7:6(5) w finale wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. To jej trzeci w karierze triumf w imprezie ten rangi.

Dla Igi Świątek to trzeci w karierze triumf w imprezie ten rangi. W 2020 i 2022 roku wygrała French Open w Paryżu.
Za triumf w US Open Polka otrzymała 2,6 miliona dolarów, a jej rywalka - Ons Jabeur połowę tej kwoty. W sumie, podczas kariery zawodowej, Świątek zainkasowała za grę w tenisa prawie 11,5 miliona „zielonych”!

W Nowym Jorku finalistki spotkały się po raz piąty w karierze. Polka wygrywała w 2019 roku w Waszyngtonie i w obecnym sezonie w finale w Rzymie. Z kolei Tunezyjka była lepsza w 2021 roku w Wimbledonie i w Cincinnati.

Świątek świetnie zaczęła spotkanie i po kilku minutach prowadziła 3:0. Jabeur wydawała się ospała na korcie, ale potem nastąpił okres jej dobrej gry. Zaprezentowała kilka efektownych zagrań i zmniejszyła stratę do 2:3.

Na więcej 21-letnia raszynianka jej jednak nie pozwoliła. Dwukrotnie jeszcze przełamała rywalkę i po 31 minutach była w połowie drogi do tytułu.

Druga partia zaczęła się podobnie - również od prowadzenia 3:0 Świątek i także tym razem Jabeur wygrała dwa kolejne gemy. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego następnie powiększyła prowadzenie do 4:2, ale Tunezyjka nie poddała się i wróciła do gry.

Bardzo ważny był gem dziewiąty. Przy stanie 4:4 Świątek obroniła trzy break-pointy i objęła prowadzenie 5:4. Już do końca inicjatywa należała do Polki, choć Jabeur dzielnie walczyła. Tunezyjka w 12. gemie obroniła piłkę meczową i doprowadziła do tie-breaka.

Lepiej zaczęła go Świątek, obejmując prowadzenie 4:2. Później obie zawodniczki punkty zdobywały seriami. Najpierw Jabeur wyszła na 5:4, a następnie trzy punkty z rzędu padły łupem Polki, która po ostatniej piłce padła ze szczęścia na kort.

Iga Świątek w drodze do triumfu w wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku rozegrała siedem meczów, 16 setów, z czego dwa przegrała, 142 gemy, z których 53 padło łupem rywalek, oraz dwa zwycięskie tie-breaki, w tym jeden w finale z Ons Jabuer. Na korcie spędziła łącznie 12 godzin i 42 minuty.

Dzięki zwycięstwu raszynianka wyrównała wiele osiągnięć wybitnych przed laty tenisistek. Oto niektóre z nich:

- 21-latka została dziesiątą singlistką, która wygrała tytuły Roland Garros i US Open w tym samym sezonie Open Era. Wcześniej osiągnęły to Margaret Court, Billie Jean King, Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf, Monica Seles, Aranca Sanchez Vicario, Serena Williams i Justine Henin.

- Świątek została dziewiątą tenisistką w erze Open, której udało się zdobyć trzy tytuły Wielkiego Szlema przed ukończeniem 22. roku życia. Wcześniej osiągnęły to Maria Szarapowa, Justine Henin, Serena Williams, Venus Williams, Martina Hingis, Monica Seles, Steffi Graf i Chris Evert.

- Raszynianka jako druga tenisistka w historii wygrała swoje trzy pierwsze finały wielkoszlemowe. Pierwsza dokonała tego Amerykanka Lindsay Davenport.

- Świątek została pierwszą tenisistką od 2014 roku (Serena Williams), która zdobyła siedem lub więcej tytułów w sezonie. W sumie Polka ma na swoim koncie 10 trofeów WTA z 11 rozegranymi finałami. Swoją jedyną porażkę poniosła w decydującym meczu turnieju w Lozannie w 2019 roku. Wtedy Iga przegrała w trzech setach z reprezentantką Słowenii Poloną Herzog - 3:6, 6:3, 3:6.

- Od dzisiaj Polka będzie mieć na swoim koncie przeszło 10 000 punktów w rankingu WTA. Dokona tego jako szósta tenisistka w historii, po: Ashleigh Barty, Serenie Williams, Marii Szarapowej, Wiktorii Azarence i Dinarze Safinie.

Z rekordowej puli nagród 60,1 miliona dolarów w US Open polskim tenisistom przypadło 3 129 100, czyli ok. 14,7 milionów złotych. Zdecydowana większość tej kwoty - 2,6 miliona dolarów (12,2 miliona złotych) - trafiła do Igi Świątek, która triumfowała w rywalizacji singlistek.
Drugi w zestawieniu jest Hubert Hurkacz, który zgarnął 121 tysięcy dolarów, po... odpadnięciu w drugiej rundzie gry pojedynczej panów.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0