To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto...

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa małopolskiego!

Materiał partnera

Gol24

Aktualizacja:

Gol24

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa małopolskiego!
1/11
przejdź do galerii

©Fot. Materiał Partnera

2 dni sportowej rywalizacji, ponad 100 drużyn chłopców i dziewczynek, 1134 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa małopolskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z AP Champions Brzesko (kategoria do lat 8), MKS-u Tarnovia Tarnów (U-10) i SP 5 Oświęcim (U-12), a także dziewczynki z MKS-u Tarnovia Tarnów (U-8 i U-10) i AKF-u Wisła Brzeźnica (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Małopolsce było Centrum Rozwoju COM COM Zone, znajdujące się przy ul. Ptaszyckiego 6 w krakowskiej Nowej Hucie. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 22 powiatów.

Święto futbolu w Krakowie

Małopolska – kolebka polskiego futbolu – była kolejnym przystankiem na trasie Finałów Wojewódzkich Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”.
To z Krakowa pochodzi mnóstwo reprezentantów Polski, więc trenerzy Mobilnej Akademii Młodych Orłów Jacek Matyja i Krystian Pać, uważnie wypatrywali kolejnych. Na finałach pojawił się m.in. były reprezentant Polski, Marek Kusto. – To przede wszystkim sport zespołowy, ale u 3-4 chłopaków zobaczyłem duży potencjał. Widać, że drzemie w nich taki gen piłkarski – powiedział napastnik, który bronił barw Wisły Kraków czy Legii Warszawa. – Z roku na rok poprawia się sytuacja piłki kobiecej. Jeszcze niedawno było zaledwie kilka zespołów, a dziś jest mnóstwo drużyn stawiających na szkolenie dziewcząt – zauważył Kusto.

Przykładem na rozwój piłki kobiet w Małopolsce jest historia Natalii Wróbel. Popularna „Wróbelek” to najmłodsza piłkarka w historii Ekstraligi (w dniu debiutu miała 15 lat i 2 dni), kapitan reprezentacji Polski U-17, a na co dzień zawodniczka AZS-u UJ Kraków. Swoją piłkarską ścieżkę zaczęła na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” – w 2013 roku poprowadziła LUKS „Sobolik” Sobolów najpierw do Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, a tam do sięgnięcia po ostateczny triumf. Choć obecne na zawodach media okrzyknęły 10-letnią wówczas Natalię „żeńskim Cristiano Ronaldo”, to bramkostrzelna zawodniczka na co dzień trzyma kciuki raczej za Lionela Messiego. – Turniej był wielką przygodą, dzięki której mogłam obejrzeć mecz Polaków na Wembley i spełnić jedno z piłkarskich marzeń. Dzisiaj wiem, że udział w nim otworzył mi drogę do następnych osiągnięć. Po tym sukcesie złapałam jeszcze większą chęć do treningów i uwierzyłam, że mogę więcej – zdradziła Natalia.

Jednym z gości, którzy pojawili się na finałach, był brązowy medalista mistrzostw świata z 1974 roku, Zdzisław Kapka. Tego dnia szczególnie mocno ściskał kciuki za drużynę Błękitnych Skrzatów, w której grała jego wnuczka Zuzanna Ostrowska. – Dziadek był napastnikiem, strzelał dużo goli, a ja gram na obronie. Mimo to często podpowiada mi, co mogę zrobić lepiej na boisku. Chociaż zdobywać bramki też potrafię. Dziś już trzy razy pakowałam piłkę do siatki rywalek – cieszyła się Zuzia. – Uwielbiam Cristiano Ronaldo, ale to dziadek jest dla mnie wzorem.

Z kolei idolem Huberta Jasiaka jest kuzyn – Mateusz Klich. – Zawsze mi podpowiada, żebym szukał gry, dawał prostopadłe podania i strzelał z daleka. Jeszcze gdy grał w Utrechcie, to podpatrywałem go na treningach. Teraz jadę do Leeds – opowiadał Hubert, który występował w barwach MKS-u Tarnovia Tarnów w kategorii U-12. Pierwsze miejsce wśród 12-latków zajęła drużyna SP 5 Oświęcim, a na drugim uplasowała się PSP Trójeczka Brzesko. W barwach Trójeczki błyszczał Kacper Sowa. Młody piłkarz zdobył 12 goli, czym zachwycił kibiców i trenerów Mobilnej Akademii Młodych Orłów. U 10-latków pięknym zachowaniem popisali się młodzi piłkarze Dunajca Nowy Sącz, którzy przegrali tylko jeden mecz, ale za to ten najważniejszy. Po odebraniu srebrnych medalu, młodzi zawodnicy stworzyli szpaler dla zwycięzców, czyli zespołu Tarnovii Tarnów.

W kategorii U-12 dziewczynek nie było mocnych na AKF Wisła Brzeźnica. Do końcowego sukcesu drużynę poprowadziła filigranowa napastniczka Nikola Madejczyk. Zaledwie 128 centymetrów nie przeszkodziło jej w strzeleniu aż 17 goli. - To bardzo dobra piłkarka – charakteryzował ją trener Pać. – Może nie jest najwyższa, ale jej umiejętności techniczne są na dużo wyższym poziomie niż u koleżanek z boiska. Charakter predysponuje ją do miana jednej z najlepszych zawodniczek tego Turnieju. Nie tylko się nie poddaje, ale jest do wszystkiego nastawiona optymistycznie. Wybiega na boisko z uśmiechem i z uśmiechem z niego schodzi. Widać, że ona się bawi piłką – dodał trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów.

Wśród z dziewczynek występujących w kategorii do lat 8 zwyciężyła MKS Tarnovia. Srebro przypadło UKS-owi „Trójeczka” Staszkówka Jelna, a brąz SP Wiśniowa. U nieco starszych piłkarek (U-10) ponownie najlepszy okazał się zespół MKS-u Tarnovia, który w finale pokonał Football Success Academy Kraków. Trzecie miejsce i brązowe medale przypadły drużynie „Trójeczki”, którą prowadził profesjonalny siatkarz Michał Bąk.

AP Champions Kraków – tak nazywa się najlepsza drużyna województwa małopolskiego w kategorii U-8 chłopców. Na drugim miejscu uplasowali się piłkarze Halnego Kamienica. AP 21 Chrzanów musiało zadowolić się miejscem na najniższym stopniu podium.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Krakowie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa małopolskiego!


W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Krakowie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa małopolskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.Partnerami Turnieju w województwie małopolskim były firmy Lobo i Galicja.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Terminarz regionalny PP

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Najczęściej czytane

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej