Tokio 2020. Nicolas Tournat z Łomża Vive Kielce mistrzem olimpijskim!

Nicola Tournat z Łomża Vive Kielce został mistrzem olimpijskim.
Nicola Tournat z Łomża Vive Kielce został mistrzem olimpijskim. ihf.info
Francuski piłkarz ręczny Nicolas Tournat z Łomża Vive Kielce został mistrzem olimpijskim. W finale turnieju w Tokio Francja pokonała Danię 25:23. Tournat jest pierwszym w historii zawodnikiem, który zdobył złoty medal olimpijski, będąc zawodnikiem kieleckiego klubu.

Francja - Dania 25:23 (14:10)
Francja: Gerard (10/31 = 32 %), Genty (1/3 = 33 %) - Remili 5, Lagarde 1, Mem 3, Tournat, N. Karabatic 2, Mahe 2, Abalo 2, Guigou 1, L. Karabatic 2, Fabregas 2, Descat 3 (1), Porte 2.
Dania: N. Landin (14/38 = 37 %) - M. Landin 2, Saugstrup 2, Svan, Moellgaard, Mensah Larsen 1, H. Toft Hansen 2, M. Hansen 9 (5), Olsen 1, J. Hansen, Andersson, Holm, Gidsel 6.

Przebieg: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4, 6:4, 6:5, 7:5, 7:6, 9:6 ('19), 9:8, 12:8 ('28), 12:9, 13:9, 13:10, 14:10 - 16:10 ('33), 16:11, 17:11, 17:12, 18:12, 18:14, 19:14, 19:15, 20:15, 20:16, 21:16 ('42), 21:18, 22:18, 22:21 ('49), 23:21, 23:22, 24:22, 24:23, 25:23.

Mistrzami olimpijskimi zostali m.in. zawodnik Łomża Vive Kielce, Nicolas Tournat oraz Nedim Remili, który będzie zawodnikiem kieleckiego klubu za rok. Francuzi zrewanżowali się Duńczykom za przegrany finał z Rio de Janeiro w 2016 roku.

Spotkanie nie stało na oszałamiającym poziomie, ale obie drużyny pokazały, na czym polega gra obronna na światowym poziomie. Początek meczu był wyrównany, około 15. minuty zaczęła się ujawniać przewaga "Trójkolorowych", ich defensywa, wraz z bramkarzem Vincentem Gerardem, niemal zamurowała bramkę. Przewaga drużyny Guillaume'a Gille'a osiągnęła trzy, a tuż przed przerwą cztery bramki różnicy.

Tuż po przerwie Francuzi odskoczyli na sześć bramek (16:10) i wydawało się, że są na autostradzie do złotego medalu. Jednak Duńczycy poprawili grę, zmusili rywali do kilku błędów, wykorzystali dwie kary, które w krótkim czasie dostali "Tricolores" i okres między 42 a 47 minutą wygrali 5:1, doprowadzając do jednobramkowej straty (22:21).

Końcówka spotkania była więc emocjonująca. Drużyna ze Skandynawii miała piłkę na remis, ale Gerard obronił rzut Mathiasa Gidsela. Na 23:21 trafił Remili, a francuski bramkarz znów obronił, tym razem po rzucie Mikkela Hansena. W kolejnej akcji rzut Nikoli Karabatica i dobitka Hugo Descata były nieskuteczne, ale drugi bramkarz Francji, Yann Genty obronił karnego (rzucał Mikkel Hansen).

Kontaktową bramkę zdobył Gidsel, ale odpowiedział Descat. Półtorej minuty przed końcem na 24:23 trafił Morten Olsen, a 40 sekund później Francuzi zgubili piłkę. To samo za chwilę zrobili Duńczycy i Ludovic Fabregas rzutem zza połowy boiska do pustej bramki przypieczętował zdobycie złota przez swoją drużynę.

Francja została mistrzem olimpijskim po raz trzeci - poprzednio te tytuły zdobywała w 2008 i 2012 roku.

Nicolas Tournat (Francja), 1x2 min, czas gry: 9:24.
Nedim Remili (Francja), 5 bramek/8 rzutów, 4 asysty, 1 strata, czas gry: 41:46.

Wcześniej brązowe medale zdobyli Hiszpanie, w tym zawodnicy Łomża Vive: Miguel-Sanchez-Migallon i Alex Dujszebajew oraz byli zawodnicy naszego klubu: Julen Aginagalde i Angel Fernandez.