MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Tor Służewiec: Wyścigi konne ruszają już w ten weekend! Otwarcie wyjątkowo wyczekiwanego sezonu [PLAN GONITW, TRANSMISJE]

Tor Służewiec/materiały prasowe
fot: Tor Służewiec/materiały prasowe
Niezbędne środki, które zostały wprowadzone przez rząd ze względu na pandemię COVID-19 silnie wpłynęły na wiele dziedzin naszego życia, w tym na sport i hodowlę. Od dłuższego czasu sytuacja epidemiczna w Polsce poprawia się, dzięki temu powoli zmniejszane są wprowadzone wcześniej obostrzenia. W ramach III etapu odmrażania gospodarki Kancelaria Prezesa Rady Ministrów umożliwiła rozpoczęcie rozgrywania wyścigów konnych.

Zespół Toru Wyścigów Konnych Służewiec zaktualizował harmonogram dni wyścigowych, który jest dostosowany do obecnych warunków i zakłada zachowanie 51 dni wyścigowych w sezonie. Dotychczasowi Partnerzy sezonu wyścigowego (przede wszystkim Totalizator Sportowy) widzą potencjał swojej dalszej współpracy z Torem Służewiec, m.in. firma Westminster potwierdziła swój istotny wkład w rozwój wyścigów konnych dodając własne środki finansowe do puli dla zwycięzców poszczególnych gonitw na ten sezon.

Dni wyścigowe do odwołania będą przeprowadzane bez wstępu dla publiczności, przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, które zostały opracowane w ramach „Planu zabezpieczenia mityngów wyścigowych odbywających się na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie” wypracowanego wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz pozytywnie zaopiniowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Aby popularyzować wyścigi konne w Polsce i dać możliwość przeżywania sportowych emocji Polakom głodnym rozrywki Totalizator Sportowy realizować będzie transmisję LIVE ze wszystkich gonitw. Kontynuowane będzie także studio w ramach Służewiec iTV, które rozpoczęło działalność w poprzednim sezonie przybliżając szerokiej publiczności zasady i historię wyścigowego świata.

W sezonie 2020 odbędzie się:

51 dni wyścigowych
445 gonitw

263 gonitwy dla koni pełnej krwi angielskiej, w tym:
35 nagród imiennych w kategoriach A i B
50 gonitw grupowych dla dwulatków
160 gonitw dla koni czystej krwi arabskiej, w tym:
21 nagród imiennych w kategoriach A i B
60 gonitw grupowych dla trzylatków
19 gonitw dla kłusaków francuskich
3 gonitwy dla koni szlachetnej półkrwi

Łącznie do sezonu 2020 zgłoszono 1229 koni. Wśród nich 726 koni pełnej krwi angielskiej, 411 koni czystej krwi arabskiej, 50 koni półkrwi i 42 kłusaków francuskich, w tym:

Konie pełnej krwi angielskiej: 237 koni dwuletnich, 203 trzyletnich i 286 czteroletnich i starszych
Konie czystej krwi arabskiej: 225 koni trzyletnich, 97 czteroletnich i 89 pięcioletnich i starszych
Konie półkrwi: 21 trzyletnich i 29 czteroletnich i starszych
Kłusaki francuskie: 4 trzyletnie i 38 czteroletnich i starszych

Pierwsza dwudniówka

Wyjątkowo, bo „dwudniówką” rozpoczną się tegoroczne zmagania na Służewcu. Tradycyjnie już przed pierwszą gonitwą, nim nad torem uniesie się słynne „Ruuuszyły…”, usłyszymy przebój „Bomba w górę” w wykonaniu Jaremy Stępowskiego. Potem już uwaga wszystkich skupi się na głównych aktorach, czyli koniach i dosiadających ich dżokejach. Odbędą się tradycyjne dla rozpoczęcia sezonu gonitwy w sobotę: Handicapu Otwarcia – Nagrody Dandolo oraz Memoriały Tomasza Dula, w niedzielę biegi: o Nagrodę Dżamajki i Strzegomia.

Wspomnienie Króla Toru, jego ulubieńca i wielkiego miłośnika wyścigów konnych

Tradycyjnie w pierwszy dzień sezonu, zobaczymy zmagania trzylatków w Memoriale Tomasza Dula, gonitwie upamiętniającej legendarnego „Króla Toru”. Tomasz Dul był ulubieńcem służewieckiej publiczności, w swojej karierze zwyciężał aż 1311 razy, a w 2001 roku ustanowił rekord liczby zwycięstw w jednym sezonie - aż 140 wygranych. Jeździł także zagranicą, m. in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pięciokrotnie wygrywał Derby, a trzykrotnie Wielką Warszawską.

Jednym z jego pupili był Dandolo, służewiecki miler, dosiadany w ostatnich dwóch sezonach w trakcie jego kariery właśnie przez Tomasza Dula. Trenowany przez Macieja Janikowskiego Dandolo, dziewięciokrotnie zwyciężał na bieżni. Ścigał się nie tylko w Polsce, ale też na Słowacji i w Czechach. To właśnie jego imieniem nazwany jest handicap otwarcia.

Trzecia imienna gonitwa tego dnia, to Nagroda Generała Władysława Andersa. Powszechnie wiadomo, że Generał Anders był wybitnym żołnierzem i dowódcą, jednak mniej popularny jest fakt, że Generał był też miłośnikiem koni. Od dzieciństwa jeździł konno, uczestniczył w jeździeckich mistrzostwach Wojska Polskiego. W 1925 roku był szefem reprezentacji Polski, która po raz pierwszy w historii sięgnęła po Puchar Narodów. Sam był też właścicielem, posiadał stajnię wyścigową, liczącą aż 28 koni i hodowcą folblutów. Gonitwa jego imienia, rozgrywana jest na warszawskim torze od 2017 roku.

Nagrody Dżamajki i Strzegomia już w pierwszą niedzielę

Dodatkowy smak mają przedderbowe sprawdziany dla koni trzyletnich. Już drugiego dnia, zobaczymy dwa ważne sprawdziany dla koni rocznika derbowego. Nagroda Strzegomia jak zawsze zgromadziła najwyżej sklasyfikowane w handicapie generalnym konie dwuletnie zeszłego sezonu. Wśród nich jedyna klacz w stawce, niepokonana w sześciu startach – Inter Royal Lady. Czy silna stawka ogierów nawiąże z nią walkę?

Mniejsze sukcesy odnosiły w zeszłym roku rówieśniczki Inter Royal Lady. Możliwe jednak, że wśród pozostałych klaczy także są kandydatki do triumfu w najważniejszych gonitwach rocznika. Potencjalne przyszłe gwiazdy, może wyłonić bieg o Nagrodę Dżamajki.

Liczne stawki kłusaków
Inaugurujące biegi dla kłusaków zgromadziły na starcie 10 i 12 koni. W Nagrodzie Otwarcia Sezonu Kłusaczego zobaczymy gwiazdy polskiego kłusu – Brandy Hornline i powracającego po kontuzji Diego de Busset.   

Plan gonitw - 16.05.2020
13:00 – (1) – Nagroda Dandolo – Handikap Otwarcia – Gonitwa handikapowa I grupy dla 4-letnicj i starszych koni
13:45 – (2) – Nagroda Skowronka – Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej I grupy
14:30 – (3) – Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy, które biegały
15:15 – (4) – Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej wyłącznie III grupy
16:00 – (5) – Memoriał Tomasza Dula – Gonitwa handikapowa I grupy dla 3-letnich koni
16:45 – (6) – Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej III grupy
17:30 – (7) – Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy
18:15 – (8) – Gonitwa dla 4-letnicj i starszych koni III grupy
19:00 – (9) – Nagroda Otwarcia Sezonu Kłusaczego – Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich i starszych kłusaków francuskich

Plan gonitw - 17.05.2020
13:00 – (1) – Nagroda Wiosenny Sprint – Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich i starszych kłusaków francuskich, które uzyskały sumę nagród do 70 000 zł
13:45 – (2) – Gonitwa dla 3-letnich koni czytsej krwi arabskiej II grupy, które nie biegały
14:30 – (3) – Nagroda Dżamajki – Gonitwa dla 3-letnich klaczy II grupy
15:15 – (4) Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej wyłącznie III grupy
16:00 – (5) – Nagroda Strzegomia (Specjalna – kat. B) – Gonitwa dla 3-letnich koni
16:45 – (6) – Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni wyłączenie III grupy
17:30 – (7) – Gonitwa handikapowa II grupy dla 3-letnich koni
18:15 – (8) – Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni II grupy

Transmisja w Służewiec iTV

Wszystkie gonitwy będą transmitowane za pośrednictwem telewizji internetowej Służewiec iTV na stronie internetowej www.torsluzewiec.pl, a także na facebookowym profilu Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Transmisjom towarzyszyć będzie Studio, w którym prowadząca Annamaria Sobierajska spotka się z licznymi ekspertami i miłośnikami wyścigów konnych.

Wśród gości znajdą się m.in.
Zbigniew Kazimierz Boniek – polski piłkarz, trener, działacz piłkarski i biznesmen, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także członek Komitetu Wykonawczego UEFA,

Robert Zieliński – doświadczony dziennikarz, aktualnie związany z redakcją Polska The Times, prywatnie hodowca i właściciel koni wyścigowych,

Paweł Warszawski – utytułowany zawodnik Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego, wielokrotny reprezentant Polski na arenie międzynarodowej,

Marek Siudyn - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, środowisku hippicznemu znany jako wielki miłośnik koni.

Wspólnie zaproszą publiczność do tętniącego życiem królestwa wyścigów konnych, opowiedzą o najciekawszych punktach programu, zdradzą branżowe ciekawostki i przedstawią jasno i klarownie zasady rozgrywanych gonitw.

Regulacje dotyczące zdrowia publicznego
Jak nigdy wcześniej absolutnym priorytetem stała się kwestia zdrowia i bezpieczeństwa. Wszystkie osoby, które będą obecne na terenie Toru Służewiec podczas rozgrywania dni wyścigowych są zobowiązane bezwzględnie przestrzegać zasady, które wynikają z „Planu zabezpieczenia mityngów wyścigowych odbywających się na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie”.

Na teren Toru Służewiec będzie można wjechać tylko w jednym wyznaczonym punkcie kontrolnym, gdzie każdy uczestnik dnia wyścigowego (zarówno zawodnicy, obsługa mityngu wyścigowego, jak i organizator) przejdą rutynową kontrolę. Następnie uczestnicy zostaną pokierowani do Punktu Obsługi Medycznej, w którym personel medyczny dokona pomiaru temperatury:
a) pomiar temperatury jest procedurą obowiązkową, opartą na anonimowości,
b) jeśli służby medyczne po przeprowadzonym badaniu zakwestionują możliwość udziału w mitingu osoby badanej ze względów zdrowotnych, eliminuje to osobę z wejścia do strefy mitingu wyścigowego,
c) odmowa poddania się badaniu temperatury skutkuje brakiem możliwości wejścia na teren strefy mitingu wyścigowego.

Każdy uczestnik otrzyma odpowiedni dokument logistyczny, który pozwoli mu na poruszanie się tylko w strefie jemu dedykowanej i wskazanej w dokumencie przygotowanym przez Organizatora w ramach wyznaczonych stref.

Fani wyścigów konnych obstawiają... wirtualne gonitwy, a bukmacherzy przekazują zyski brytyjskiej służbie zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mbappe nie zagra z Polską?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24