Tour de France kobiet. Viebes wygrała 5. etap. Kraksa Lach. Niewiadoma wciąż trzecia

redakcja
@LeTourFemmes/Twitter
Holenderka Lorene Viebes z Teamu DMS wygrała w czwartek piąty etap kolarskiego Tour de France. Trzecia na mecie Holenderka Marianne Vos (Team Jumbo Visma) pozostaje liderką wyścigu. Katarzyna Niewiadoma została sklasyfikowana na 16. pozycji i jest trzecia.

Piąty odcinek liczył 176 km i wiódł z Bar Le Duc do Saint-Die-Des-Vosges.

Przez większość etapu uciekały cztery zawodniczki: Francuzka Victoire Berteau (UCI Doltcini–Van Eyck–Proximus), Amerykanka Emily Newsom (UCI EF Education–Tibco–SVB), Australijka Anya Louw (AG Insurance-NXTG Team) i Cypryjka Andri Christoforu (UCI Human Powered Health). Momentami miały nawet dwie minuty przewagi.

45 kilometrów przed metą doszło do ogromnej kraksy na czele peletonu. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt zawodniczek. Jedną z poszkodowanych była Norweżka Emma Norsgaard (Movistar), która złamała obojczyk i musiała wycofać się z wyścigu. W kraksie ucierpiała również Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling).

20 km przed metą na czele były Berteau i Christoforu. Francuzka i Cypryjka 10 km przed końcem miały ponad 30 sekund przewagi nad peletonem. Berteau została wchłonięta przez grupę zasadniczą 2,5 km przed metą.

Najszybciej finiszowała Holenderka Viebes, która uzyskała wynik 4:32.16. Druga była Włoszka Elisa Balsamo (Trek-Segafredo), a trzecia - liderka Vos.

Najlepsza z Polek Katarzyna Niewiadoma (Canyon/Sram Racing) ukończyła etap na 16. pozycji. Lach zajęła 110. miejsce.

Liderką klasyfikacji generalnej jest Vos przed Włoszką Silvią Persico (Valcar-Travel&Service) - 20 s straty. Niewiadoma zajmuje trzecie miejsce z identycznym łącznym czasem.

W piątek zawodniczki przejadą 128,6 km. Trasa szóstego etapu będzie wiodła z Saint-Die-Des-Vosges do Rosheim.

Tegoroczna edycja składa się z ośmiu etapów i zakończy 31 lipca podjazdem do ośrodka narciarskiego La Super Planche des Belles Filles w Wogezach.