Tour de Pologne 2022. W Kielcach rozpocznie się pierwszy etap. Czesław Lang: Kielce są bardzo bliskie mojemu sercu (WIDEO, ZDJĘCIA)

Damian Wiśniewski
Damian Wiśniewski
Wideo
od 16 lat
79. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 30 lipca od etapu, którego start zaplanowano w rynku w Kielcach, a metę w Lublinie. Trasa będzie liczyła 220,9 kilometra.

We wtorek w Targach Kielce odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne; Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego; Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc; Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Panowie podpisali umowy dotyczące sponsoringu pierwszego etapu tegorocznego Tour de Pologne. Miasto Kielce na ten cel przekazało 150 tysięcy złotych, urząd marszałkowski 150 tysięcy, a Targi Kielce 200 tysięcy.

Tour de Pologne powrócił do województwa świętokrzyskiego po ośmiu latach przerwy.

- Wiadomo, że wyścig ma tylko siedem etapów i nie jesteśmy w stanie co roku objechać całej Polski. Wybieramy różne regiony, rok temu byliśmy na wschodzie kraju. W tym roku dołączyły Kielce i cieszę się z tego bardzo, gdyż jest to region i miasto bardzo bliskie mojemu sercu, jeszcze z czasów ścigania się. Pamiętam, jak wygrywałem tutaj wyścig dookoła Gór Świętokrzyskich, są tutaj fantastyczne kluby. Pochodzą stąd tacy zawodnicy, jak Tomek Brożyna, czy bracia Piątkowie (Andrzej i Zbigniew - przyp. red.). Całe województwo świętokrzyskie jest bardzo fajne do jazdy na rowerze. Są tutaj góry świętokrzyskie, które może nie sięgają do samego nieba, ale są bardzo wymagające - powiedział nam Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Kolarze przejadą między innymi przez Bodzentyn, Nową Słupię i Opatów, a następnie wjadą na Lubelszczyznę, gdzie będą premie lotne. Finisz zaplanowano w Lublinie.

W kolejnych etapach kolarze wjadą do Podkarpacia i Małopolski, a ostatni zakończy się w Krakowie. Organizator w tej chwili nie wskazuje nikogo, kto miałby największe szanse na końcowy triumf. W ubiegłym roku zwyciężył João Almeida z Portugalii.

- Tour de Pologne zawsze odkrywa nowych faworytów, więc czekamy na to również teraz. Gdyby wystartował na przykład Michał Kwiatkowski, czy Michał Kwiatkowski, to będziemy trzymać za nich kciuki. 72 godziny przed rozpoczęciem wyścigu będziemy mieli pewne składy. Wiadomo jednak, że będą to zawodnicy, którzy mają na swoim koncie starty w World Tourach. Będą też kolarze, którzy będą chcieli się pokazać. Dlatego wyścig jest bardzo ciekawy i otwarty - dodał Czesław Lang, który w swojej karierze zdobył między innymi srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku oraz srebro i brąz drużynowo na mistrzostwach świata (odpowiednio w latach 1977 i 1979).

Po raz pierwszy w historii Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach. W latach: 1937, 1954, 1961, 1968, 1978, pierwszy etap kończył się w tymi mieście, ale zaczynał w Warszawie. W roku 1986 pierwszy etap zaczął się w Piasecznie, a skończył w Kielcach.

Dwukrotnie pierwszy etap kończył się w Ostrowcu Świętokrzyskim (w 1963, kiedy zaczął się w Warszawie; w 1967 roku, kiedy zaczął się w Tarczynie).

W 2014 roku trzeci etap rozpoczął się w Kielcach i był to ostatni raz, kiedy miasto to gościło Tour de Pologne.

Kolejne etapy tegorocznego Tour de Pologne są następujące:
2. (30 lipca) Chełm - Zamość; 203,9 km
3. (pierwszy sierpnia) Kraśnik, Powiat Kraśnicki - Przemyśl; 229,7 km
4. (drugi sierpnia) Lesko, Powiat Leski - Sanok; 176,8 km
5. (trzeci sierpnia) Łańcut - Rzeszów; 205 km
6. (czwarty sierpnia) Szaflary - Bukovina Resort; 15.4 km
7. (piąty sierpnia) Valsir, Skawina - Kraków; 175 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24