Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe w woj. łódzkim. Gdzie w weekend 11 - 12 maja? Pomysły na jednodniową wyprawę

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szukasz pomysłu na wycieczkę rowerową w woj. łódzkim? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Znaleźliśmy 10 ciekawych tras. Mają różne stopnie trudności czy długości, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 10 tras na wyprawę rowerową w woj. łódzkim. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w woj. łódzkim warto wybrać w weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe po woj. łódzkim

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. łódzkim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 18 maja w woj. łódzkim ma być od 17°C do 23°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 13% do 61%.

🚲 Trasa rowerowa: Korona Warszawy: Kopiec PW, Kopa Cwila, Kazurka, Szczęśliwice, Moczydło, Starówka

  • Początek trasy: Bolimów
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 46,18 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 25 min.
  • Przewyższenia: 60 m
  • Suma podjazdów: 733 m
  • Suma zjazdów: 751 m

Adr77 poleca tę trasę

Trasę rozpoczynamy na skrzyżowaniu Spacerowej i Bewederskiej. Kierujemy się ul. Gagarina do ul. Czerniakowskiej, którą przecinamy.
Jedziemy na wprost mijając Kopiec Powstania Warszawskiego po lewej stronie, następnie skręcamy w lewo ul. Grupy AK "Północ" i znów w lewo w Bartycką. Okrążamy tym samym cały kopiec.
Podjazd na Kopiec rozpoczynamy z parkingu vis a vis głównego wejścia na teren centrum handlowo-wystawowego "Bartycka".
Po dojechaniu do schodów prowadzących na szczyt zjeżdżamy z chodnika i podjeżdżamy dosyć wymagającą ścieżką wokół góry.
Z Kopca Powstania Warszawskiego (121 m.n.p.m.) zwanego także Górką na Bartyckiej lub Śmieciarą rozpościera się widok na całą Warszawę. Zjazd z Kopca proponuję ścieżką z lewej strony schodów.

Po zjechaniu na ul. Bartycką kierujemy się do Czerniakowskiej, wzdłuż której podążamy ścieżką rowerową aż do Witosa, gdzie skręcamy w prawo i jedziemy prosto do Sikorskiego, później Doliną Służewiecką.
Podjazd na Kopę Cwila (118 m.n.p.m) rozpoczynamy chodnikiem. Na sam szczyt dostajemy się utwardzoną ścieżką. Zjazd chodnikiem wokół górki.

Kierujemy się teraz do al. KEN, wzdłuż której ścieżką rowerową podążamy aż do Belgradzkiej. Skręcamy w nią w prawo i jedziemy do końca. Później drogą gruntową, mijając kościół po prawej stronie, docieramy do podnóży kolejnej góry.
Podjazd na Wzgórze Trzech Szczytów (134 m.n.p.m.) zwane inaczej Kazurką, bądź Kazoorą rozpoczynamy od najniższego szczytu zostawiając po lewej największy w Warszawie dirt park. Potem kierujemy się na średni, by ostatecznie zdobyć najwyższy z trzech szczytów. Z samej góry mamy widok na cały Ursynów i Las Kabacki. Zjazd można zaliczyć bocznymi ścieżkami, bądź dla bardziej wprawnych riderów, trasą 4-crossową.

Do kolejnej góry mamy ok. 11 km. Jedziemy do niej Pileckiego, Puławską, Rzymowskiego, Wołoską, Racławicką i Korotyńskiego.
Górka Szczęśliwicka (152 m.n.p.m) jest najwyższym szczytem Warszawy. Niestety na sam szczyt rowerem się nie dostaniemy. Najwyżej można wjechać na mniej więcej 134 m. Powyżej teren jest ogrodzony i dostępny tylko komercyjnie.

Po krótkim odpoczynku udajemy się w kierunku ul. Szczęśliwickiej, skręcamy następnie w lewo w Bitwy Warszawskiej 1920 r., która następnie przechodzi w aleję Prymasa Tysiąclecia.
Po dojechaniu do Górczewskiej skręcamy w lewo, mijamy stadion Olimpii i wjeżdżamy do Parku Moczydło. Przez park jedziemy aż do ul. Czorsztyńskiej i tam rozpoczynamy długi bardzo wymagający podjazd. Ostatni fragment do podjechania tylko przez najwytrwalszych.
W ten oto sposób docieramy na kolejny szczyt - Kopiec Moczydłowski (131 m.n.p.m). Zjazd na wschodnią stronę górki do al. Prymasa Tysiąclecia.

Teraz jedziemy al. Prymasa, Obozową, Wawrzyszewską, Ostroroga, Tatarską, Powązkowską, Słonimskiego, przez Park Kusocińskiego i Traugutta, zjeżdżamy ul. Sanguszki, by ostatecznie podjechać na ostatnie wzniesienie na trasie - Skarpę Wiślaną (ok. 121 m.n.p.m.). Stąd piękny widok na praską stronę Warszawy, Wisłę i Park Fontann.
Ostatni fragment trasy to już droga powrotna: Kościelna, Freta, Piwna, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie. Na koniec najdłuższy zjazd na całej trasie ul. Belwederską.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Jura północna

  • Początek trasy: Radomsko
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 41,45 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 15 min.
  • Przewyższenia: 128 m
  • Suma podjazdów: 1 403 m
  • Suma zjazdów: 1 398 m

Utor poleca tę trasę rowerzystom

Ciekawa i stosunkowo łatwa trasa po bardzo atrakcyjnej części północnej Jury, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Najpierw Kusięta, a tam zaraz obok stacji kolejowej jeziorko krasowe. Kąpać się nie można, ale i tak atrakcja. Po drugiej stronie drogi Góry Towarne, ale tym razem ominięte. Przy drodze do Olsztyna charakterystyczny pomnik, a w głębi lasu cmentarz pomordowanych w czasie II wojny światowej, niestety w większości bezimiennych ofiar. W Olsztynie wiadomo - zamek, ale można pooglądać także całoroczną ruchomą szopkę, stary spichlerz, w którym działa karczma i odrestaurowany rynek. Po drodze z Olsztyna do Przymiłowic mijamy dawny kamieniołom, można w nim poszukać skamieniałych amonitów. Następna atrakcja to drewniany kościół w Zrębicach. Kolejny przystanek najlepiej w Siedlcu. Jadąc mijamy Pustynię Siedlecką, kilkuhektarowy obszar pokryty piaskiem oraz wzgórze o wdzięcznej nazwie Dupka z dostępną jaskinią. W Siedlcu znajduje się schronisko młodzieżowe. Odcinek do Ostrężnika przebiega w większości przez rezerwat "Parkowe", mijamy charakterystyczny ostaniec "Bramę Twardowskiego", później "Diabelskie Mosty" i docieramy do podnóża wzgórza Ostrężnik z resztkami zamku i ciekawą jaskinią. Z Ostrężnika do Leśniowa jedzie się wyasfaltowaną dróżką przez las (jedną z kilku tak przygotowanych w gminie Żarki). W Żarkach warto zajrzeć do klasztoru paulinów w Leśniowie, obejrzeć dawną bożnicę i kirkut. Ostatni odcinek to prosta droga leśna do ciekawej miejscowości Żarki Letnisko. Ta trasa została tak skonstruowana, by w większości wiodła drogami utwardzonymi, bo niestety gruntowe drogi na Jurze to po prostu piach, ewentualnie pomieszany z kamieniami, jechać się da po tym tylko po deszczu, a jak jest sucho, to rower się po prostu zapada.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Jura z ośmiolatkiem - dzień 1

  • Początek trasy: Radomsko
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 31,22 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 132 m
  • Suma podjazdów: 391 m
  • Suma zjazdów: 288 m

Trasę rowerową mieszkańcom poleca Arturooo

Pomysł wspólnego rowerowego wyjazdu zrodził się tydzień po powrocie z „rodzinnych” wakacji. Teraz kolej na prawdziwie męską wyprawę… Wybrałem Jurę. Po pierwsze ciekawie, po drugie w miarę blisko. Syn podszedł do pomysłu z wielkim zapałem – postanowił, że też chce wieźć bagaż. Dokręciłem więc do jego roweru bagażnik i zamocowałem małe sakwy, w których wiózł drobne rzeczy… Plan był taki: ruszamy z Częstochowy i kierujemy się w stronę Krakowa. Jednak bez ściśle ustalonego szlaku czy drogi – by móc modyfikować podróż wedle aktualnej sytuacji czy potrzeby. Tak jednak, by zahaczyć o większość atrakcji po drodze.
Czy ośmiolatek da radę? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Zwłaszcza ten, który jeździ na rowerze w miarę często. Zawsze można wybrać łatwiejszą trasę…
Drodzy Bikerzy! Na swej drodze spotykacie pewno mnóstwo osób, które z niedowierzaniem i dezaprobatą będą kręciły głowami słysząc o takiej podróży. Najczęściej będą to jednak osoby, które roweru nie używają w ogóle, bądź tylko po to, by dojechać do sklepu…Tak więc, po wysłuchaniu mamy, babci, dziadka, teściowych i całej masy rodzinnych doradców – ruszamy… Mimo, że wiele przygód miało dramatyczny wręcz charakter, jednoznacznie śmiem stwierdzić, że nasza wyprawa była przede wszystkim doskonałą zabawą i wspaniałą przygodą. Oczywiście miała też aspekt edukacyjny – chociażby jak sobie radzić z przeciwnościami losu i wykazać hart ducha. Teraz najważniejsze: nic tak nie łączy i nie buduje więzi jak wspólna droga. Wspólne doświadczenia i przygody syna z tatą są nie do przecenienia !
Pokonaliśmy dystans 190 km (i wcale się nie chwalimy;) Od tej wyprawy rozpoczęła się nasza coroczna pasja. Spróbowaliśmy znowu i… będziemy próbować dalej! Plany już są.

Dzień pierwszy: adaptacja
Częstochowa – Olsztyn – Siedlec: 31 km

Pobudka o 4:45, śniadanie i pospieszne pakowanie, by zdążyć na pociąg który ruszał o koszmarnej 5:41. Ledwo zdążyliśmy. Przestronny wagon rowerowy z wieszakami na nasze pojazdy i puste przedziały zaskoczyły nas pozytywnie. Niestety, w Katowicach wszystkie przedziały były już wypełnione do ostatniego miejsca. W Częstochowie wysiadamy o godz. 8:02, ładujemy bagaże na rowery i chodnikami staramy się wydostać z miasta. Przebiegło to nawet sprawnie, bez specjalnego błądzenia. Za rogatkami miasta skręcamy w szutrową drogę i obok kamieniołomu dostajemy się na wzgórze z widokiem na miasto. Jesteśmy już na trasie. Zjazd do drogi na Srocko, po kilku km odbijamy szlakiem przez las i dojeżdżamy do wsi Kusięta . Potem asfalt, kawałek główną drogą, zjazd i w oddali widzimy ruiny zamku w Olsztynie – miejsca naszego postoju. Zanim nastąpi zwiedzanie – na centralnym placu miejscowości uszczuplamy zapas prowiantu przygotowanego przez mamę. Jeszcze tylko wizyta w sklepie po lody, wodę mineralną i postanawiamy zdobyć zamek. Wstęp na teren ruin jest płatny, jednak zdolni wejdą od strony Gór Sokolich bez takich formalności ;) Ruiny są dość spore i robią na nas naprawdę duże wrażenie. Na posiłek polecamy knajpkę przy głównym wejściu na zamek. Szef kusił nas zupą rybną, którą właśnie sporządzał i miała być za pół godziny. Jednak ze względu na czas – decydujemy się na barszcz ukraiński (5 zł), który był też niczego sobie. Ruszamy dalej na południe okrążamy Góry Sokole i przez Biskupice docieramy do Siedlca, gdzie w byłej szkole działa schronisko młodzieżowe. Rozbijamy namiot ( 9 zł za dwie osoby!), bierzemy prysznic i po posiłku decydujemy się wrócić ok. 1 km, by zobaczyć Pustynię Siedlecką. Było warto. Mimo, że zarasta sosną, wyłaniająca się z lasu olbrzymia góra piachu – robi wrażenie… Wracamy i po kolacji wskakujemy w śpiwory.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Dookoła KPN cross

  • Początek trasy: Łowicz
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 146,76 km
  • Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 38 min.
  • Przewyższenia: 42 m
  • Suma podjazdów: 248 m
  • Suma zjazdów: 256 m

Tytus1968 poleca tę trasę

Trasa wiodąca Zielonym szlakiem rowerowym dookoła Kampinoskiego Parku Narodowego. Niestety z oznakowaniem na dzień dzisiejszy jest różnie wiec widać kilkukrotne błądzenie czy wręcz objazdy tego co na mapie. Polecam na fajna całodniową wycieczkę jednocześnie informując ze na trasie nie ma żadnego baru czy restauracji przyjaznego rowerzystom wiec jedzenie i picie trzeba zabrać z domu.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Szlak Borowika DOT37 rowerem.info

  • Początek trasy: Poddębice
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 29,3 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 50 min.
  • Przewyższenia: 27 m
  • Suma podjazdów: 156 m
  • Suma zjazdów: 156 m

Trasę rowerową mieszkańcom poleca Dolnoslaska_OT

Trasa, podobnie jak wcześniejsze pętle rowerowe z Góry, nieoznakowana w terenie. Najdłuższa z zestawu. Przekraczamy zdecydowanie linię Baryczy i wjeżdżamy w duży kompleks leśny położony na granicy gmin Jemielno i Góra. Mamy tutaj wysokie lasy iglaste, porastające wydmy śródlądowe. Na wielu odcinkach jest piaszczysto i bez szerszych opon jazdy nie polecam. Północne fragmenty pętli pokrywają się z trasami DOT35 i DOT36.

Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Jesień w Gryżyńskim PK

  • Początek trasy: Poddębice
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 40,38 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 40 min.
  • Przewyższenia: 120 m
  • Suma podjazdów: 1 327 m
  • Suma zjazdów: 1 300 m

Trasę rowerową mieszkańcom poleca Prokul

Jeśli chcesz podziwiać jesienne barwy z siodełka podczas wędrówki po niemodnym i prawie nieodkrytym zakątku kraju, odwiedź Gryżyński Park Krajobrazowy. Położony jest on nad ogromnym podziemnym zbiornikiem wody, który powstał przed milionami lat.

Wędrówkę warto zacząć od stacji Radnica, skąd kierujemy się szosą na Sulechów, by po ok 2 km skręcić w lewo na czarny szlak. W miejscu zjazdu znajduje się charakterystyczna czerwona tablica oznaczająca granicę Parku. Oznakowanie szlaku jest marne, a jego nawierzchnia, często zarośnięta lub podmokła, wije się nad brzegami jezior wzdłuż polodowcowej rynny.

Po kilku kilometrach ujrzymy położoną na zboczu wieś Grabin, której zabudowa nie zmieniła się od stuleci. Na wzgórzu dominuje wieża zadbanego szachulcowego kościoła p.w. Jana Chrzciciela, a kawałek dalej piękny barokowy dwór z pierwszej połowy XVIII wieku, w którym znajduje się pensjonat „Dworek Dalia“. Ta parterowa, murowana budowla oparta na planie prostokąta, od zachodniej strony posiada na ryzalicie filarowy portyk, a we wnętrzach sufity z plafonami. Całość tworzy styl wiejsko - romantyczny.Niestety, pensjonatu nie możemy zaliczyć do grupy Bett+Bike ze względu na wysokie ceny (minimalna - 100zł) oraz brak wymaganego zaplecza dla rowerów.
Z podnóża wzniesienia, na którym stoi dworek, wypływa strumyk wpadający do potoku Gryżynki płynącego wartkim nurtem wzdłuż doliny. Podobno w jego wodach występuje rodzimy gatunek pstrąga.
18.10.2011
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Warszawa - Kampinos - Roztoka

  • Początek trasy: Łowicz
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 62,11 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 31 m
  • Suma podjazdów: 257 m
  • Suma zjazdów: 256 m

Rowerzystom trasę poleca Roku

Trasa do Kampinosu a bardziej do Roztoki. Początek jak i koniec na metrze Młociny. Trasa do Roztocza prowadzi poprzez szlaki Kampinosu - bardzo dobrze oznaczone - do Roztoki jedziemy bardziej po obrzeżach lasu czasami wyjezdzając w pobliskie miejscowości. W samym roztoczu jak wyjedziemy z zielonego szlaku jest parking a przy nim budka z obiadami jakby ktoś zgłodniał ;) Do Warszawy wracamy już przez sam środek Kampinosu ale trasa prowadzi omijając główne piachy lasu.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Le Ghetto de Varsovie / Warszawskie getto

  • Początek trasy: Bolimów
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 16,81 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 3 min.
  • Przewyższenia: 18 m
  • Suma podjazdów: 42 m
  • Suma zjazdów: 45 m

Pjk poleca tę trasę

Przybliżony przebieg muru Getta warszawskiego. / L’étendue approximative du ghetto de Varsovie.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Odjazdowy Bibliotekarz 2017 wersja dla Wesołej

  • Początek trasy: Ozorków
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 18,8 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 11 min.
  • Przewyższenia: 18 m
  • Suma podjazdów: 28 m
  • Suma zjazdów: 25 m

Trasę dla rowerzystów poleca D.muraszko

UWAGA.
Z PRZYCZYN OD NAS NIEZALEŻNYCH RAJD ODBĘDZIE SIĘ NA INNEJ TRASIE
SZCZEGÓŁY NOWEJ RÓWNIE MALOWNICZEJ TRASY PO MAZOWIECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM I LESIE SOBIESKIEGO NA TRASEO:

TRASĘ DO OSSOWA POZOSTAWIAMY NA EDYCJĘ 2018.

Trasa wstępna jest wersją dla Wesołej z powrotem do Wesołej.

Start spod Biblioteki w Wesołej gdzie dojadą grupy z Rembertowa i Sulejówka i dalej razem do Ossowa gdzie będzie piknik potem powrót do Woli Grzybowskiej dla Wesołej i Sulejówka a dla Rembertowa powrót do pętli autobusowej przy Pastuszków.

Trasa:

Odcinek z Biblioteki w Wesołej do Ossowa:

Biblioteka w Wesołej - I Praskiego Pułku - Głowackiego - przeprawa przez strzeżone przejście przy PKP Wola Grzybowska i Okuniewską - Leśniczówka Wola Grzybowska - droga przeciwpożarowa nr 51 - droga przeciwpożarowa nr 45 - droga przeciwpożarowa nr 42 - droga przeciwpożarowa nr 43 - Ossów

Powrót dla Rembertowa:

Ossów - droga przeciwpożarowa nr 43 - droga przeciwpożarowa nr 42 - droga przeciwpożarowa nr 45 - droga przeciwpożarowa nr 44 - pętla autobusowa przy Pastuszków (Rembertów)

Powrót dla Wesołej i Sulejówka:

Ossów - droga przeciwpożarowa nr 43 - droga przeciwpożarowa nr 42 - droga przeciwpożarowa nr 45 - droga przeciwpożarowa nr 51 - Leśniczówka Wola Grzybowska/PKP Wola Grzybowska.

Organizatorzy imprezy:

  1. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
  2. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy
  3. Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku
  4. Stowarzyszenie Rembertów Bezpośrednio

Godzinowy plan przejazdu:

9.30 Zbiórka, zapisy - parking przy Bibliotece w Rembertowie, ul. Gawędziarzy 8
Powitanie uczestników, przedstawienie Regulaminu Rajdu

10.00 Start
Trasa: Parking przed Biblioteką - Konwisarska - Republikańska - przejście piesze pod torami - Bellony - las między Rembertowem a Wesołą (niebieski szlak rowerowy d. ścieżka dydaktyczna) - Długa - dukt leśny od Długiej do Kilińskiego - Kilińskiego - 1 Praskiego Pułku - Biblioteka w Wesołej.

10.30 Biblioteka w Wesołej ul. 1 Praskiego Pułku 31, spotkanie z grupą z Wesołej i Sulejówka
Powitanie uczestników, przedstawienie Regulaminu Rajdu

10.45 wyjazd z Wesołej
Trasa: Biblioteka w Wesołej - 1 Praskiego Pułku - Głowackiego - przeprawa przez strzeżone przejście przy PKP Wola Grzybowska i Okuniewską - Leśniczówka Wola Grzybowska - droga przeciwpożarowa nr 51 - droga przeciwpożarowa nr 45 - droga przeciwpożarowa nr 42 - droga przeciwpożarowa nr 43 - Ossów

12.00 Ossów
Zwiedzanie Muzeum Bitwy Warszawskiej i Cmentarza Bitwy Warszawskiej.
Teren przy Muzeum - piknik rodzinny z ogniskiem i grillem, bookcrossing - wymiana książek, zajęcia dla dzieci.

15.00 Wyjazd z Ossowa
Przejazd w dwóch grupach: do Rembertowa i Wesołej

Trasa do Rembertowa: Ossów - droga przeciwpożarowa nr 43 - droga przeciwpożarowa nr 42 - droga przeciwpożarowa nr 45 - droga przeciwpożarowa nr 44 - pętla autobusowa przy Pastuszków (Rembertów) - rozwiązanie rajdu

Trasa do Wesołej: Ossów - droga przeciwpożarowa nr 43 - droga przeciwpożarowa nr 42 - droga przeciwpożarowa nr 45 - droga przeciwpożarowa nr 51 - Leśniczówka Wola Grzybowska - PKP Wola Grzybowska - parking - rozwiązanie rajdu
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Ziemiański Szlak Rowerowy

  • Początek trasy: Uniejów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 242,22 km
  • Czas trwania wyprawy: 27 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 73 m
  • Suma podjazdów: 799 m
  • Suma zjazdów: 796 m

Trasę dla rowerzystów poleca Rattusnorvegicus

ZIEMIAŃSKI SZLAK ROWEROWY

Dystans: 245 km (Mosina - Kościan - Leszno - Rawicz - Gostyń - Krzywiń - Słonin).
Trudność: od gładkiego asfaltu po piaszczyste, błotniste lub kamieniste "odcinki specjalne".
Oznakowanie: jednolicie zielone, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Mosina, u zbiegu szos Mosina - Rogalin oraz Mosina - Puszczykowo.
Koniec szlaku: Słonin lub Zaorle - w zależności od wybranego wariantu szlaku

Ziemiański Szlak Rowerowy jest najbardziej "wielkopolską" trasą rowerową w całym Wielkopolskim Systemie Szlaków Rowerowych. To tutaj obejrzycie wiele ziemiańskich dworków i stadnin konnych oraz zabytkowych kościołów i klasztorów. Będziecie mieć okazję odwiedzić jedyny w swoim rodzaju skansen filmowy, a nawet przejechać się drezyną lub kolejką parkową. Jako słodki deser polecamy Szlak Miodowy"¦

MOSINA - najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawe muzeum w dawnym budynku bożnicy, kościół św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

RACOT - patrz: opis zdjęcia

KOŚCIAN - od 1400 r. największe - po Poznaniu - w całości ufortyfikowane miasto w Wielkopolsce (szlak prowadzi plantami, wiodącymi wzdłuż tzw. kanału ulgi, okrążającego najstarszą część miasta - widoczne pozostałości średniowiecznych murów). Warto zobaczyć: Rynek z ratuszem z końca XVIII w. (wewnątrz Muzeum Regionalne), gotycki kościół farny NMP Wniebowzietej z XIV w., gotycki kościół św. Ducha z XV w., dwa zabytkowe wiatraki.

OSIECZNA - popularna miejscowość wypoczynkowa nad jez. Łoniewskim. Poreformacki zespół klasztorny oo. Franciszkanów: późnobarokowy kościół św. Walentego z XVIII w., barokowy klasztor z XVII w. Nieopodal - późnogotycki kościół św. Trójcy z XVI w., przebudowany w stylu barokowym.

LESZNO -silne centrum protestantyzmu i sukiennictwa Warto zobaczyć: harmonijny stylowo barokowo-klasycystyczny ratusz, interesujące kościoły: katolicką, gotycką kolegiatę św. Mikołaja, dawny ewangelicki kościół św. Krzyża, późnogotycki, katolicki kościół św. Jana - przebudowany z dawnego zboru braci czeskich. Dawna synagoga z XVII w. z interesującymi zbiorami. Ciekawa oferta dla miłośników rekreacji: aquapark "Akwawit", stadion z torem żużlowym, lotnisko szybowcowe oraz niewielki ogród zoologiczny.

RYDZYNA - okazały, istniejący już w średniowieczu zamek, zupełnie zniszczony w 1945 r. Odbudowany dopiero w 1989 r. Obecnie mieszczą się tutaj: hotel, restauracja, centrum szkoleniowe oraz sale bankietowe. Świetnie zachowane barokowe założenie urbanistyczne rynku i przyległych uliczek. Rokokowy kościół parafialny z poł. XVIII w.

RAWICZ - w miejscu likwidowanych murów powstały wspaniałe planty, porównywalne z krakowskimi - obecnie wiedzie nimi znakowana trasa turystyczna. Warto zobaczyć: barokowy ratusz z poł. XVIII w. z pierwszym w Polsce piorunochronem, wewnątrz: Muzeum Ziemi Rawickiej, kościół parafialny św. Andrzeja Boboli z pocz. XIX w. W Rawiczu znajduje się więzienie o zaostrzonym rygorze.

GOLEJEWKO - hodowla koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej. Zachowany zespół pałacowo-parkowy Choińskich z XVII w. Tutaj - bogaty zbiór pojazdów konnych.

PAKOSŁAW - klasycystyczny zespól pałacowo-parkowy z końca XVIII w. Neogotycki kościół z 1899 r. z portretami trumiennymi i blachami herbowymi rodu Zakrzewskich.

TUREW - barokowy zespół pałacowo-parkowy Chłapowskich z XVIII w. Stacja badawcza Zakładu Biologii Leśnej i Rolnej PAN.

KRZYWIŃ - najmniejsze miasto w Wielkopolsce (ok. 1500 mieszkańców). Pierwotnie własność benedyktynów z pobliskiego Lubinia. Gotycki kościół św. Mikołaja z przełomu XV/XVI w.

LUBIŃ - patrz: opis zdjęcia

CICHOWO - modna wieś letniskowa nad jeziorem o tej samej nazwie. Największa atrakcja to skansen filmowy Soplicowo, powstały w 1999 r. na bazie dekoracji z planu filmowego Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy.

GOSTYŃ - tradycje mieszczańskie Gostynia sięgają 1278 roku - czasów Przemysła II, co widać po dobrze zachowanym, średniowiecznym układzie urbanistycznym. Warto zobaczyć: późnogotycki kościół farny św. Małgorzaty z XV w. Prywatne Muzeum Starych Pojazdów.

GŁOGÓWKO - patrz: opis zdjęcia

PŃPOWO - od 1136 r. posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. Wieś znana z hodowli koni rasy wielkopolskiej. Gotycki kościół św. Jadwigi z XV w. z charakterystyczną wieżą, przypominającą obronny zamek. Nieopodal zespół pałacowy Mycielskich z 1780 r.

JUTROSIN - patrz: opis zdjęcia
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?

Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:

  • sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
  • dopompowanie kół
  • wyczyszczenie ważnych elementów

W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.

Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.

Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.

Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!

Co zabrać na rower?

W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.

Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:

  • wodę
  • czapkę z daszkiem lub zwykłą
  • rękawiczki na rower
  • uchwyt na telefon do roweru
  • kask
  • okulary

Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.

Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.

Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.

Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.

Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).

Rowerowe odkrywanie atrakcji województwa łódzkiego!

Województwo łódzkie to doskonała przestrzeń dla miłośników rowerowych wycieczek. Tutejsze szlaki kulturowe oraz specjalnie oznakowane trasy pozwalają na odkrywanie niezwykłych walorów tego regionu.

Cztery Europejskie Szlaki Kulturowe: cysterski, romański, Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i bursztynowy umożliwiają poznanie cennych miejsc architektonicznych i przyrodniczych. Szlak Bursztynowy, liczący 250 km, kusi trasą, którą kupcy z Cesarstwa Rzymskiego w starożytności podążali nad Morze Bałtyckie w poszukiwaniu bursztynu - "złota północy". Natomiast Szlak Rowerowy w Centrum Polski, mający długość nieco ponad 300 km, zaprasza do odkrywania piękna powiatów kutnowskiego, łęczyckiego, zgierskiego i miasta Łodzi, a także niezwykłego "centrum" Polski w pobliżu Piątku.

Województwo łódzkie oferuje nie tylko piękne widoki i zabytki, ale także wiele tras rowerowych, które zachęcają do aktywnego spędzenia upalnego dnia w otoczeniu historii i natury. To doskonała okazja na ciekawą i aktywną przygodę, która pozwoli poznać fascynujące miejsca tego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki