Trzynaste derby szczęśliwe dla Pogoni Baltica

(paz)
Monika Bancilon zdobyła 9 bramek dla Pogoni.
Monika Bancilon zdobyła 9 bramek dla Pogoni. Andrzej Szkocki
Trzynasty w ostatnich pięciu latach mecz Pogoni z Energą AZS Koszalin okazał się szczęśliwy dla szczecińskiego zespołu. Podopieczne trenera Adriana Struzika wygrały 31:23. To trzecie zwycięstwo Pogoni w trzecim spotkaniu w tym sezonie.

Pogoń Baltica Szczecin – Energa AZS Koszalin 31:23 (16:13)
Pogoń: Płaczek, Wierzbicka – Bancilon 9, Kochaniak 3, Koprowska 3, Królikowska 3, Głowińska 2, Cebula 2, Szczecina 2, Zawistowska 2, Kochaniak 2, Broccardo 2, Zimny 1, Jedziniak.

Mecz przyciągnął sporo kibiców do hali przy ul. Twardowskiego. Pojawiła się m.in. kilkunastoosobowa (i bardzo kulturalna) grupa kibiców z Koszalina.

Pogoń dopiero po kwadransie pierwszej połowy na dobre objęła prowadzenie. Wcześniej walka toczyła się bramka za bramkę. W ataku Pogoni szalała Monika Bancilon (6 bramek do przerwy), po drugiej stronie boiska błyszczały Monika Michałów (5 bramek w 30 minut) oraz początkowo Hanna Sądej.

Po trafieniu Moniki Koprowskiej na 14:9 wydawało, że szczecinianki mają już mecz pod kontrolą. To jednak derby, więc Akademiczki ruszyły do odrabiania strat, a miejscowe nieco ten pościg ułatwiły dwukrotnie trafiając z karnego w Martę Wiercioch. Bramkarka AZS zatrzymała też kontrę Darii Zawistowskiej, a jej koleżanki z ataku mozolnie dokładały kolejne bramki. Po trafieniu Romany Roszak z karnego było już tylko 14:13. Na szczęście Patrycja Królikowska i Karolina Kochaniak dorzucił przed przerwą dwie bramki i odpoczynek był spokojniejszy, niż się zapowiadało.

Trzybramkowe prowadzenie wyrwane w ostatnich sekundach pierwszej połowy okazało się kluczowe dla dalszych losów spotkania. Między 31. a 40.minutą Pogoń pozwoliła rywalkom zdobyć tylko dwie bramki. Przewaga urosła, a ważnym atutem gospodyń okazała się długa ławka rezerwowych. Dobre zmiany dały Patrycja Noga, Hanna Jaszczuk czy Barbara Broccardo. Im bardziej Akademiczkom się spieszyło, tym grały niedokładniej i w zasadzie na 10 minut przed końcem mecz był rozstrzygnięty (26:19).

Po meczu długo opatrywana była Marta Wiercioch, bramkarka AZS. W trakcie spotkania w jednej z akcji dostała piłką w głowę od Patrycji Królikowskiej, oczywiście nieumyślnie. Podano jej tlen, lekarze podejrzewają wstrząśnienie mózgu.

Za tydzień Pogoń Baltica gra na wyjeździe ze Startem Elbląg.

Materiał oryginalny: Trzynaste derby szczęśliwe dla Pogoni Baltica - Głos Szczeciński