Michał Jurecki (pierwszy z prawej) podczas meczu MT Melsungen - SG Flensburg-Handewitt. East News/Polska Press
Ruszyła Bundesliga piłkarzy ręcznych. Udane debiuty w barwach swoich nowych klubów zaliczyło dwóch byłych zawodników PGE VIVE Kielce, Marko Mamić i Michał Jurecki. Chorwat zdobył cztery bramki, a były reprezentant Polski dwie. Ich drużyny wygrały swoje spotkania.

Dla Marko Mamicia, który wcześniej grał w ekstraklasach chorwackiej, szwajcarskiej, francuskiej i polskiej (w PGE VIVE w latach 2017-2019), był to debiut w 1. Bundeslidze. Michał Jurecki w latach 2007-2010, grał w Niemczech, w barwach HSV Hamburg i TuS-N Luebbecke i występował zarówno w pierwszej, jak i w drugiej lidze. W Kielcach spędził w sumie 10 sezonów.

SG Flensburg-Handewitt Jureckiego, który w środę wywalczył Superpuchar Niemiec, pokonując THW Kiel, w pierwszym w tym sezonie meczu Bundesligi zmierzył się z MT Melsungen. W drużynie tej gra inny były gracz klubu z Kielc - Tobias Reichmann. "Ippe" grał w Kielcach w latach 2014-2017, zdobywając po trzy tytułu mistrza kraju i Puchary Polski oraz dwa medale Ligi Mistrzów - brązowy w 2015 i złoty w 2016.

Mecz Melsungen z mistrzem Niemiec był w pierwszej fazie bardzo wyrównany. W dużej mierze dzięki Reichmannowi. Skrzydłowy reprezentacji Niemiec, wspólnie z kolegą z zespołu, Kaiem Hafnerem, był najskuteczniejszym graczem spotkania, obaj zdobyli po 6 bramek. Jurecki pojawił się na boisku w 12 minucie, zastepując, nietypowo, na prawym rozegraniu magnusa Roda, który rozbił wargę. Zaczął od asysty i skutecznego rzutu, potem nie trafił w bramkę i znów zdobył gola. Przez chwilę grał na swojej normalnej pozycji, czyli lewym rozegraniu. Goście przed przerwą zbudowali dwubramkową przewagę, a w drugiej części powoli ja powiększali. W 39 minucie wygrywali 18:14, w 46 - 20:15. Ostatecznie Flensburg wygrał 24:19 (13:11). Jurecki zakończył pojedynek z zapisem 2/3.

W Lipsku miejscowy SC DHfK Marko Mamicia podejmował Fuechse Berlin. "Lisy" zdecydowanie lepiej rozpoczęły mecz i w 11 minucie wygrywały 5:0, a w 14 - 7:1. Od tego momentu zaczęli się przebudzać gracze gospodarzy, powoli odrabiając straty. W 12 minucie Mamić pojawił się w ofensywie swojego zespołu, wcześniej grał również w formacji obronnej. Do pierwszego remisu (21:21) zespół z Lipska doprowadził w 54 minucie, a na pierwsze prowadzenie - 23:22 na niewiele ponad minutę przed końcem wyprowadził ich Mamić. Ostatecznie ekipa z Lipska wygrała 24:23 (10:14), a były lewy rozgrywający PGE VIVE zdobył w tym meczu 4 bramki, oddając 8 rzutów. Wypracował również dwa rzuty karne. Bez bramek zakończył mecz reprezentacyjny polski obrotowy w barwach Lipska, Maciej Gębala.

Kieleckie akcenty były także w Magdeburgu, gdzie miejscowe SC rozgromiło HBW Ballingen-Weilstetten 38:26 (17:12). W barwach gospodarzy gra dwóch byłych zawodników z Kielc - Żeljko Musa miał w tym meczu zapis 4/4, a Piotr Chrapkowski 1/2.

Wyniki 1. kolejki Bundesligi: SC Magdeburg - HBW Ballingen-Weilstetten 38:26 (17:12), HSG Wetzlar - TBV Lemgo Lippe 28:32 (17:15), HSG Nordhorn-Lingen - Bergischer HC 21:26 (12:13), SC DHfK Lipsk - Fuechse Berlin 24:23 (10:14), MT Melsungen - SG Flensburg-Handewitt 19:24 (11:13), THW Kiel - Frisch Auf Goeppingen 31:24 (15:14), Die Eulen Ludwigshafaen - Rhein-Neckar Loewen 23:26 (11:11), TSV Hannover-Burgdorf - TSV GWD Minden 36:30 (19:15), HC Erlangen - TVB Stuttgart - 29 sierpnia.