Ujpest FC – Śląsk Wrocław 1:1. Exposito: pudło z karnego, gol z akcji (WYNIK, RELACJA 10.01.2023)

Jakub Guder
Jakub Guder
W swoim pierwszym sparingu w tureckim Belek Śląsk Wrocław zremisował 1:1 z węgierskim Ujpest FC. Gola dla wrocławian strzelił Erik Exposito, który jednak nie wykorzystał też rzutu karnego.

20-krotny mistrz Węgier Ujpest FC był mocno pompowany przez Śląsk, jako pierwszy sparingowy rywal w Turcji. No cóż - bratankowie jednak nie okazali się szczególnie wymagającym rywalem. Do Belek przyjechali w wąskim składzie, na ławce rezerwowych mieli tylko pięciu zawodników i poprosili, by grać dwa razy po 40 minut. Zapomniał o tym tylko sędzia, który w pierwszej połowie zagwizdał dopiero po 45 minutach, a w drugiej - po pół godziny. Trzeba też dodać, że Ujpest w 12-zespołowej węgierskiej ekstraklasie zajmuje obecnie 10. miejsce i wiosną częściej będzie pewniej myślał o utrzymaniu, a nie o europejskich pucharach.

Ivan Djurdjević w pierwszej połowie wystawił ten mocniejszy skład. WKS miał przewagę. Podobać się mogła zwłaszcza gra skrzydłowych - Jastrzembskiego i Yeboaha. Ten pierwszy mógł dać wrocławianom prowadzenie już w 7 min, ale przegrał pojedynek z bramkarzem. Chwilę później na drybling w polu karnym zdecydował się Yeboah. Minął rywala, a ten go zahaczył. Jedenastka ewidentna. Do piłki podszedł Erik Exposito - nie uderzył źle, ale bramkarz to wyciągnął. Hiszpan dość szybko na szczęście się zrehabilitował, ale gol na 1:0 to w dużej mierze zasługa Nahuela, który przejął piłkę na własnej połowie, a potem kapitalne podał prostopadle do swojego rodaka. Exposito musiał to skończyć.

Węgrzy zagrozili bramce Szromnika pierwszy raz dopiero pod koniec pierwszej części po strzale z rzutu wolnego. Kapitan WKS-u jednak to obronił.

W drugiej połowie Polska drużyna wymieniła prawie całą jedenastkę, Ujpest nie miał takiej możliwości i to było widać na murawie. Śląsk biegał więcej, ale kolejnych goli już nie strzelił. Niespodziewanie jednak wyrównali przeciwnicy, w jednej z ostatnich akcji meczu. Wrzutki z lewej strony nie wybił Olivier Wypart i akcję zamknął po drugiej stronie Varga.

W Turcji na obozach jest połowa ekstraklasy. Na meczu Śląska pojawił się m.in. Michał Probierz, trener reprezentacji Polski do lat 21.

Ujpest FC – Śląsk Wrocław 1:1 (0:1)

GOLE: Varga 75 - Exposito 21

Ujpest FC (wyjściowy skład): Nikolic - Boumal, Krisztian, Aron, Balint, Matyas, Ambrose, Jakobi, Pauljevic, Hall, Borello.

Śląsk, I połowa: Szromnik – Bejger, Poprawa, Verdasca, Janasik – Yeboah, Olsen, Bukowski, Nahuel, Jastrzembski – Exposito.
II połowa: Leszczyński - Konczkowski, Stawny, Gretarsson, Wypart - Samiec-Talar, Schwarz, Rzuchowski, Nahuel - Łyszczarz - Quintana.