United Cup. Porażka Michalskiego, wygrana Świątek i remis z Włochami po dwóch meczach

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
@UnitedCupTennis/Twitter
Polska remisuje z Włochami 1:1 po dwóch pojedynkach meczu, którego stawką jest awans do półfinału tenisowego turnieju drużyn mieszanych United Cup w Australii. Od porażki zaczął Daniel Michalski, a punkt dla biało-czerwonych wywalczyła Iga Świątek.

Zajmujący 260. miejsce w klasyfikacji tenisistów 22-letni Michalski nie miał nic do powiedzenia w rywalizacji z 23. w światowym rankingu Lorenzo Musettim. Polak wygrał jedynie dwa gemy, a cały mecz w niespełna godzinę przegrał 1:6, 1:6.

Po meczu Michalskiego na kort wyszła Świątek

„Drużyna Polski @iga_swiatek **rusza** na prowadzenie seta i przełamuje Trevisan. Próbuje wyrównać wynik 1:1 w finale Brisbane City z Włochami” – powiadomił oficjalny portal organizatorów tenisowego United Cup.

Lderka światowego rankingu Świątek zmierzyła się z 27. w tym zestawieniu Martiną Trevisan. Z osiem lat starszą Włoszką Iga zmierzyła się już między innymi w ćwierćfinale zwycięskiego French Open w 2020 roku, a w środę, podobnie jak na Ronald Garros, wygrała w dwóch setach. Tym razem 6:2, 6:4, choć mecz trwał prawie dwie godziny i zwłaszcza w drugim secie był zacięty.

W drugiej partii Polka prowadziła już 3:0, ale później jedyny raz w spotkaniu straciła własne podanie, a przy stanie 3:1 dla Świątek przyszły trzy gemy, w których tenisistki rozegrały aż 42 punkty. Faworytka utrzymała przewagę i choć w 10. gemie reprezentantka Italii miała trzy okazje na kolejne przełamania i doprowadzenie do remisu, to jednak Polka wyszła z opresji i przypieczętowała sukces w meczu.

Teraz czas na Hurkacza, a następnie – Linette

Spotkania w United Cup składają się z pięciu pojedynków. Teraz na kort wyjdą Brisbane wyjdą Hubert Hurkacz i Matteo Berrettini, a czwartą potyczkę singlową rozegrają Magda Linette i Lucia Bronzetti. Mecz zakończy mikst, w którym awizowany jest występ Świątek i Hurkacza oraz Camilli Rosatello i Musettiego, ale skład par może się zmienić w zależności od wyniku meczu.

United Cup to nowość w międzynarodowym kalendarzu ATP i WTA. Pierwsza edycja rozgrywana jest w trzech miastach: Perth, Brisbane i Sydney. Bierze udział w niej 18 reprezentacji. Podzielono je na sześć grup, po dwie w każdym w mieście.

Polska była w grupie B, w której okazała się lepsza od Kazachstanu (4:1) i Szwajcarii (3:2). Włochy również wygrały swoją grupę, a środowa konfrontacja wyłoni jednego z półfinalistów zawodów. W innych miastach tego dnia również zwycięzcy grup walczą o półfinał (Chorwacja z Grecją, a USA z Wielką Brytanią). Stawkę uzupełni jeden z trzech pokonanych na tym etapie, który miał najlepszy bilans wszystkich występów.

Półfinały zaplanowano na piątek i sobotę w Sydney, a finał odbędzie się w niedzielę.(PAP)