Zbigniew Czyż
Iga Światek, United Cup
Iga Światek, United Cup Jason O'Brien / AAP
Polski mikst w składzie Alicja Rosolka i Kacper Żuk przegrał ze szwajcarską parą Belinda Bencić, Marc-Andrea Huesler 5:7, 2:6 w meczu drużyn mieszanych podczas turnieju United Cup, rozgrywanego w Australii. Mimo porażki 0-2, Polacy zagrają w środę o awans do półfinału z Włochami. "Biało-czerwoni" już wcześniej zapewnili sobie zwycięstwo nad Szwajcarią (3-2). W grze indywidualnej zwycięstwa odnieśli dziś Hubert Hurkacz i Magda Linette.

Pierwotnie, w meczu miksta mieli zagrać Iga Świątek i Hubert Hurkacz. Po zwycięstwie Magdy Linette nad Jil Teichmann 2-1, które zapewniło Polsce zwycięstwo w spotkaniu ze Szwajcarią, duet trenerski Dawid Celt i Agnieszka Radwańska zdecydowali, że liderka światowego rankingu i najlepszy polski tenisista nie wyjdą na kort. Reprezentanci Polski zbierają siły przed środowym meczem z Włochami o awans do półfinału turnieju.

Wymiana ciosów w pierwszym secie

W pierwszym secie trwała prawdziwa wymiana ciosów. Do stanu 5-5, żadnej z ekip nie udało się przełamać rywala. Jedyne, pierwsze i i najważniejsze przełamanie w tej partii nastąpiło przy prowadzeniu Szwajcarów 6-5. Helweci wygrali pierwszego seta 7-5.

Druga partia rozpoczęła się od wygrania przez obydwie drużyny po jednym gemie. Szwajcarzy zdobyli jednak trzy kolejne, wychodząc na prowadzenie 4-1. Helweci, którzy zaprezentowali się z lepszej strony nie pozwolili już Polakom odrobić strat, wygrali drugiego seta 6-2, a mecz 2-0.

Całe spotkanie zwyciężyła jednak reprezentacja Polski pokonując Szwajcarię 3-2. "Biało-czerwoni" zajęli pierwsze miejsce w grupie B, w środę powalczą o awans do najlepszej czwórki turnieju ze zwycięzcą grupy E, reprezentacją Włoch.

Polska zagra z Włochami o półfinał United Cup

Turniej rozgrywany jest w trzech miastach: Perth, Brisbane i Sydney. W pierwszej edycji United Cup bierze udział 18 reprezentacji. Podzielono je na sześć grup, po dwie w każdym w mieście.

4 stycznia zwycięzcy grup w każdym mieście zagrają ze sobą o awans do półfinału. W półfinale wystąpi też jeden z trzech pokonanych zwycięzców grup, który miał najlepszy bilans w fazie grupowej.

Półfinały zaplanowano na 6 i 7 stycznia, finał na 8 stycznia. Spotkania rozegrane zostaną w Sydney.