Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Szczeciński będzie współpracował z Teatrem Współczesnym

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Współpraca ma na celu m.in.: propagowanie aktywnego uczestnictwa wspólnoty akademickiej w życiu teatralnym Szczecina
Współpraca ma na celu m.in.: propagowanie aktywnego uczestnictwa wspólnoty akademickiej w życiu teatralnym Szczecina Mat. prasowe
W Teatrze Małym podpisano list intencyjny o współpracy między Uniwersytetem Szczecińskim a Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Współpraca ma na celu propagowanie aktywnego uczestnictwa wspólnoty akademickiej w życiu teatralnym Szczecina, pobudzanie do aktywnego udziału w przedsięwzięciach o charakterze edukacyjnym i kulturotwórczym, rozwijanie wrażliwości artystycznej i świadomego odbioru sztuki oraz wykorzystywanie jej jako instrumentu kształcenia, który będzie służyć wzmacnianiu kompetencji i rozwojowi zawodowemu społeczności akademickiej.

- Kolejne ciekawe pole współpracy zostało sformalizowane - mówi prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Teatr Współczesny zawsze był obecny w życiu naszej uczelni. Nasi studenci brali udział w wielu inicjatywach, chociażby w słynnym Kontrapunkcie. Życie teatralne jest nam bardzo potrzebne. Natomiast ta umowa sprawia, że studenci w liczbie ponad 40 stali się członkami społeczności Teatru Współczesnego. Będą działać na rzecz Teatru Współczesnego, pomagać w rozwoju, a duży udział naszych instytutów sprawia, że będziemy mogli profesjonalnie zacząć działać, na przykład aplikując o pieniądze unijne, aby wspólnie realizować projekty poświęcone szeroko rozumianej kulturze, gdzie Teatr Współczesny wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim ma swoje miejsce.

Współpraca dotyczyć będzie w szczególności wspólnych działań oraz realizacji przedsięwzięć o charakterze kulturalnym związanych z popularyzacją sztuki teatralnej w zakresie pisarskim, językowym i tłumaczeniowym (recenzje, wywiady, przekłady) oraz tworzenia wspólnych projektów medialnych (podcasty i filmy).

- Będziemy pracować w kilku obszarach. Studenci i aktorzy będą się spotykać, będą się dowiadywać, w jaki sposób tworzone są scenariusze pisane na scenę. Myślę, że dla studentów fascynujący może być proces obserwacji tego, jak z wnętrza człowieka płyną sygnały cielesne i werbalne i jak to zamienia się w materię spektaklu - mówi Mirosław Gawęda, dyrektor Teatru Współczesnego. - Dla studentów to może być fantastyczna opowieść o tym, jak pisze się sztuki dramatyczne. Z drugiej strony bardzo liczymy na ogólną refleksję, czym jest w tej chwili humanistyka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński