US Open. Norwesko-hiszpański finał. Dla kogo pierwszy triumf w karierze?

Łukasz Konstanty
PAP/EPA/CJ Gunther
Rozstawiony z numerem piątym Casper Ruud awansował do finału US Open. Norweski tenisista pokonał Karena Chaczanowa 7:6 (7-5) 6:2, 5:7, 6:2 i po raz drugi w karierze zagra w decydującym o zwycięstwie meczu w turnieju wielkoszlemowym. W czerwcu uległ w finale French Open Hiszpanowi Rafaelowi Nadalowi.

Ozdobą meczu była piłka setowa w pierwszej partii, którą Ruud wykorzystał po wymianie trwającej 55 uderzeń. Poza małym kryzysem w trzecim secie Norweg był zdecydowanie lepszy.

W decydującym o końcowym triumfie spotkaniu przeciwnikiem zawodnika ze Skandynawii będzie Carlos Alcaraz, który po pięciosetowym pojedynku pokonał rewelacyjnie radzącego sobie dotychczas Amerykanina Francesa Tiafoe. Dla młodego Hiszpana to pierwszy finał jednego z czterech najważniejszych tenisowych turniejów w karierze.

Stawką niedzielnego spotkania będzie nie tylko pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym dla Norwega lub Hiszpana. Zwycięzca decydującego meczu od poniedziałku będzie nowym liderem rankingu ATP. Obydwaj panowie mierzyli się dotychczas ze sobą dwa razy i za każdym razem lepszy był Alcaraz, który wygrał w dwóch setach zarówno ćwierćfinałową rywalizację w Marbelli w 2021 roku, jak i tegoroczny finał turnieju w Miami.