dor, MD, PK
Mariusz Bilewski został wicemistrzem Polski niedosłyszących w jeździe indywidualnej na czas. Fot. Mateusz Dudek/Łukasz Dudała
W czwartek w Busku-Zdroju rozpoczęły się kolarskie Mistrzostwa Polski. Bardzo dobrze spisał się Mariusz Bilewski z Dek Meble Binkowski Resort Cyclo Korona Kielce. Pierwszy raz wystartował w Mistrzostwach Polski osób niedosłyszących i zdobył srebrny medal. Przegrał tylko 48 sekund z brązowym medalistą Mistrzostw Świata Pawłem Arciszewskim.

- Początkowo mistrzostwa Polski miały zorganizować Duszniki-Zdrój, ale ze względu na pandemię zrezygnowały. Z burmistrzami Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej współpracujemy od kilku lat, więc zgłosiliśmy chęć organizacji mistrzostw. Trasy są przetestowane i dość trudne technicznie. Są selektywne, więc będą wygrywać naprawdę mocni kolarze – mówił Andrzej Sypytkowski na wtorkowej konferencji prasowej w świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

W czwartek od godziny 10 w Busku Zdroju odbywa się jazda indywidualna na czas we wszystkich kategoriach (start i meta na ulicy 1 Maja), a od piątku do niedzieli, na 23-kilometrowej pętli (start i meta w pobliżu Urzędu Miasta w Kazimierzy Wielkiej) kolarki i kolarze będą rywalizowali w wyścigach ze startu wspólnego.

Mistrzynią Polski w elicie w jeździe indywidualnej na czas została Anna Plichta (Tek-Segafredo Women). Druga była Marta Jaskulska (CCC-Liv Team), która wygrała klasyfikację orliczek. Złoty medal w kategorii juniorek zdobyła natomiast Tamara Szalińska (UKS FTP Jedynka Kórnik). Szóste miejsce zajęła Ewa Brożyna, pochodząca z Bielin córka naszego olimpijczyka Tomasza Brożyny. W juniorach po złoto sięgnął Jakub Musialik z LKS Błękitni Koziegłowy.

Mistrzem w kategorii elita niespodziewanie został Kamil Gradek (CCC Team). Wśród kolarzy do lat 23 najlepszy okazał się zawodnik CCC Develo-pment Team Szymon Krawczyk.
Kamil Gradek o 29 sekund pokonał faworyta tj rywalizacji i obrońcę tytułu Macieja Bodnara (Bora-hansgrohe). Brązowy medal zdobył Łukasz Wiśniowski (CCC Team), który stracił 59 sekund. Na piątej pozycji sklasyfikowany został Piotr Brożyna, pochodzący z Bielin zawodnik Voster ATSTeam. Syn Tomasza Brożyny stracił do zwycięzcy 1 minutę i 46 sekund.
Jak podaje portal rowery.org kolarze w kategorii open rywalizowały na delikatnie pofałdowanej trasie, na który składały się dwie 22-kilometrowe rundy ze startem i metą w Busku-Zdroju. Po zmianach na rasie nawrót na drugie okrążenie usytuowany był przed wjazdem na ul. 1 Maja, na ulicy Szymona Starkiewicza, co nieznacznie skróciło dystans z planowanych 44 kilometrów do 42,5 kilometra. Na starcie stanęło 40 zawodników: 13 w elicie i 27 młodzieżowców.
Trasę licząca 42,5 kilometra zwycięzca Kamil Gradek pokonał w czasie 49 minut i 6 sekund. Drugi na mecie Maciej Bodnar stracił do niego 28 sekund, a zdobywca brązowego medalu Łukasz Wiśniowski 59 sekund.

Program Mistrzostw Polski od piątku do niedzieli
21 sierpnia (piątek), Kazimierza Wielka, wyścigi ze startu wspólnego.
Dokładna mapa trasy w galerii zdjęć. O utrudnieniach w ruchu przeczytasz TUTAJ.

Godz. 17- start amatorów i mistrzostw Polski niesłyszących
Godz. 19.30 - dekoracja wszystkich kategorii amatorów oraz mistrzostw Polski niesłyszących.
22 sierpnia (sobota), Kazimierza Wielka, wyścigi ze startu wspólnego.