W sobotę (18 maja) o godz. 18 rozpocznie się Opolska Noc Muzeów. Oto program imprezy. Jest w czym wybierać

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Opolska Noc Muzeów od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta.
Opolska Noc Muzeów od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta. Mateusz Majnusz
Aż 14 muzeów i instytucji kulturalnych Opola otworzy się szeroko dla publiczności w nocy w sobotę 18 maja. 16 Noc Muzeów w Opolu nosi tytuł „Pod gwiazdami Europy”.

Będzie atrakcyjnie i różnorodnie, a wybór w tym roku jest imponujący, bo do współpracy przyłączyło się aż 14 instytucji. Część z nich to nie są nawet muzea.

- Wszystkie instytucje podjęły wspólnie decyzję, żeby świętować 20 lecie w Unii Europejskiej, dlatego tegoroczną noc nazwaliśmy: Pod gwiazdami Europy - mówi Jarosław Wasik, Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. - Wiele z naszych instytucji sporo zawdzięcza funduszom unijnym i to jest pewien ukłon wdzięczności. Wszyscy próbowali też znaleźć swoje „gwiazdy” i wpleść je w program tegorocznej Nocy Muzeów.

Wszystkich uczestników wydarzenia połączy specjalny autobus, wyjeżdżający z parkingu Muzeum Polskiej Piosenki przy ul. Barlickiego i docierający aż do Muzeum Wsi Polskiej, przeznaczony dla uczestników Nocy Muzeów. Pierwszy wyjazd autobusu o 20 spod MPP, cała pętla trwa ok. 2 godzin. Ostatni start o 22.
W każdej instytucji będzie obiekt z innej placówki. Zwiedzający będą mogli go odnaleźć i dostać nagrodę. Wszystkie instytucje są czynne od 18 do północy.

Co, gdzie kiedy?

  • Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na projekcję filmu „Nieznane historie znanego festiwalu” - dokumentu wspomnieniowego o opolskim festiwalu. Można tez będzie zobaczyć wystawę „Preteksty”, wynik współpracy MPP z studentami ASP w Warszawie. Na wystawie znalazły się grafiki młodych artystów, inspirowane ok. 250 rękopisami polskich piosenek, przekazanych do muzealnych zbiorów w Opolu.
  • Archiwum Państwowe w Opolu - wystawa plenerowa „Najważniejsze momenty w życiu człowieka”, gra rodzinna o zwyczajach na śląskim weselu, unikatowe dokumenty o tradycji na Śląsku.
  • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu - stała wystawa o Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Wystawa czasowa „Kocham, do zobaczenia”. Warsztaty rękodzielnicze, film animowany „Rotmistrz Witold Pilecki jedną z gwiazd Europy”, projekcie filmów dokumentalnych i edukacyjnych.
  • Instytut Śląski - wystawy czasowe i multimedialne, rekonstrukcje historyczne. Wykłady: Ludzie i historia w nazwach ulic Opola (godz. 18.30). Zamek Piastowski w Opolu 3D (19.30). Opolski Ostrówek. Tradycje od pokoleń (20.30).
  • Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej - zwiedzanie i wykład do czego może być potrzebne astronomiczne hobby (godz. 18).
  • Muzeum Śląska Opolskiego (Mały Rynek 7, ul. Św. Wojciecha 9, ul. Muzealna - studnia czerpalna) - rodzinne warsztaty plastyczne, oprowadzanie kuratorskie po wystawie o gatunkach inwazyjnych i po wystawie „Gwiazda Zaranna”. Występ Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantokora (godz. 21.45).
  • Muzeum Wsi Opolskiej - warsztaty genealogiczne, warsztaty ekologiczne, pokazy zajęć gospodarczych na dawnej wsi opolskiej, wypieki chleba, prezentacje multimedialne. Otwarcie stałej wystawy „Rolnictwo na wsi opolskiej 1850 - 1945.
  • Wieża Piastowska - zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty robienia eko toreb.
  • Zamek Górny - zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty robienia eko toreb.
  • Muzeum Diecezjalne - oprowadzanie kuratorskie po wystawie Dyplom 2024, koncert uczniów PSM w Opolu (godz. 20), wykład o twórczości Leonarda da Vinci i Joosa van Cleve (godz. 21).
  • Muzeum Uniwersytetu Opolskiego - wykłady, pokaz filmu „Błogosławiony Czesław”, zwiedzanie wystawy o odkryciach archeologicznych w opolskiej katedrze. Oprowadzanie z przewodnikiem po Wzgórzu Uniwersyteckim.
  • Galeria Sztuki Współczesnej - oprowadzanie kuratorskie po wystawie Salon Wiosenny 2024 (godz. 22). Wystawa Salon Wiosenny 2024, 10 serc, chillaut pod gwiazdami.
  • Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego - wystawa Dyplomy 2024, zwiedzanie pracowni, warsztaty artystyczne.
  • WBP - Centrum Dokumentacyjno - Wystawiennicze Niemców w Polsce - spotkanie o Karaimach, wystawa Karaimskie tropy w Opolu, występ zespołu Dołstar.

Pełny program na stronie www.nocmuzeow.opole.pl

Zobaczcie, jak w ubiegłych latach opolanie spędzali Noc Muzeów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska