W styczniu kluby Premier League wydały na transfery piłkarzy 180 mln funtów [raport Deloitte]

Red./AIP/JN
Gonzalo Higuain trafił zimą do Chelsea z AC Milan
Gonzalo Higuain trafił zimą do Chelsea z AC Milan
Polityka transferowa największych klubów piłkarskich na świecie budzi wiele emocji, głównie ze względu na wartość „zakupu” lub „sprzedaży” poszczególnych zawodników. Jednymi z najbardziej aktywnych graczy pod tym względem są drużyny angielskie. Z danych firmy doradczej Deloitte wynika, że w styczniu tego roku kluby Premier League wydały na transfery 180 mln funtów, a w całym sezonie 2018/2019 wydatki netto na ten cel osiągnęły rekordową kwotę 905 mln funtów. Kolejne pod tym względem była włoska Serie A oraz francuska Ligue 1.

Łączne wydatki brutto klubów Premier League w sezonie 2018/19 szacuje się na 1,4 mld funtów, co stanowi drugą co do wielkości kwotę po rekordowych 1,9 mld funtów w sezonie 2017/18. Jest to jednak pierwszy sezon od roku 2011/12, w którym odnotowano spadek wydatków na transfery rok do roku. Co ciekawe, łączne wydatki na ten cel w pierwszym miesiącu tego roku spadły o 250 mln funtów w porównaniu do stycznia 2018 roku. Udział klubów tzw. „wielkiej szóstki” Premier League (Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester City, Arsenal, Manchester United) wyniósł w tej kwocie 43 proc., w porównaniu do 62 proc. w 2018 roku.

– Styczniowe wydatki na transfery klubów Premier League były stosunkowo niewielkie w porównaniu z wynikami z poprzednich lat. To rezultat kilku czynników, m.in. ograniczonej aktywności największych angielskich drużyn oraz dobrej kondycji finansowej pozostałych klubów co siłą rzeczy zmniejsza potrzebę sprzedaży najlepszych zawodników wewnątrz ligi – mówi Przemysław Zawadzki, Partner Associate, Lider Grupy Sportowej w Deloitte. Nie bez znaczenia jest również to, że kluby mają długofalowe plany dotyczące transferów, sięgające końca sezonu 2021/22. Największym pod względem wartości transferem w ciągu ostatnich miesięcy było przejście Christiana Pulisica do Chelsea. Ten amerykański piłkarz w barwach angielskiego klubu zagra dopiero latem. Za jego transfer Chelsea zapłaciło aż 64 mln euro.

W tegorocznym styczniowym oknie transferowym po raz kolejny kluby Premier League wydały najwięcej spośród europejskich klubów piłkarskich (180 mln funtów/205 mln euro). Zaraz po nich najwyższe wydatki odnotowała włoska Serie A (140 mln funtów/160 mln euro). Kluby francuskiej
Ligue 1 wydały około 65 mln funtów/75 mln euro, a kluby Bundesligi około 65 mln funtów/75 mln euro. Z kolei kluby La Liga przeznaczyły na transfery około 65 mln funtów/70 mln euro.

Według najnowszej edycji Football Money League nie sposób przecenić wpływu, jaki pojedyncze transfery zawodników mogą wywrzeć na wyniki finansowe klubów. – Kluby coraz częściej koncentrują się na zwiększaniu przychodów z działalności własnej, czyli również z działalności transferowej. A co za tym idzie, nie jest zaskoczeniem, że kluby Premier League próbują podpisywać umowy z młodymi i najbardziej wartościowymi piłkarzami na świecie – mówi Przemysław Zawadzki.

Mimo że wydatki brutto na transfery spadły po raz pierwszy od zimy 2011/12, to w sezonie 2018/19 odnotowano rekordowy poziom wydatków netto na transfery w wysokości 905 mln funtów brytyjskich.
– Ten utrzymujący się trend wynika z faktu, że Premier League jest największym importerem utalentowanych zawodników na świecie, a kluby przedkładają wyniki na boisku nad zwiększanie zysków z transferu zawodników, co stanowi kluczowy element modelu biznesowego klubów w większości innych lig – podkreśla Przemysław Zawadzki. Aż 72 proc. całkowitej kwoty wydatków Premier League w 2018/19 przeznaczono na zakup zawodników od klubów zagranicznych. Poza tym, kluby coraz częściej poszukują możliwości wypożyczania zawodników z opcją zakupu, próbując uniknąć wysokich opłat transferowych za zakup niesprawdzonych talentów.

Od czasu wprowadzenia systemu okien transferu zawodników w styczniu 2003 roku łączne wydatki brutto na ten cel w klubach Premier League przekroczyły 12 mld funtów, co stanowi około 28 proc. łącznych przychodów. Około 19 proc. (2,3 mld funtów) łącznych wydatków brutto na transfery zawodników przypada na styczniowe okna transferowe.

Szczegóły na stronie www.deloitte.com/pl

Sarri zadowolony z transferu Higuaina: Ważne było dla nas, by pozyskać dwóch piłkarzy. Jednego już się udało, czekam na drugiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24