Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek 29 marca - tego dnia obowiązuje post ścisły. Wyjaśniamy, kogo nie obowiązuje post

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
29 marca 2024 przypada Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego. Dzień ten w Kościele katolickim jest wyjątkowy, poprzedza Wielkanoc - najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. W Wielki Piątek przypominana jest męka Chrystusa. Wiernych obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co można jeść w Wielki Piątek? Kogo w tym dniu nie obowiązuje post? Czytaj więcej.

Wielki Piątek 29 marca 2024. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Co to znaczy?

Wielki Piątek 29 marca 2024 roku to drugi dzień Triduum Paschalnego. Wielki Piątek podobnie jak Wielkanoc to święto ruchome. W 2024 roku Wielki Piątek przypada 29 marca. Tego dnia przypominana jest męka Chrystusa.

Wielki Piątek to jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odbywa się Msza Święta. Nie udziela się także sakramentów za wyjątkiem namaszczenia chorych. W kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej.

Wielki Piątek nie należy do świąt nakazanych, co oznacza, że tego dnia udział w mszy nie jest obowiązkowy.

Liturgię tego dnia poprzedzają nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek odbywa się tzw. przeproszenie krzyża - wierni adorują drzewo krzyża będące symbolem zbawienia. Następnie Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek od samego rana gospodyni podnosiła pierzyny i smagała domowników po nogach rózgą, mówiąc "Boże rany Boże rany mój Jezu Kochany”.

Wielki Piątek - post ścisły

W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek poszczenia zarówno ilościowego, jak i jakościowego. O postach mówi 4. przykazanie kościelne: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Post ścisły obowiązuje katolików dwa razy w roku - właśnie w okresie Wielkiego Postu. To Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek.

  • Post jakościowy - w Kościele katolickim oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek),
  • Post ilościowy - polega na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.

W praktyce oznacza to, że w Wielki Piątek można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno.

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta.

Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska