Hubert Zdankiewicz
Zaktualizowano
Marcin Matkowski
Marcin Matkowski Andrzej Szkocki/Polska Press
Roger Federer kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa. W swoim czwartym meczu na kortach Wimbledonu Szwajcar znów nie stracił nawet seta. Do ćwierć-finału debla nie zdołał za to awansować Marcin Matkowski.

„Starciem artystów” nazwał swój poniedziałkowy mecz z Federerem Adrian Mannarino. Francuz zaznaczył co prawda, że nie będzie to starcie artystów tego samego kalibru, bo Szwajcar jest na korcie jak Picasso, ale i tak zabrzmiało ciekawie.

Znacznie mniej ciekawie było za to na korcie, bo było to raczej starcie mistrza z niezbyt pojętnym uczniem. Zwłaszcza w trwającym zaledwie 17 minut pierwszym secie, w którym obrońca tytułu nie oddał rywalowi nawet jednego gema.

Bardziej zacięte były dwa kolejne sety, a w trzecim Federer po raz pierwszy w tegorocznym Wimbledonie musiał bronić break pointów (i to od razu dwóch). Przeszedł jednak pomyślnie ten test i wygrał ostatecznie 6:0, 7:5, 6:4 - po godzinie i 47 minutach walki.

- Jestem zadowolony ze swojej gry. Pierwszy set był bardzo szybki, co okazało się bardzo ważne, bo od drugiej partii on zaczął grać lepiej. Ja jednak utrzymywałem koncentrację. W ogóle drugi set był bardzo interesujący i on mógł spokojnie go wygrać - przyznał po ostatniej piłce Szwajcar, dla którego był to 53. w karierze awans do ćwierćfinału turnieju Wielkiego Szlema, w tym 16. w Londynie (w obu tych statystykach jest rekordzistą).

Ćwierćfinał nie dla Matkowskiego

Celu nie zdołał zrealizować niestety Marcin Matkowski, który w parze z Jonathanem Erlichem z Izraela celował w tym roku co najmniej w półfinał. Co więcej, wyglądało na to, że nie są to słowa rzucane na wiatr, bo w drugiej rundzie Polak i jego partner wyeliminowali broniących tytułu Łukasza Kubota i Brazylijczyka Marcelo Melo.

Wimbledon. Marcin Matkowski przerwał zwycięski marsz Łukasza Kubota w Londynie. Obrońcy tytułu odpadli w piątek w drugiej rundzie

Poniedziałkowy mecz z hindusko-nowozelandzką parą Divij Sharan i Artem Sitak również zaczęli bardzo dobrze, bo prowadzili 2:0 w setach. Trzy kolejne padły jednak łupem ich rywali [wygrali w sumie 1:6, 6:7(3), 6:4, 6:4, 6:4], dla których będzie to pierwszy w karierze wielkoszlemowy ćwierćfinał. Zmierzą się w nim z rozstawioną z numerem siódmym amerykańską parą: Mike Bryan - Jack Sock.

W drugiej rundzie juniorskiego singla Wojciech Marek przegrał 2:6, 4:6 z Chunem Hsinem Tsengiem z Tajwanu.

Łukasz Kubot: To ja do końca czekałem, aż Marcelo Melo wybierze mnie na swojego partnera do gry

Materiał oryginalny: Wimbledon. Solówka Federera w pojedynku artystów, niewykorzystana szansa Matkowskiego - ćwierćfinał nie dla Polaka - Polska Times