Wisła Kraków. Piotr Starzyński ze złamaną kością stopy. Adam Pieniądz popisał się w meczu kadry U-16

Krzysztof Kawa
Wiślacy Piotr Starzyński (w środku z nr 10), Adam Pieniądz (z lewej, nr 11) i Mateusz Stanek (nr 9) podczas meczu Wisła Kraków - Cracovia (3:0) 14 kwietnia 2022 roku Krzysztof Kawa
Piotr Starzyński doznał złamania kości stopy, więc sezon dla niego i w klubie, i w młodzieżowej reprezentacji Polski już się zakończył. Z powodzeniem w meczach kadry występują inni młodzi piłkarze Wisły Kraków, w tym biegający po boisku niczym żywe srebro 16-letni skrzydłowy Adam Pieniądz.

Starzyński złamał kość śródstopia podczas derbowego meczu pomiędzy Wisłą i Cracovią rozegranego 14 kwietnia w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Wiślak, który znalazł się w składzie drużyny Adriana Filipka po raz pierwszy w tym sezonie, okupił groźną kontuzją bramkę zdobytą po rzucie rożnym na początku drugiej połowy (ostatecznie Wisła wygrała 3:0). Starzyński został nadepnięty w zamieszaniu podbramkowym, ale grał jeszcze przez kilkadziesiąt minut i zgłosił uraz dopiero po meczu.

Starzyński, który w styczniu jako pełnoletni już zawodnik przedłużył kontrakt z "Białą Gwiazdą" do 30 czerwca 2026 roku, nie będzie więc mógł zagrać do końca sezonu, ominie go też rozpoczynające się dzisiaj w Rącznej zgrupowanie kadry U-18.

Tymczasem inni piłkarze Wisły - Adam Pieniądz i Jakub Krzyżanowski - wygrali Turniej Sześciu Narodów kadry do lat 16. Pieniądz, który robi szybkie postępy i w ostatnich tygodniach stał się podstawowym skrzydłowym Wisły w CLJ U-18, popisał się skutecznym pressingiem i efektowną akcją na skrzydle w meczu z Rumunią (3:0), po której padł gol (patrz wideo poniżej).

Pieniądz zagrał w ostatnim meczu z Norwegią (2:2) od 68. minuty (za Filipa Wolskiego), natomiast prawy obrońca Krzyżanowski wystąpił w tym spotkaniu do 73. minuty (zmienił go Rafał Boczoń). W pierwszym spotkaniu z Katarem (5:0) Krzyżanowski wszedł na boisko w 57. min, razem z Pieniądzem, natomiast w meczu z Rumunią (3:0) wiślacki obrońca grał do 67. min, a w tym samym momencie rozpoczął występ jego kolega z drużyny, zapisując się w pamięci wspomnianą akcją w 81. minucie.

Obu piłkarzy zabrakło w składzie, podobnie jak dwóch podstawowych stoperów, na ostatni mecz Wisły U-18 we Wrocławiu ze Śląskiem (1:3).

Pieniądz z Wisłą do 2024, Baniowski do 2025 roku

Reprezentujący od sześciu lat barwy Wisły Adam Pieniądz, który 24 maja skończy 16 lat, w lipcu ubiegłego roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt, wiążąc się z "Białą Gwiazdą" umową obowiązującą do 30 czerwca 2024 roku.

Z kolei młodszy o rok od Pieniądza 15-letni Filip Baniowski (urodzony 15 lutego 2007 roku), występujący na pozycji prawego obrońcy w drużynie CLJ U-15, podpisał pierwszy kontrakt z Wisłą w marcu tego roku, a jego umowa obowiązuje do 30 czerwca 2025 roku. Pochodzący z Lipnicy Wielkiej piłkarz, który zaczynał karierę w Wiśle Czarny Dunajec, przeniósł się do Krakowa przed trzema laty.

Baniowski, jako prawy wahadłowy, został powołany do reprezentacji Polski do lat 15, która przed tygodniem wygrała Turniej Czterech Narodów, pokonując Słowację 5:0, Węgry 5:2 i Finlandię 3:0. Wiślak zaliczył 67 minut w meczu z Węgrami.