Wisła Kraków. Prezes Rafał Wisłocki: Ruszamy pierwszą kostkę domina

Bartosz Karcz
Andrzej Banaś
– Musimy się bardzo dobrze przygotować do tego, żeby pokazać Komisji Licencyjnej, jaki jest plan na finansowanie klubu do końca obecnego sezonu. Tak, żeby nie było najmniejszych wątpliwości, że licencja Wiśle Kraków się należy, bo klub spełnia wszelkie wymogi – mówi prezes Wisły Kraków Rafał Wisłocki.

– Jarosław Królewski ujawnił w programie „Stan Futbolu”, że on, Jakub Błaszczykowski i jeszcze jedna osoba udzielą Wiśle pożyczki w kwocie 4 milionów złotych, które mają być przeznaczone na zaległe wypłaty dla piłkarzy. Czy to oznacza, że w ten sposób ugasiliście największy pożar w klubie?
– Jesteśmy bardzo blisko, żeby do tego doprowadzić. W ten sposób zrealizujemy pierwszy z sześciu punktów programu naprawczego, który ma doprowadzić do tego, że do Wisły przyjdzie bardzo poważny inwestor. Traktujemy to trochę jak kostkę domina, która jeśli zostanie poruszona, to wprawi w ruch kolejne i wszystko pójdzie w dobrym kierunku.

Piłkarze, którzy wypromowali się w Wiśle Kraków TOP 10

– Piłkarze, w jaki sposób dowiedzieli się, że taki jest plan na spłatę zaległości? Rozmawiałem z kilkoma zaraz po programie i jeszcze nie wszyscy wiedzieli, że tak to ma wyglądać.
– Było tak, że w Warszawie czekałem na Jarka, który praktycznie nie spał przez dwie noce. Przyleciał na nagranie prosto z Londynu. Po programie pojechał do domu, gdzie zasnął i obudził się dopiero późnym wieczorem. Ja sam dowiedziałem się dopiero tuż przed programem, że Kuba, Jarek i nasz trzeci pożyczkodawca uzyskali porozumienie. Pozostaje jeszcze kwestia dokładnego spisania wszystkich założeń tej pożyczki w stosunku zarówno do spółki akcyjnej jak i Towarzystwa Sportowego Wisła. Takich, które dadzą bezpieczeństwo pożyczkodawcy. Poręczenie TS-u jest istotne, ale jest jeszcze parę punktów, które zarząd Towarzystwa musi zaakceptować.

– Czy chodzi o to, że zabezpieczeniem tej pożyczki mają być grunty TS Wisła?
– Nie będę tego na razie komentował. Nie chcę w tej sprawie wchodzić w szczegóły.

– Kiedy dokładnie piłkarze dostaną pieniądze?
– Środa to jest termin ostateczny. Jarek i Kuba przekazali tę informację radzie drużyny, a jeśli nie poszło to dalej, to dlatego, że dokumenty jeszcze nie są podpisane, te pieniądze jeszcze nie są na kontach. Jest jednak porozumienie i myślę, że w niedzielę wszystko zostanie przygotowane. Niby to niedziela, ale hasło „Wisła nie śpi” cały czas nas obowiązuje. Nie chcemy być gwiazdami mediów, choć mamy wobec nich obowiązki, ale w tym momencie najważniejszą rzeczą jest załatwianie spraw związanych z Wisłą.

– Powiedział Pan, że wypłaty dla piłkarzy to pierwszy punkt, który ma na celu uratowanie Wisły. Ten drugi to odzyskanie licencji na grę w ekstraklasie?
– Tak można powiedzieć. Musimy się bardzo dobrze przygotować do tego, żeby pokazać Komisji Licencyjnej, jaki jest plan na finansowanie klubu do końca obecnego sezonu. Tak, żeby nie było najmniejszych wątpliwości, że licencja Wiśle Kraków się należy, bo klub spełnia wszelkie wymogi.

– To finansowanie ma być związane z inwestorami, którzy wejdą do klubu, czy liczycie na kibiców, którzy licznie będą kupować karnety?
– Liczymy na naszych kibiców, ale nie będziemy organizowali zbiórek, które nic im nie dają poza satysfakcją z pomocy Wisły. Chcemy to wszystko poukładać w taki sposób, żeby kibice chcieli licznie odwiedzać stadion przy ul. Reymonta. Chcemy, żeby mieli świadomość, że przychodząc na mecze Wisły dostają odpowiedni produkt.

– Żeby tak się stało, drużyna musi prezentować odpowiedni poziom. Część zawodników rozwiązała już kontrakty, część czeka na zaległe wynagrodzenie. Jak natomiast wygląda sytuacja z trójką Chorwatów, czyli Zoranem Arseniciem, Marko Kolarem i Tiborem Haliloviciem, bo w ich przypadku krążą różne informacje? Może Pan to precyzyjnie wyjaśnić?
– Najpierw powiem o Arseniciu. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby Zoran w Wiśle został. Nie można w tym momencie powiedzieć, że Arsenić na sto procent u nas nie będzie grał, choć temat jest bardzo trudny. Jesteśmy w stałym kontakcie z jego menedżerem Branko Huciką. Pewne rzeczy wciąż są do wyjaśnienia. Zoran jest atrakcyjnym zawodnikiem na rynku. Wiemy, że ma dobre propozycje. Od nas dostał taką, na jaką nas stać. Chcieliśmy być w tym wszystkim uczciwi. Decyzję musi podjąć Zoran, choć jesteśmy świadomi, że może być tak, że dostał taką ofertę z innego klubu, którą trudno będzie mu odrzucić.

– A pozostała dwójka?
– Co do pozostałej dwójki, to szansa na ich pozostanie w Wiśle jest bardzo duża. Będziemy o tym jeszcze z Branko rozmawiać.

– Ile macie tak naprawdę poważnych ofert od inwestorów, zainteresowanych przejęciem Wisły?
– Jest sporo zapytań, choć pojawiła się jedna bardzo poważna oferta z Polski. Przedstawiciele tego inwestora przysłali trzy kancelarie, żeby zobaczyły dokumenty klubu. Odbył się szybki audyt. Mogę powiedzieć, że to jest najpoważniejsza oferta i wierzymy w dobre intencje tego inwestora. Musimy jednak pamiętać, że prowadzenie takiego klubu, jak Wisła, to jest duże wyzwanie. Klubu z taką tradycją, historią, ale jednocześnie na zakręcie. Musimy dobrze przygotować sprzedaż klubu, bo bierzemy w tym momencie za to pełną odpowiedzialność. Jeśli chodzi o inne opcje, to są inni inwestorzy z Polski, ale są też chętni z zagranicy i to nie tylko z Europy. To nie jest przypadek, że Jarek Królewski pojechał do Londynu. On tam poleciał w związku ze sprawami swojej firmy, ale nie tylko. Warto podziękować tym ludziom, którzy się Wisłą interesują. Wysyłają informacje do mnie, do Jarka i wspólnie widzimy tutaj wielkie zainteresowanie. Wielu osobom na tym zależy i mam nadzieję, że kolejne tygodnie pokażą, że nasze starania są nie tylko staraniami, ale zaczniemy odnosić w tej walce również kolejne sukcesy.

– Żeby sukces był pełny, musicie też rozliczyć się z przeszłością. Na jakim etapie jesteście w tym względzie?
– Rozwiązaliśmy umowę z SKWK, zakończyliśmy współpracę wydawnictwem IKropka. Mamy rozwiązaną umowę z firmą sprzątającą. Zakończyła się współpraca z jedną firmą ochroniarską, a dla oczyszczenia tego wszystkiego, zakończyliśmy współpracę również z drugą. Chcemy działać transparentnie. Dlatego będziemy organizować konkursy, przetargi na świadczenie różnego rodzaju usług. Będziemy starali się wybrać najlepsze oferty. Nie chodzi o to, żeby wybrać najtańszą ofertę, ale taką, która podoła zadaniu. I dlatego np. przy wyborze firmy ochroniarskiej będzie zaangażowany nasz dyrektor bezpieczeństwa, który świetnie zna się na tym temacie. Najważniejsze, żeby to wszystko było klarowne, żeby nie było już w tym względzie żadnych wątpliwości.

– Jesteście w kontakcie z miastem? Ostatnio z magistratu płyną bowiem informacje, że sprawa braku opłaty za stadion za mecz z Lechem Poznań może trafić do sądu.
– Oczywiście, że jesteśmy w kontakcie. Od momentu, gdy zostałem prezesem, staram się utrzymywać stały kontakt z doradcą prezydenta ds. sportu, panem Januszem Koziołem. Jest też mocna komunikacja z dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej, panem Krzysztofem Kowalem. Jesteśmy umówieni, że miasto dokładnie nam wskaże, co mamy wykonać w najbliższych tygodniach, żeby rozwiązać wszystkie problemy. Naszym zadaniem będzie zadbać, żeby tak się stało.

– Wciąż pozostaje znak zapytania, jeśli chodzi o sprawy właścicielskie. Wiem, że macie opinie różnych kancelarii prawnych, które wskazują, że umowa z Alelegą i Noble Capital Partners jest nieważna, ale jak się okazuje, nie do końca przekonuje to Komisję Licencyjną PZPN. Czy jeśli Krajowy Rejestr Sądowy wpisze Pana jako prezesa Wisła Kraków SA, o co zawnioskowaliście, to myśli Pan, że dla Komisji Licencyjnej będzie to już wystarczający argument za tym, że to TS Wisła jest jest w stu procentach właścicielem spółki?
– Dla mnie sprawa jest jasna, choć oczywiście pan Mats Hartling może próbować to podważać. To byłaby jednak tylko gra na czas z ich strony. Jakie bowiem są przesłanki, że oni zrealizowali zapisy umowy? Nie ma potwierdzenia wpłaty złotówki, nie ma przelewu na 12,2 mln złotych. Jeśli zaczęliby podważać fakt, że TS Wisła jest właścicielem spółki, oznaczałoby to, że nie zależy im wcale na dobru klubu.

– Tylko, że Mats Hartling to jedno, a Komisja Licencyjna to drugie. Jej przewodniczący Krzysztof Rozen wcale tak pewny nie był, że TS Wisła jest właścicielem spółki.
– Od tej strony wyjaśnienie wątpliwości jest rzeczywiście istotne. Myślę, że wyjaśnimy sprawę w przeciągu kilku dni. Jesteśmy w kontakcie z Komisją Licencyjną i wykonamy wszystkie ruchy, które będą niezbędne do odwieszenia licencji na grę w ekstraklasie.

– Powiedział Pan na wstępie, że pożyczka czterech milionów złotych to pierwszy krok do uzdrowienia sytuacji. Drugi to odwieszenie licencji. Jakie są te następne?
– Na pewno będziemy mocno starali się pokazać, że warto przychodzić na Reymonta. Będzie przygotowana bardzo mocna kampania z tym związana. Widać, że bardzo dużo osób interesuje się Wisłą. Jesteśmy w tym momencie najbardziej medialnym obok Legii Warszawa klubem w Polsce. Teraz pora zadbać o to, żeby ta medialność została przekuta na pozytywy.

– Nie ma Pan trochę obaw, jak to będzie wyglądało na trybunach, gdy zacznie się sezon? Pewne grupy, które miały na nich dużo do powiedzenia, łatwo mogą nie odpuścić swoich wpływów.
– Moim zdaniem nic złego na trybunach się nie wydarzy.

– Jest Pan dzisiaj pewien, że Wisła odzyska licencję i dostanie ją również na kolejny sezon?
– Na dzisiaj wiem tyle, że musimy Komisji Licencyjnej przedstawić dokumenty, które jasno pokażą, że bez problemów dokończymy sezon. Ja w to wierzę, ale w tym momencie nie mogę dać takiej stuprocentowej gwarancji, bo jeszcze wiele czeka nas pracy w najbliższym czasie. Zakładając, że nam się to uda, trudno w tym momencie już mówić o kolejnym sezonie. Jest wiele zmiennych, które będą miały na to wpływ. Nasza rola w tym jest ważna, ale również kibiców, ludzi, którzy będą przychodzili na stadion i będą wspierali Wisłę lub nie będą.

– Rozumiem, że ma Pan w tym momencie na myśli to, o czym mówił Pan w „Stanie Futbolu”, czyli pobicie rekordu Widzewa Łódź w kwestii sprzedaży karnetów na wiosenne mecze.
– Gdyby to nam się udało, a mowa jest o ponad 16 tysiącach karnetów, to byłbym spokojny o najbliższą przyszłość Wisły Kraków.


TS Wisła Kraków rozważa sprzedaż części swoich gruntów przy Reymonta. Ale nie po to, by ratować piłkarską spółkę

Tutaj znajdziesz więcej informacji o Wiśle Kraków

Oglądaj mecze Ekstraklasy na żywo online w Player.pl >>>

Sportowy24.pl w Małopolsce

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Materiał oryginalny: Wisła Kraków. Prezes Rafał Wisłocki: Ruszamy pierwszą kostkę domina - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Król Krak

Nie macie tam w tym gównie na rejmonta już nikogo i nie nacie już nic, ale macie za to prezesa co ma w sercu Legie , dwóch pedałów ze SKWK oraz bandę starych ubeków!!!!

k
kolega

Kolego myślisz czasami ? Sprzedaż swoich kolegów a samemu mocno umoczonym być w tym . Pat przecież i tak wszystko wyjdzie ,a ty zostaniesz aresztowany . Klub przy tobie upadnie tego chcesz ,lecz zapewne wkrótce sprawy same się rozwiążą i to bez ciebie.

M
Myślący...

...nie krocz drogą "nadredaktora" Niemca który "nota bene" a inaczej na marginesie został gdzieś (!??) ukryty :) tsw to juz tak po PRAWDZIE "pudrowany trup" z którego nawet ten Wasz wspaniałomyślny KUBA chce ODZYSKAĆ WCZEŚNIEJ poŻYCZONE PIENIĄŻKI !!! ...może poprzez SPRZEDAŻ "Swoich Kolegów" do innych klubów ??! Myślisz Czasami Bartoszu Samodzielnie ??!

P
PROSTE !!!

...niestety Kuba znowu "poŻYCZAJĄC" tak na prawdę chce odzyskać wxześniej poŻYCZONE pieniążki których mimo medialnych opowieści jeszcze nie odzyskał !!! ... a zrobi to poprzez wyprzedaż swoich "kolegów" (SIC !!!) z klubu... OTWÓRZCIE OCZY !!! ...bo Wam zaropiały :)

z
zapytam...

NADREDAKTOR CUDOTWÓRCA NIEMIEC !?? ...co do Kuby to znowu pożyczył aby odzyskać te wcześniej "poŻYCZONE" !!!

L
LG

l

p
paprykarz

To jest profesjonalne ratowanie firmy: mają 80mln długów i brakuje 12mln na bieżącą działalność więc biorą 'pożyczkę bez bik'.

X
Xyz

XD jak tak dalej wasze smieszne jg bedzie sie stawiac profesorkowi to sami zdechniecie. Czego wam życzę parchy.

S
Sprzedawczyk !

Mistrz wsółpracy za plecami...! niektórzy redaktorzy chyba wiedzą o co chodzi :) Kawał h....!

R
Rodzic

Zwycięzcami halowego turnieju okręgowego w Krakowie o Puchar Prezesa PZPN zostały zespoły AP Wieliczka w kategorii U-11 i AM Cracovia w U-12. Uzyskały one awans do finału wojewódzkiego...
A gdzie nasza słynna Akademia ? jest jeszcze na świetach ???

R
Rodzic

Jak słyszę ze ten Pan wyciągnął Akademię z marazmu to się zastanawiam czy to matrix??? Zapraszam na trening redaktorku... Prawda jest brutalna!

G
Gość

Ten niby prezes to następna dziwna pluszak. Są dowody jak z płotkami się wozi

G
Gość

Dla "Miśka" i "Sharksów" nie musi być dziś w wIŚLE 100% "brudnych" ludzi powiązanych z NIMI, im WYSTARCZY JEDEN ICH człowiek w "nowym" zarządzie !!! I dziś tak jest !!! A głupcy niech myślą że dziś jest już WSZYSTKO NOWE - i oto chodzi !!!

C
Craxfan 71.

Misiek i Sharksi dla wISŁY są jak AIDS - chorobą NIEULECZALNĄ, na którą NIKT nie zna lekarstwa, chorobą która zjada i wyniszcza ten (UBecki ) organizm i nie odpuści do póki ten organizm nie zdechnie w agonii !!!. Pożyjecie to się przekonacie .

K
Kibic z Krakowa

Nie chcę być postrzegany jako naiwny frajer, dlatego skończyłem z dawaniem pieniędzy na Wisłę. Już nie wierzę że uzbierane pieniądze są WSZYSTKIE przeznaczane na ratowanie klubu. Po tym co usłyszałem w wypowiedziach pana Wisłockiego w tv wywiadzie domyślam się że część ich przejmują LUDZIE RYBY którzy po uzbieraną część przychodzą z czarną reklamówką. PŁAĆCIE SOBIE SAMI ... Beze mnie !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3