Bartosz Karcz
Wisła Kraków w próbie generalnej przed startem ekstraklasy zagrała sparing z liderem I ligi Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. „Biała Gwiazda” wygrała go 2:1 i było to zwycięstwo w pełni zasłużone, bo krakowianie w przekroju całego spotkania byli lepszym zespołem. Takim, który stworzył zdecydowanie więcej klarownych sytuacji. Cieszyć musi też powrót na boisko Jakuba Błaszczykowskiego.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Początkowo sobotnim rywalem wiślaków miał być zespół Spartaka Trnawa. Słowacy w piątek poinformowali jednak Wisłę, że mają w drużynie przypadki koronawirusa i musieli odwołać przyjazd do Polski. „Biała Gwiazda” wykorzystał zatem dobre relacje ze „Słoniami”, fakt, że Bruk-Bet miał wolny termin i zagrała z ekipą, która jedną nogą już jest w ekstraklasie.

Trener Peter Hyballa wystawił mocny skład. Zabrakło co prawda Yawa Yeboaha (lekka kontuzja), ale na ławce usiadł już np. Jakub Błaszczykowski. Krakowianie starali się od pierwszych minut grać wysoko, agresywnie. Goście jednak wcale nie byli tylko tłem, sami też bardzo sprawnie organizowali swoje akcje. W kilku takich atakach zabrakło wykończenia, ale w 21 min Kacper Śpiewak dokładnie dośrodkował do niepilnowanego Romana Gergela, a ten z najbliższej odległości uzyskał prowadzenie dla „Słoni”.

W kolejnych minutach Wisła atakowała, ale miała wyraźny problem z rozegraniem piłki już pod polem karnym rywali. Niecieczanie bardzo dobrze ustawiali się w obronie, seryjnie łapiąc gospodarzy na spalone. W 38 min w końcu udało się jednak „Białej Gwieździe” rozegrać dobrą akcję. W polu karnym dobrze zachował się Felicio Brown Forbes, który ograł obrońcę i wystawił idealnie piłkę do Stefana Savicia. Ten przestrzelił jednak.

W 45 min w końcu jednak w ataku Wisły wszystko zagrało. Krakowianie wyprowadzali szybką akcję, w dobrym tempie poszły wszystkie podania, a na końcu Dawid Szot wyłożył piłkę w polu karnym Aleksandrowi Buksie, który mocnym, płaskim strzałem wyrównał.

Od początku drugiej połowy atakowała Wisła, która stwarzała sytuację za sytuacją. Dobrze grał Stefan Savić, który - gdyby koledzy wykazali się lepszą skutecznością - miał okazję uzbierać hat-tricka z asyst. Jego podania marnowali jednak Jean Carlos Silva i dwukrotnie Felicio Brown Forbes. Ten ostatni w jednej z sytuacji obił słupek bramki Bruk-Betu.

W drugiej części na boisku pojawił się również Jakub Błaszczykowski, który zmienił Macieja Sadloka. Był to pierwszy występ kapitana Wisły w sparingu w okresie przygotowawczym. Kuba miał duży udział przy golu na 2:1, bo to on zaliczył asystę przy trafieniu z bliskiej odległości Rafała Boguskiego. To była akcja weteranów, ale symboliczne jest również to, że udział przy tym golu miał młodziutki Piotr Starzyński, który ledwie w piątek skończył 17 lat. Ten chłopak zanotował kolejne dobre wejście w sparingu, a po tym co pokazał również we wcześniejszych swoich występach, bylibyśmy mocno zdziwieni, gdyby wiosną nie doczekał się debiutu w ekstraklasie.

Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:1 (1:1)
Bramki: 0:1 Gergel 21, 1:1 Buksa 45, 2:1 Boguski 85.
Wisła: Lis - Burliga (87 Szywacz), Frydrych (87 Głogowski), Mehremić (64 Hoyo-Kowalski), Sadlok (54 Błaszczykowski) - Plewka (81 Starzyński), Żukow (72 Chuca) - Szot (81 Szota), Savić (72 Boguski), Buksa (46 Silva) -Brown Forbes (72 Beciraj).
Bruk-Bet: Loska - Grabowski, Wlazło, Putiwcew, Grzybek - Hubinek, Stefanik, Żyra, Gergel, Zeman - Śpiewak. Druga połowa: Budziłek - Wasielewski, Klimek, Bezpalec, Banasik - Jovanović, Wrzosek, Pęk, Vasil, Kalisz - Czarnowski.
Sędziował: Sebastian Krasny (Kraków). Żółte kartki: Wlazło, Putiwcew, Kalisz.