Wspaniały Bieg Śladami "Mnicha" i "Zawieruchy" w Rytwianach. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Startowałeś? SZUKAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH

dor
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 29 lutego 2020 roku w Rytwianach odbyła się szósta już edycja Biegów Śladami „Mnicha” i „Zawieruchy” . Ugrupowanie niepodległościowe Ludwika Machalskiego „Mnicha” właśnie na ziemi Rytwiańskiej, w przyklasztornym lesie stoczyło w sierpniu 1950 roku ostatnią potyczkę z UB i KBW podczas której zginął współzałożyciel oddziału Jan Firmanty „Zawierucha”, jego towarzysz broni Roman Kwiatkowski, a 8 pozostałych członków ugrupowania zostało pojmanych. Sam dowódca Ludwik Machalski aresztowany wcześniej, następnie torturowany w wielomiesięcznym śledztwie i ostatecznie stracony w kieleckiej katowni UB.Impreza rozpoczęła się apelem poległych przygotowanym przez staszowską grupę rekonstrukcji historycznej pod kierownictwem Pawła Ciepieli. Nie obyło się bez salwy honorowej.W odniesieniu do pamiętnej daty na dystansie 1950 metrów odbył się bieg honorowy, a  amatorzy dłuższych biegów, pokonali dystans 10 kilometrów. Pomimo niesprzyjającej od tygodnia aury i trudnych warunków na trasach biegowych, w obu biegach wzięło udział blisko 80 osób, nie zabrakło też licznie przybyłych kibiców. Na dłuższym dystansie tak jak przed rokiem zwyciężył Dominik Rugała z ULKS GRYF  Rytwiany (37:39), drugi był Radek Karasiński z Tarnobrzega (38:03), a trzeci Patryk Dudzic ze Staszowa. Wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Woś z Rytwian (56:20), drugie miejsce zajęła Ewa Szymańska reprezentująca STARIS Staszów (56:29), trzecie Anna Pawlik ze Staszowa (57:46). Na dystansie 1950 metrów, wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Julia Szydłowska z UKS Żaczek Połaniec (7:12), II m zajęła Kamila Legiecka z Sigma OSiR Staszów (7:38), trzecie Natalia Dorosińska z ULKS GRYF Rytwiany (9:17). Wśród chłopców pierwszą pozycję wywalczył Jakub Wrzałek z UKS ŻACZEK Połaniec (6: 51), drugą Jakub Kaczmarski z Rytwian (7:06), trzecią Jakub Rugała z Zespołu Szkół w Połańcu (7:18)Najlepszych biegaczy dekorowała bratanica Ludwika Machalskiego „Mnicha” – Katarzyna Ciepiela wraz z wójtem Gminy Rytwiany – Grzegorzem Forkasiewiczem. Głównymi organizatorami imprezy byli: Gmina Rytwiany oraz ULKS GRYF Rytwiany. Partnerem imprezy była jak co roku Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Patronat nad imprezą objął wójt Gminy Rytwiany, dzięki któremu wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe , w tym pamiątkowe koszulki termoaktywne z logo imprezy. Piękne odlewane medale - jak podkreślali wszyscy, którzy ukończyli biegi -  ufundowała Gmina Rytwiany oraz syn Jana Firmantego „Zawieruchy” – Andrzej Firmanty, na co dzień mieszkający w Cleveland. Ufundował on też pamiątkowe statuetki dla najlepszych biegaczy. Wyśmienitą grochówkę serwowała kuchnia polowa pod egidą pana Przemysława Skiby. Chciałbym tradycyjnie podziękować moim wychowankom, którzy pomogli przygotować trasy biegów, obsłużyli biuro zawodów i zadbali o zabezpieczenie logistyczne imprezy - powiedział Jacek Więckowski, organizator biegu.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 29 lutego 2020 roku w Rytwianach odbyła się szósta już edycja Biegów Śladami „Mnicha” i „Zawieruchy” . Ugrupowanie niepodległościowe Ludwika Machalskiego „Mnicha” właśnie na ziemi Rytwiańskiej, w przyklasztornym lesie stoczyło w sierpniu 1950 roku ostatnią potyczkę z UB i KBW podczas której zginął współzałożyciel oddziału Jan Firmanty „Zawierucha”, jego towarzysz broni Roman Kwiatkowski, a 8 pozostałych członków ugrupowania zostało pojmanych. Sam dowódca Ludwik Machalski aresztowany wcześniej, następnie torturowany w wielomiesięcznym śledztwie i ostatecznie stracony w kieleckiej katowni UB.Impreza rozpoczęła się apelem poległych przygotowanym przez staszowską grupę rekonstrukcji historycznej pod kierownictwem Pawła Ciepieli. Nie obyło się bez salwy honorowej.W odniesieniu do pamiętnej daty na dystansie 1950 metrów odbył się bieg honorowy, a amatorzy dłuższych biegów, pokonali dystans 10 kilometrów. Pomimo niesprzyjającej od tygodnia aury i trudnych warunków na trasach biegowych, w obu biegach wzięło udział blisko 80 osób, nie zabrakło też licznie przybyłych kibiców. Na dłuższym dystansie tak jak przed rokiem zwyciężył Dominik Rugała z ULKS GRYF Rytwiany (37:39), drugi był Radek Karasiński z Tarnobrzega (38:03), a trzeci Patryk Dudzic ze Staszowa. Wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Woś z Rytwian (56:20), drugie miejsce zajęła Ewa Szymańska reprezentująca STARIS Staszów (56:29), trzecie Anna Pawlik ze Staszowa (57:46). Na dystansie 1950 metrów, wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Julia Szydłowska z UKS Żaczek Połaniec (7:12), II m zajęła Kamila Legiecka z Sigma OSiR Staszów (7:38), trzecie Natalia Dorosińska z ULKS GRYF Rytwiany (9:17). Wśród chłopców pierwszą pozycję wywalczył Jakub Wrzałek z UKS ŻACZEK Połaniec (6: 51), drugą Jakub Kaczmarski z Rytwian (7:06), trzecią Jakub Rugała z Zespołu Szkół w Połańcu (7:18)Najlepszych biegaczy dekorowała bratanica Ludwika Machalskiego „Mnicha” – Katarzyna Ciepiela wraz z wójtem Gminy Rytwiany – Grzegorzem Forkasiewiczem. Głównymi organizatorami imprezy byli: Gmina Rytwiany oraz ULKS GRYF Rytwiany. Partnerem imprezy była jak co roku Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Patronat nad imprezą objął wójt Gminy Rytwiany, dzięki któremu wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe , w tym pamiątkowe koszulki termoaktywne z logo imprezy. Piękne odlewane medale - jak podkreślali wszyscy, którzy ukończyli biegi - ufundowała Gmina Rytwiany oraz syn Jana Firmantego „Zawieruchy” – Andrzej Firmanty, na co dzień mieszkający w Cleveland. Ufundował on też pamiątkowe statuetki dla najlepszych biegaczy. Wyśmienitą grochówkę serwowała kuchnia polowa pod egidą pana Przemysława Skiby. Chciałbym tradycyjnie podziękować moim wychowankom, którzy pomogli przygotować trasy biegów, obsłużyli biuro zawodów i zadbali o zabezpieczenie logistyczne imprezy - powiedział Jacek Więckowski, organizator biegu. Zdjęcia Archiwum organizatora
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 29 lutego 2020 roku w Rytwianach odbyła się szósta już edycja Biegów Śladami „Mnicha” i „Zawieruchy” . Ugrupowanie niepodległościowe Ludwika Machalskiego „Mnicha” właśnie na ziemi Rytwiańskiej, w przyklasztornym lesie stoczyło w sierpniu 1950 roku ostatnią potyczkę z UB i KBW podczas której zginął współzałożyciel oddziału Jan Firmanty „Zawierucha”, jego towarzysz broni Roman Kwiatkowski, a 8 pozostałych członków ugrupowania zostało pojmanych. Sam dowódca Ludwik Machalski aresztowany wcześniej, następnie torturowany w wielomiesięcznym śledztwie i ostatecznie stracony w kieleckiej katowni UB. Impreza rozpoczęła się apelem poległych przygotowanym przez staszowską grupę rekonstrukcji historycznej pod kierownictwem Pawła Ciepieli. Nie obyło się bez salwy honorowej. W odniesieniu do pamiętnej daty na dystansie 1950 metrów odbył się bieg honorowy, a amatorzy dłuższych biegów, pokonali dystans 10 kilometrów. Pomimo niesprzyjającej od tygodnia aury i trudnych warunków na trasach biegowych, w obu biegach wzięło udział blisko 80 osób, nie zabrakło też licznie przybyłych kibiców. Na dłuższym dystansie tak jak przed rokiem zwyciężył Dominik Rugała z ULKS GRYF Rytwiany (37:39), drugi był Radek Karasiński z Tarnobrzega (38:03), a trzeci Patryk Dudzic ze Staszowa. Wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Woś z Rytwian (56:20), drugie miejsce zajęła Ewa Szymańska reprezentująca STARIS Staszów (56:29), trzecie Anna Pawlik ze Staszowa (57:46). Na dystansie 1950 metrów, wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Julia Szydłowska z UKS Żaczek Połaniec (7:12), II m zajęła Kamila Legiecka z Sigma OSiR Staszów (7:38), trzecie Natalia Dorosińska z ULKS GRYF Rytwiany (9:17). Wśród chłopców pierwszą pozycję wywalczył Jakub Wrzałek z UKS ŻACZEK Połaniec (6: 51), drugą Jakub Kaczmarski z Rytwian (7:06), trzecią Jakub Rugała z Zespołu Szkół w Połańcu (7:18) Najlepszych biegaczy dekorowała bratanica Ludwika Machalskiego „Mnicha” – Katarzyna Ciepiela wraz z wójtem Gminy Rytwiany – Grzegorzem Forkasiewiczem. Głównymi organizatorami imprezy byli: Gmina Rytwiany oraz ULKS GRYF Rytwiany. Partnerem imprezy była jak co roku Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Patronat nad imprezą objął wójt Gminy Rytwiany, dzięki któremu wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe , w tym pamiątkowe koszulki termoaktywne z logo imprezy. Piękne odlewane medale - jak podkreślali wszyscy, którzy ukończyli biegi - ufundowała Gmina Rytwiany oraz syn Jana Firmantego „Zawieruchy” – Andrzej Firmanty, na co dzień mieszkający w Cleveland. Ufundował on też pamiątkowe statuetki dla najlepszych biegaczy. Wyśmienitą grochówkę serwowała kuchnia polowa pod egidą pana Przemysława Skiby. Chciałbym tradycyjnie podziękować moim wychowankom, którzy pomogli przygotować trasy biegów, obsłużyli biuro zawodów i zadbali o zabezpieczenie logistyczne imprezy - powiedział Jacek Więckowski, organizator biegu.