Wystartował kajakarski Puchar Świata. Sześć polskich osad w finałach w Szeged

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
W pierwszych tegorocznych zawodach kajakarskiego Pucharu Świata rywalizują m.in. Karolina Naja i Anna Puławska. Fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Sześć polskich osad startujących w nieolimpijskich konkurencjach wywalczyło awans do finału zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie, które w czwartek rozpoczęły się w węgierskim Szegedzie. Swoje przedbiegi wygrali m.in. Rafał Rosolski i Wiktor Głazunow.

Pierwsze zawody Pucharu Świata w kajakarstwie w 2023 roku

To pierwszy międzynarodowy sprawdzian w tym roku. Na Węgrzech pojawiły się niemal wszystkie reprezentacje i to w najsilniejszych składach. Dlatego w konkurencjach olimpijskich, bardzo licznie obsadzonych, nie było możliwości wywalczenia bezpośredniego awansu do finału A.

Niezwykle silną stawkę miała jedynka 500 m kobiet. Trener kajakarek Tomasz Kryk na tym olimpijskim dystansie desygnował do walki dwie liderki kadry – Annę Puławską i Karolinę Naję. Obie przypłynęły na czwartych miejscach w swoich wyścigach eliminacyjnych, ostatnich gwarantujących udział w półfinałach.

Na jedynkach na 200 m (k. nieolimpijska) z powodzeniem wystartowały Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto – obie wygrały swoje przedbiegi, lecz dało im to tylko prawo udziału w półfinale.

Z kolei do finału w nieolimpijskiej konkurencji K1 1000 m zakwalifikowały się Justyna Iskrzycka i Puławska. Obie triumfowały w wyścigach eliminacyjnych, przy czym Iskrzycka uzyskała najlepszy czas eliminacji (4.38).

Sprawdzian dla nowych osad

Na Węgrzech utytułowany szkoleniowiec sprawdził także nową osadę K4. Naja, Adrianna Kąkol, Helena Wiśniewska i Putto zwyciężyły w swoim przedbiegu, pokonując o zaledwie 0,18 sek. Serbki.

W rywalizacji kajakarzy dobrze spisał się Rosolski. Weteran reprezentacji wygrał swój bieg eliminacyjny w jedynce na 1000 m (k. olimpijska), co zagwarantuje mu lepsze rozstawienie w półfinale. Na tym dystansie, ze względu na ogromną liczbę zgłoszeń, organizatorzy musieli przeprowadzić aż siedem przedbiegów.

Opiekun kadry kajakarzy Ryszard Hoppe na zawodach PŚ sprawdza dwie czwórki - obie zakwalifikowały się do półfinału. Pierwsza w składzie: Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak i Sławomir Witczak zajęła trzecie miejsce. Z kolei Wojciech Pilarz, Piotr Morawski, Jakub Michalski i Wiktor Leszczyński finiszowali na czwartej pozycji.

Niezła postawa polskich kanadyjkarzy

Solidnie zaprezentowali się kanadyjkarze. Głazunow wygrał jedynkę na 1000 m, z kolei Łukasz Witkowski był trzeci; obaj popłyną w półfinałach. W C1 na 500 m Oleksii Koliadych był trzeci, a Dominik Nowacki szósty - obaj swojej szansy też będą szukać w półfinałach. Koliadych wystąpi także w półfinale C1 200 m; w eliminacjach był trzeci.

Bezpośredni awans do finału A w nieolimpijskiej konkurencji C2 1000 m wywalczyli Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak oraz Nowacki i Witkowski; obie załogi finiszowały na trzecich miejscach w eliminacjach.

W wyścigach kanadyjkarek na olimpijskim dystansie C1 200 Dorota Borowska i Magda Stanny uplasowały się na czwartych pozycjach i są w półfinale. W innej olimpijskiej konkurencji C2 500 m Amelia Braun i Katarzyna Szperkiewicz były czwarte, a Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak trzecie, ale z czasem o dwie sekundy gorszym niż ich koleżanki z reprezentacji. Obie ekipy zapewniły sobie awans do półfinału.

W dwójkach na 200 m Braun ze Szperkiewicz oraz Stanny z Patrycją Mendelską bezpośrednio zakwalifikowały się do grona finalistów.

Zawody na Węgrzech potrwają do niedzieli. W piątek po południu rozegrane zostaną pierwsze finały. Za dwa tygodnie zawody Pucharu Świata odbędą się w Poznaniu.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0