Piotr Janas
Piotr Janas
W 2016 roku Zagłębie Lubin wyeliminowało Partizan Belgrad w II rundzie eliminacji Ligi Europy. W niedzielnym sparingu Serbowie wzięli rewanż. FOT. Paweł Relikowski
Partizan Belgrad pokonał Zagłębie Lubin 2:1 w drugim w tym roku sparingu Miedziowych. Autorem honorowego trafienia dla Zagłębia był Słowak Samuel Mráz. Bramki dla Partizana strzelali Filip Holender i Nikola Štulić.

Zagłębie Lubin - Partizan Belgrad (skrót, cały mecz)

Niedzielne spotkanie z drugą drużyną serbskiej ekstraklasy Miedziowi rozpoczęli bardzo dobrze. Już w 3 min po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Starzyńskiego, do piłki doszedł Balić, ale uderzył nad poprzeczką. Groźna sytuacja dla lubinian zmobilizowała Partizan do wysokiego pressingu i przez pierwszy kwadrans na boisku obserwowaliśmy więcej walki o piłkę w środku pola.

Pierwszą sytuację Serbowie mieli w 22 min, gdy po szybkiej kontrze groźny strzał oddał Skecić, ale jego uderzenie było zbyt lekkie, żeby zaskoczyć Dominika Hładuna. Osiem minut później padła bramka dla Partizana. Do piłki zagranej z głębi pola doszedł Filip Holender, przyjęciem piłki urwał się stoperom i w sytuacji sam na sam nie dał szans bramkarzowi Zagłębia.

Na wyrównanie czekaliśmy tylko dziesięć minut. Najpierw bardzo ładnie lewą stroną poszedł z akcją Dejan Dražić, tym samym zmuszając rywala do wybicia piłki na rzut rożny. Po chwili stały fragment gry egzekwuje kapitan w tym spotkaniu Filip Starzyński i jego dośrodkowanie na gola zamienia Samuel Mráz, który z dużą łatwością urwał się kryjącemu go obrońcy. Do końca pierwszej części więcej bramek nie padło.

Po zmianie stron trener Martin Ševela dokonał trzech zmian. W miejsce Starzyńskiego, Jakuba Żubrowskiego i Dominika Hładuna, pojawili się odpowiednio Adam Ratajczyk, Jewgienij Baszkirow i Konrad Forenc. Kilka minut po wznowieniu, dobrą okazję do wyprowadzenia Zagłębia na prowadzenie miał aktywny Drażić, który próbował zaskoczyć bramkarza Partizana efektowną „podcinką”. Piłka wylądowała jednak na górnej siatce bramki.

Chwilę później swoją szansę miał Ratajczyk, ale jego strzał został zablokowany. Kwadrans po przerwie słowacki szkoleniowiec Miedziowych wymienił praktycznie całą jedenastkę. Na murawie pojawili się głównie młodzi zawodnicy - Jakub Bednarczyk, Kamil Kruk, Damian Oko, Mateusz Bartolewski, Łukasz Łakomy, Daniel Dudziński, Dawid Pakulski czy Rok Sirk. Zagrał też pozyskany ostatnio z Lecha Poznań Đorđe Crnomarković. To zmieniło nieco obraz gry i od tego momentu to Partizan uzyskał przewagę na boisku.

Pierwszy transfer Zagłębia w 2021 roku. Guldan znalazł następcę samego siebie!

Serbowie wypracowali sobie kilka dogodnych okazji, ale dobre zawody rozgrywał Forenc, który kilka razy ratował swój zespół. Skapitulował dopiero w 87 min, bo sytuacji sam na sam nie zmarnował Nikola Štulić. Do ostatniego gwizdka sędziego wynik nie uległ już zmianie.

Zagłębie Lubin - Partizan Belgrad skrót, cały mecz

Można zatem powiedzieć, że Partizan niejako zrewanżował się Zagłębiu za porażkę w dwumeczu II rundy eliminacji Ligi Europy z 2016 roku, kiedy to lubinianie niespodziewanie wyeliminowali Serbów po serii rzutów karnych. Dla Zagłębia to druga porażka w drugim tegorocznym sparingu. Wcześniej dali się pokonać (także w Turcji) Jagiellonii Białystok. Następny mecz kontrolny rozegrają w czwartek 21 stycznia, a ich rywalem będzie bułgarskie CSKA Sofia.

Zagłębie na zgrupowaniu w Belek przebywać będzie do soboty 23 stycznia. Pierwszy mecz o punkty rozegra 29 stycznia, kiedy to do Lubina przyjedzie Wisła Płock.