Tomasz Kuczyński
09.03.2019. Cracovia - Zagłębie Sosnowiec. Rzut karny dla Cracovii.
09.03.2019. Cracovia - Zagłębie Sosnowiec. Rzut karny dla Cracovii. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Zagłębie Sosnowiec zorganizowało konferencję prasową przed sobotnim meczem z liderem Lotto Ekstraklasy Lechią Gdańsk (godz. 18). Większość spotkania z dziennikarzami dotyczyła jednak kontrowersyjnych decyzji sędziów, przez które, według sosnowiczan, beniaminek traci punkty i szanse na utrzymanie.

Klub przygotował całą listę przykładów użycia wideoweryfikacji, w meczach z udziałem Zagłębia Sosnowiec. Opracowanie ma tytuł „VAR-TO CZY NIE VAR-TO?”. Poniżej, po zapisie konferencji, prezentujemy cały dokument.

Wypowiedzi w czasie konferencji Zagłębia Sosnowiec

Valdas Ivanauskas (trener Zagłębia)

Na Cracovii przez VAR straciliśmy dwa punkty. W II połowie byliśmy lepsza drużyną, remis byłby zasłużony. To wzmocniło zespół pod względem psychicznym. Przed Lechią, mamy klasyczny tydzień przygotowań, lider ma swoją jakość, ale my gramy o trzy punkty.

Jestem za VAR-em, ale, wszyscy widzieli, co było na Cracovii. Z naszych informacji wynika, że arbitrzy z VAR mówili sędziemu, że nie było karnego. Jednak on się uparł podyktował "11". To już nie jest śmieszne, tylko smutne. Mogę być karany do końca sezonu, nie ma sprawy, chodzi mi o drużynę. Może nas się boją w PZPN, nie chcą w tej lidze... W Lidze Mistrzów są takie sytuacje jak miał Mygas w Zabrzu i nie jest to gwizdane, bo ludzie chcą oglądać walkę. Tak myślę, że może grać bez pola karnego. W meczu z Schalke był razy razy VAR, ale za każdym razem dobre decyzje, to był milimetrowe spalone. Tak samo sytuacja z naszym odwołaniem w kwestii zawieszenia Sanogo, cała biurokracja.

Nasza gra w pierwszych połowach może ciągle wynikać ze strachu, z tego, w jakiej sytuacji jesteśmy, z tego jak wyglądała jesień. Inaczej było z Koroną i wygraliśmy wysoko.

Robert Tomczyk (dyrektor sportowy Zagłębia)

Zespół pracuje według normalnego mikrocyklu. Była analiza Lechii Gdańsk. Nie załamujemy się tym, co się stało, zespół również, choć mamy to wszystko w pamięci. Chcemy, aby nas omijały kontuzje i kontrowersyjne decyzje przeciw nam. Analizowaliśmy je od początku sezonu. Prezydent Sosnowca zareagował emocjonalnie na Twitterze, po meczu z Pogonią. Praktycznie nie wypowiadaliśmy się, aż do teraz. Faktycznie, może się to odwrócić przeciw nam. Wiosną piłkarsko wyglądamy dużo lepiej. Gdyby było równe traktowanie nas w meczach z Górnikiem i Cracovią, to mielibyśmy dwa punkty więcej, a w tej trudnej dla nas chwili każdy punkt jest na wagę złota. Takie decyzje podcinają nam skrzydła.

Co do Vamary Sanogo – odwołaliśmy się od decyzji Komisji Ligi. Proces odwołania wygląda tak: ja, trener i Vamara byliśmy na komisji, z materiałami – skończyło się zawieszeniem na cztery mecze i 5 tys. grzywny. Przecież Michał Koj celowo zagrodził drogę Sanogo, dopiero potem naszemu zawodnikowi za wysoko poszły ręce. Czekaliśmy 8 dni na pisemne orzeczenie. Wspólnie z kancelarią prawną, z którą współpracujemy napisaliśmy odwołanie, w piątek zostało wysłane do Najwyższej Komisji Odwoławczej – wczoraj odbyło posiedzenie. Zostaliśmy wezwani na 27 marca (na trzy dni przed meczem z Miedzią – red.), aby złożyć wyjaśnienia. Posiedzenia NKO są co dwa tygodnie. My się odwołujemy na 3 mecze, odwołanie kosztuje 4 tys. złotych. Tak wyglądają fakty

Mateusz Możdżeń (pomocnik Zagłębia)

Mówienie o VAR, to z naszej strony żadne usprawiedliwianie się, bo kto ci broni zdobyć więcej bramek niż przeciwnik. Czy mówimy o tym w szatni? Na 20 parę osób, jeśli pięć się odezwie, trzy się dołączą, to temat słychać w szatni. Jestem tu niedługo, jesień znam z opowieści. W żadnym innym klubie nie miałem do czynienia z tyloma VAR-ami. Mecze z naszym udziałem powinny trwać 100 minut.

ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC: VAR-TO CZY NIE VAR-TO?

W materiale otrzymanym z klubu czytamy:
Poniżej przedstawiamy statystyki użycia VAR niekorzystne dla Zagłębia Sosnowiec, jak również te korzystne dla drużyny w trakcie całego sezonu. Dodatkowo podajemy liczbę rzutów karnych podyktowanych dla Zagłębia, jak i przeciwko. Wnioski pozostawiamy samym zainteresowanym.

VAR dla Zagłębia:
(1.) 7. Kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec (4. minuta - nieuznany gol dla Arki z powodu spalonego) - wynik 0:0.

(2.) 15. Kolejka: Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec (45. minuta - Dawid Kudła zagrywa piłkę poza polem karnym głową, a później nastrzela sobie piłką w bark) - przy wyniku 1:0.

(3.) 21. Kolejka: Śląsk Wrocław - Zagłębie Sosnowiec (20. minuta - Igor Tarasovs trafia piłkę głową w swoją rękę i futbolówka ląduje w naszej bramce. Gol nieuznany) - przy wyniku 1:0.
Łącznie: 3

VAR przeciwko Zagłębiu:

(1.) 1. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice (64. minuta - zagranie ręką w polu karnym Piotra Polczaka) - rzut karny podyktowany przy wyniku 1:1.

(2.) 6. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Śląsk Wrocław (87. minuta - zagranie ręką w polu karnym Arkadiusza Jędrycha) - rzut karny podyktowany przy wyniku 3:2.

(3.) 8. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Górnik Zabrze (41. minuta - Mariusz Złotek odwołuje rzut karny po analizie VAR. Starcie Daniego Suareza z Sanogo) - przy wyniku 1:0.

(4.) 13. Kolejka: Wisła Kraków - Zagłębie Sosnowiec (45. minuta - Paweł Brożek dostaje najpierw kartkę za próbę wymuszenia rzutu karnego, zaś po analizie VAR kartka zostaje anulowana i sędzia pokazuje na jedenasty metr) - przy wyniku 0:0.

(5.) 18. Kolejka: Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec (63. minuta - Podtrzymana decyzja przy golu Deleva o braku spalonego. Zawodnik wychylony przed Mateuszem Cichockim. Sędzia Raczkowski nie poszedł do ekranu VAR obejrzeć całej sytuacji) - przy wyniku 0:0.

(6.) 18. Kolejka: Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec (72. minuta - Ewidentny faul Cristóvao na Walukiewiczu i czerwona kartka dla naszego piłkarza) - przy wyniku 1:0

(7.) 22. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia (22. minuta - Żarko Udovicić spychany poza pole gry przez obrońcę. Sędzia wskazuje na rzut karny, po analizie VAR odwołuje swoją pierwszą decyzję) - przy wyniku 0:1.

(8.) 22. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia (43. minuta - Luka Zarandia wpada na skraj pola karnego i ze swoją interwencją spóźnia się Georgios Mygas) - przy wyniku 1:1.

(9.) 23. Kolejka: Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec (80. minuta - Georgios Mygas w walce o piłkę w powietrzu faulował przeciwnika? Akcja trwała dalej i padła bramka dla Zagłębia. Po analizie VAR sędzia uznał, że nasz zawodnik przekroczył przepisy za wysoko podnosząc łokieć) - przy wyniku 2:1

(10.) 23. Kolejka: Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec (90. minuta - anulowana żółta kartka dla Sanogo w pojedynku z Kojem. Po analizie VAR czerwona kartka dla naszego napastnika) - przy wyniku 2:1.

(11.) 25. Kolejka: Cracovia Kraków - Zagłębie Sosnowiec (50. minuta - Martin Tóth zagarnia wślizgiem piłkę Airamowi Cabrerze, jednak sędzia od razu pokazał na rzut karny. Po długich powtórkach na ekranie VAR podtrzymał swoją decyzję) - przy wyniku 1:0.

Łącznie: 11

Rzuty karne (bez użycia i z użyciem VAR)
Dla Zagłębia:
(1.) 7. Kolejka Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec (45. minuta - zablokowany strzał Konrada Wrzesińskiego ręką, żółta kartka dla obrońcy Arki) - przy wyniku 1:0.

(2.) 9. Kolejka: Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec (76. minuta - faulowany Szymon Pawłowski przez Browna Forbesa) - przy wyniku 2:0.

(3.) 22. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia (80. minuta - Georgios Mygas faulowany w polu karnym przez Jana Łosia) - przy wyniku 2:2.
Łącznie: 3

Przeciwko Zagłębiu:

(1.) 2. Kolejka Zagłębie Lubin - Zagłębie Sosnowiec (61. minuta - Piotr Polczak zagrywa piłkę ręką) - przy wyniku 0:0.

(2.) 10. Kolejka Zagłębie Sosnowiec - Cracovia Kraków (13. minuta - Piotr Polczak spóźniony ze swoją interwencją fauluje Zenjova) - przy wyniku 0:0.

(3.) 11. Kolejka: Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec (49. Minuta - Arkadiusz Jędrych trafia w nogi Lukasa Haraslina) - przy wyniku 2:1.

(4.) 12. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica (2. minuta - Alexandre Cristóvao wbiega w plecy Mateusza Szczepaniaka) - przy wyniku 0:0.

(5.) 15. Kolejka: Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec (90. minuta - walka w powietrzu Cichockiego z Calo) - przy wyniku 1:0.

(6.) 18. Kolejka: Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec (90. minuta - Michael Heinloth spóźniony przy wejściu o piłkę) - przy wyniku 1:0.

(7.) 24. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Korona Kielce (34. minuta - Lukas Gressak trafia w piętę rywala) - przy wyniku 1:0.

Liczba rzutów karnych podyktowanych przeciwko Zagłębiu (z użyciem i bez użycia VAR): 12

Kontrowersje bez użycia VAR:

1. 12. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica (47. minuta - Starcie Cristóvao na środku boiska, akcja puszczona dalej i po uderzeniu Wrzesińskiego Bożić blokuje ręką. Sędzia wraca do sytuacji na środku boiska) - przy wyniku 2:1

2. 19. Kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań (4. minuta - Janicki siłą rozpędu wpada w plecy będącego przy piłce Pawłowskiego. Sędzia nie reaguje na protesty) - przy wyniku 0:0

3. Zagłębie Sosnowiec- Śląsk Wrocław 3:3 (pierwsza połowa ok.10 minuty rzut rożny i Sanogo ewidentnie uderzony łokciem przez Celebana przy próbie uderzenia głową z 5 metra), (druga połowa 75 minuta, prowadzimy 3:2, Sanogo uderza z 14 metra, piłka zatrzymana jest przez rękę Celebana – identyczna sytuacja teraz na LM PSG-MU- karny dla MU w 92 minucie, dla nas nie ma karnego, nie ma Varu)

4. Korona Kielce -Zagłebie 3:1 (pierwsza połowa, Sanogo uderza na bramkę, zawodnik korony dostaje w rękę, nie ma rzutu karnego przy stanie 0:0)

5. Zagłębie -Legia 2:3 (przy stanie 1:0 dla Zagłebia podanie w pole karne Legii, Remy zatrzymuje piłkę ręką, piłkę która leci do Sanogo - brak karnego), (pierwsza połowa przy stanie 1:0 Sanogo w czystej sytuacji w polu karnym jest przewracany przez obrońcę Legii- brak karnego,brak kartki )

6. Zagłębie - Zagłebie Lubin 1:2 (druga połowa przy stanie 1:2 zawodnik Lubina zatrzymuje piłkę w zamieszaniu po rzucie rożnym ręką, brak rzutu karnego )

7. Górnik Zabrze – Zagłębie S. 2:1 (pierwsza połowa 42 minuta grecki obrońca Górnika mający już żółtą kartkę za faul na Milewskim w 38 minucie uderza z premedytacją Mraza łokciem na wysokości szyi, brak kartki, brak VAR-u)
(cały mecz spowalnianie gry przez dzieci do podawania piłek- brak reakcji sędziego technicznego)

8. Cracovia-Zagłębie 2:1 (brak drugiej żółtej kartki dla Dąbrowskiego w drugiej połowie za 2 faule przerywające nam kontrataki), (druga połowa brak kartki dla Javiego,za brutalne wejście w nogi Totha i Toth po tym faulu opuszcza boisko z groźnie wyglądającą kontuzją).

9. Zagłębie Sosnowiec- Śląsk Wrocław 3:3 (pierwsza 3 minuta spotkania, Banasiak wykonuje rzut rożny, do piłki skacze Sanogo z obrońcą W.Gollą Śląska, Sanogo składa się do uderzenia głową z 5 metrów jednak zostaje uderzony łokcie przez piłkarza gości, który powoduje upadek Vamary i wybija piłkę głową, brak reakcji sędziego), (druga połowa 75 minuta, prowadzimy 3:2, Sanogo uderza z 14 metra, piłka zatrzymana jest przez rękę Golli – identyczna sytuacja teraz na LM PSG-MU- karny dla MU w 92 minucie, dla nas nie ma karnego, nie ma VAR-u)

10. Korona Kielce -Zagłębie 3:1 (pierwsza połowa 45 min wrzuca Wrzesiński w pole karne, Sanogo walczy o piłkę z Diawem w wyniku czego piłka trafia w rękę wracającego za akcją Forbesa co umożliwia mu opanowanie tej piłki i uruchomienie kontry, brak reakcji sędziego )

11. Wisła Płock – Zagłębie 2:0 (85 minuta Mraz drybluje w polu karnym i Furman podkłada swoją prawą nogę pod prawą nogę mraza co powoduje upadek Patrika, brak reakcji sędziego)

12. Zagłębie - Zagłębie Lubin 1:2 (68 minuta Banasiak wykonuje rzut wolny dla Zagłębia Sosnowiec, wrzutka w pole karne, gdzie jeden z zawodników z Lubina wybija piłkę głową i trafia w - bark, rękę - swojego kolegi z zespołu, sytuacja ma miejsce cały czas w polu karnym gości, brak reakcji sędziego).

13. Zagłębie - Legia 2:3 (przy stanie 1:0 dla Zagłębia w 17 minucie Pawłowski wbiega z piłką w pole karne i podaje wzdłuż bramki do Sanogo, Remy chcąc zablokować to wykonuje wślizg zostawiając wyciągniętą lewą rękę dzięki czemu blokuje to podanie Pawłowskiego, ale ręką i piłka nie dociera do Sanogo, bardziej to wyglądało jak parada bramkarska niż wślizg zawodnika z pola, sędzia nie reaguje).

14. Górnik Zabrze – Zagłębie S. 2:1 (pierwsza połowa 45 minuta grecki obrońca Górnika Mystakidis mający już żółtą kartkę za faul na Milewskim w 38 minucie uderza z premedytacją Mraza łokciem na wysokości szyi, brak kartki, brak Varu) (cały mecz spowalnianie gry przez dzieci do podawania piłek - brak reakcji sędziego technicznego)

15. Cracovia - Zagłębie 2:1 (brak drugiej żółtej kartki dla Dąbrowskiego w drugiej połowie za faul w 75 minucie na Możdżeniu przerywający nasz kontratak, w 78 minucie znowu faul na Możdżeniu przerywający znowu nasz kontratak). Źródło: Zagłębie Sosnowiec.

Materiał z Zagłębia miał taką uwagę: "To sucha statystyka, klub tego nie komentuje".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Oto najpiękniejsza fanka Realu Madryt

Piotr Polczak, Zagłębie Sosnowiec: Znowu decyduje VAR

Materiał oryginalny: Zagłębie Sosnowiec czuje się krzywdzone przez sędziów i VAR. Klub Ekstraklasy przygotował listę przykładów - Dziennik Zachodni