Zagłębie Sosnowiec - Enea Gorzów Wlkp. ZDJĘCIA KIBICÓW, WYNIK Sosnowiczanki pożegnały się z halą przy Żeromskiego

Tomasz Kuczyński
11.04.2023 r. Ostatni mecz koszykarek Zagłębia Sosnowiec w hali przy Żeromskiego był też ostatnim spotkaniem sosnowiczanek w tym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet. Arkadiusz Gola
We wtorek 11 kwietnia 2023 roku w drugim meczu o 3. miejsce Energa Basket Ligi Kobiet MB Zagłębie Sosnowiec przegrało z PolskaStrefaInwestycji Eneą Gorzów Wlkp 62:67. Zespół z Gorzowa zdobył brązowy medal. To był ostatni mecz sosnowieckich koszykarek w hali przy ulicy Żeromskiego. Zobacz ZDJĘCIA z "Żeroma".

Koszykarki Zagłębia we wtorek ostatni raz zagrały w hali przy ulicy Żeromskiego pamiętającej największe sukcesy sosnowieckiego basketu. W następnym sezonie występować będą w nowej Arenie Sosnowiec wchodzącej w skład ArcelorMittal Park. W lutym sosnowiczanki zagrały już tam w turnieju finałowym Suzuki Pucharu Polski. Jednak swój najlepszy sezon w Energa Basket Lidze postanowiły dokończyć w „Żeromie”.

Zobacz ZDJĘCIA KIBICÓW oraz z meczu MB Zagłębie Sosnowiec - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp., 11.04.2023 r.

MB Zagłębie Sosnowiec - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.

Zagłębie czwarty raz awansowało w play off ekstraklasy koszykarek, ale pierwszy raz przeszło I rundę i zagrało w półfinale, w którym w trzech meczach uległo broniącemu tytułu mistrzowskiego BC Polkowice. W rywalizacji o brązowy medal drużyna trenera Jordi Aragonesa spotkała się z ekipą z Gorzowa Wielkopolskiego, która na koniec rundy zasadniczej była na 1. miejscu w tabeli. Gorzowianki dotknęły problemy kadrowe i w półfinale nie dały rady Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin, przegrywając w meczach 1:3.
Do zajęcia 3. miejsce konieczne są dwa wygrane mecze. W pierwszym spotkaniu w Gorzowie Zagłębie przegrało tylko 85:89. Na pożegnanie z halą przy Żeromskiego sosnowiczanki bardzo chciały przedłużyć walkę o brąz.

Gospodynie w pierwszej kwarcie prowadziły 12:6 i 14:10, ale przegrały tę część 17:19. W drugiej kwarcie po rzucie za trzy punkty Miroslavy Mistinovej było 24:19, a po dwóch akcjach zakończonych koszami Quinn Urbaniak-Dornstauder - 28:21. Rywalki odgryzały się „trójkami” i na przerwę zespoły schodziły z wynikiem 34:32.

Po powrocie na parkiet Zagłębie utrzymywało niewielką przewagę, ale gorzowianki doprowadziły do remisu 38:38. Jessica January brała odpowiedzialność na swoje barki „trzymając wynik”. Po trzech kwartach było 48:47.

Na początku czwartej kwarty sosnowiczanki przegrywały 48:51. January trafiła za 3 punkty, dorzuciła kosza za 2 i było 53:51. Walka trwała na całego - 53:57, 57:57. Drużyna gości po trójce Wiktorii Keller miała 5 punktów przewagi - 57:62 na niecałe trzy minuty przed końcem. Gorzowianki jeszcze zwiększyły prowadzenie - 59:65. Nadzieję dał jeszcze trzypunktowy rzut Klaudii Wnorowskiej na 62:65, ale nic już więcej gospodyniom nie udało się wskórać.

Koszykarki Zagłębia docenił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
To największy sukces w historii klubu. Koszykarki MB Zagłębie Sosnowiec zajęły 4. miejsce w Energa Basket Liga Kobiet 🏀 Do brązowego medalu zabrakło naprawdę niewiele, ale osiągniecie i tak jest ogromne 🙂 Brawo 💪 - napisał na Facebooku.

Energa Basket Liga Kobiet

O 3. miejsce: MB Zagłębie Sosnowiec - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 62:67 (17:19, 17:13, 14:15, 14:20)

MB Zagłębie: Jessica January 24, Quinn Urbaniak-Dornstauder 10, Miroslava Mistinova 10, Batabe Zempare 8, Alicja Jarząb 7, Klaudia Wnorowska 3, Łucja Grzenkowicz 0, Sylwia Wojtylas 0.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.: Alanna Smith 21, Lindsay Allen 19, Zoe Wadoux 10, Chantel Horvat 9, Wiktoria Keller 5, Julia Bazan 3, Ewelina Śmiałek 0.

Pierwszy mecz 85:89. Stan rywalizacji play off (do 2 zwycięstw): 2:0 dla gorzowianek, które zdobyły brązowe medale.