Zapraszamy na Igrzyska Europejskie 2023. To będzie niepowtarzalne święto sportu!

redakcja
fot. Igrzyska Europejskie 2023
Od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku w Krakowie oraz na terenie Małopolski i Śląska (a także w Rzeszowie i we Wrocławiu) odbędzie się trzecia edycja Igrzysk Europejskich.

Polska jako gospodarz imprezy została wybrana jednogłośnie, w 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

W regionach, w których zorganizowane zostaną Igrzyska Europejskie 2023, znajdują się wspaniałe miejsca i obiekty sportowe, dostosowane do wymogów zgodnych z zaleceniami programu IOC Agenda 2020 dotyczącego środowiska i zrównoważonego rozwoju. Polska jest również znana ze swojego ponadczasowego piękna oraz dziedzictwa kulturowego, co czyni ją bardzo popularnym celem podróży dla turystów z całego świata.

Próba generalna przed igrzyskami olimpijskimi

Igrzyska Europejskie w 2023 roku będą ważnym krokiem dla sportowców Starego Kontynentu na drodze do Igrzysk Olimpijskich – wiele konkurencji sportowych odbywać się będzie w randze mistrzostw Europy i/lub kwalifikacji do Paryża 2024. Emocjonujące rywalizacje będą również doskonałą promocją dla niektórych nowszych sportów, takich jak piłka ręczna plażowa, padel czy teqball.
- W wymiarze czysto sportowym jest to największa impreza kiedykolwiek organizowana w Polsce. I w ogóle największa w Europie od czasu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Organizacja Igrzysk Europejskich to źródło wielu cennych doświadczeń, których nie da się wprost przenieść z innych krajów. To impreza, w którą zaangażowane jest państwo polskie, władze samorządowe, Polski Komitet Olimpijski, związki sportowe. Kluczem do sukcesu jest dobre współdziałanie wszystkich tych podmiotów. Jeżeli w przyszłości będziemy starali się o prawa do organizacji igrzysk olimpijskich, takie doświadczenie może okazać się bezcenne - ocenia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Gdzie kupić bilety? I jak to będzie w sieci?

W sprzedaży są dwa rodzaje biletów na IE 2023. Pierwsze to bilety cyfrowe, które są wysyłane na podany przy rejestracji e-mail (aby je nabyć, należy stworzyć konto w systemie biletowym; będzie możliwość wgrania ich do cyfrowych portfeli w smartfonach). Będzie je można nabyć także w kasach obiektów, w dniu rozgrywania danych zawodów. Drugi rodzaj to bilety kolekcjonerskie. Są to karty wstępu drukowane na specjalnym papierze z wieloma uszlachetnieniami i numeracją. Będą wysyłane przesyłkami kurierskimi.

W sprzedaży dostępne są bilety w kilku kategoriach - Premium, 1. i 2., na sektory z miejscami dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (pakiety z miejscem dla opiekuna) i na sektory „Łatwy dostęp” (Easy Access) dla osób z niepełnosprawnościami, które nie używają wózków inwalidzkich.

- Bilety są dostępne na stronie internetowej Igrzysk Europejskich. Ceny zaczynają się już od 20 złotych. Warto się pospieszyć, bo wejściówki na niektóre dyscypliny są już niemal wyprzedane. Jeżeli ktoś chciałby zająć dobre miejsca podczas najciekawszych finałów, to jest to prawdopodobnie ostatni moment na zakup kart wstępu - mówi Mariusz Zagórski, dyrektor Departamentu Igrzysk Europejskich w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Planowanych jest około czterystu osiemdziesięciu godzin transmisji telewizyjnej i ponad trzysta godzin streamingu. W Polsce igrzyska będzie można oglądać za pośrednictwem TVP, ale wiemy także, że jest duże zainteresowanie zagranicznych stacji telewizyjnych. Pracujemy też nad tym, żeby Igrzyska Europejskie były w nowoczesnej formie pokazywane w sieci.

Strefa Kibica i inne atrakcje dla... dzieci!

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 obejrzy setki tysięcy kibiców. To właśnie dla nich powstaną specjalnie wydzielone strefy, a w każdej z nich przygotowane liczne atrakcje. Strefa Kibica zlokalizowana przy Galerii Krakowskiej na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego wyposażona będzie w atrakcje sportowe związane z dyscypliną sportową, rozgrywaną w danym obiekcie, w gry i zabawy dla dzieci oraz w atrakcje interaktywne. Znajdzie się tam także duży ekran, na którym będzie można oglądać igrzyska - wspólne kibicowanie z pewnością dostarczy silnych emocji i niesamowitej atmosfery.

Strefy komercyjne pojawią się w obiektach sportowych w 10 miastach i każda z nich będzie się składać z obszarów takich jak strefa sportu i animacji, strefa informacyjna, strefa sponsorska, strefa komercyjna-merchandising, strefa ticketingowa oraz strefa cateringowa.

Głównym celem strefy sportu i animacji jest przedstawienie dyscyplin sportowych w sposób przystępny dla dzieci i dorosłych. W strefach prezentowane będą poszczególne dyscypliny sportowe, dlatego organizatorzy będą chcieli zachęcić wszystkich odwiedzających do uczestnictwa w aktywności związanej z danym sportem - każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy sportowiec IE2023. Dodatkową atrakcją dla tych najmłodszych będzie malowanie twarzy oraz różne konkursy z ciekawymi nagrodami. Do ekspozycji reklamowej sponsorów i partnerów igrzysk przewidziana jest strefa sponsorska, gdzie każdy z nich będzie mógł eksponować swoje produkty - flagi, namioty, balony, a co najważniejsze, zapewniać atrakcje dla kibiców.
Strefa komercyjna-merchandisingowa jest przestrzenią, gdzie będzie można zakupić wyjątkowe pamiątki z Igrzysk Europejskich w postaci dedykowanego gadżetu - koszulek, kubków, szalików i innych rzeczy. Podczas śledzenia zawodów, kiedy przyjdzie chwila na smaczny posiłek, będzie można udać się do strefy cateringowej. Przedstawienie informacji o Igrzyskach Europejskich i odbywających się wydarzeniach sportowych będzie głównym zadaniem strefy informacyjnej, a tam pojawią się także wolontariusze, którzy będą udzielać informacji na temat wydarzeń.

Duży potencjał turystyczny imprezy

- Na mapie igrzysk mamy w sumie trzynaście miast, od Rzeszowa po Wrocław. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczno-organizacyjne, ale też dowód tego, że stawiamy na zrównoważony rozwój. Gospodarzami igrzysk są Miasto Kraków i Województwo Małopolskie, ale miastami partnerskimi są również Krynica-Zdrój, Myślenice czy Krzeszowice. To miejscowości z dużym potencjałem, które zasługują na to, by zaistnieć w świadomości kibiców z całej Europy i nie tylko. Na przykład wiemy już, że zawody BMX freestyle w Krzeszowicach będą transmitowane także w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest duże zainteresowanie tą właśnie dyscypliną. Z tego względu bardzo zależy nam, żeby był tam również obecny element promocji Polski. Dlatego włączyliśmy w te działania m.in. Polską Organizację Turystyczną - podkreśla Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister w resorcie sportu odpowiedzialny za turystykę.

JAKIE WYDARZENIA ZOBACZYMY W KAŻDYM Z 13 MIAST GOSPODARZY:

KRAKÓW:

ceremonia otwarcia;
dyscypliny: tenis stołowy, koszykówka 3x3, kickboxing, łucznictwo, kajakarstwo (slalom i sprint), triathlon, padel, teqball, pięciobój nowoczesny, rugby, szermierka

WROCŁAW:

strzelectwo

TARNÓW:

badminton, ręczna piłka plażowa, nożna piłka plażowa, wspinaczka

KRYNICA-ZDRÓJ:

kolarstwo górskie, biegi górskie, judo, taekwondo

MYŚLENICE:

boks tajski

BIELSKO-BIAŁA:

karate

OŚWIĘCIM:

pływanie synchroniczne

KRZESZOWICE:

kolarstwo BMX

CHORZÓW:

lekkoatletyka

RZESZÓW

skoki do wody

ZAKOPANE:

skoki narciarskie

NOWY TARG:

boks

NOWY SĄCZ:

breaking (breakdancing)

Tekst przygotowany we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapraszamy na Igrzyska Europejskie 2023. To będzie niepowtarzalne święto sportu! - Portal i.pl

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24