MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy liderów łódzkiej Lewicy na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Kto stoi na czele lewicowych polityków? WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek, ostatniego dnia kwietnia w pasażu Schillera Tomasz Trela przedstawił kandydatki i kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego koalicyjnego komitetu wyborczego Lewicy. Na czele łódzkiej dziesiątki stanął łodzianin, aktualnie poseł w Brukseli.

Koalicyjna Lewica łączy polityków Nowej Lewicy, Partii Razem, PPS i Unii Pracy.

Prezentujemy naszą dziesiątkę kandydatek i kandydatów, którzy będą walczyć o głosy w naszym województwie łódzkim, po to, żeby reprezentacja Lewicy w europarlamencie była bardzo silna, zdecydowana i proeuropejska - powiedział Tomasz Trela, lider łódzkiej Lewicy, poseł na Sejm RP IX i X kadencji.

zobacz galerię

Łódzką jedynką został profesor Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego, czynny poseł w Parlamencie Europejskim. To jeden z najbardziej doświadczonych polityków w Polsce.

Będę przewodził wspaniałej drużynie, a świetne jest to, że na tej liście są ludzie z poszczególnych części naszego województwa, gdzie są znani i szanowani. Wierzę, że dzięki temu będziemy mieli świetny wynik - mówił Marek Belka w czasie konferencji prasowej.

Oto jak wygląda 10 w Łodzi i województwie:

  1. 1 Marek Belka
  2. 2 Paulina Matysiak
  3. 3 Iwona Kaźmierska-Małyska
  4. 4 Oskar Kuliński
  5. 5 Agnieszka Luksztejdt
  6. 6 Zbigniew Krasiński
  7. 7 Małgorzata Powąska
  8. 8 Mateusz Osiecki
  9. 9 Agnieszka Smoręda
  10. 10 Mateusz Pietras

Kim jest Marek Belka?

72-letni polityk, aktualnie jest posłem Parlamentu Europejskiego. Początkowo swoją karierę wiązał z działalnością naukową. Łodzianin z urodzenia skończył Wydział Ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Po obronie pracy magisterskiej został na uczelni i konsekwentnie piął się po szczeblach kariery akademickiej. W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Był wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem finansów w 1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004–2005 przewodniczył Komitetowi Integracji Europejskiej. W latach 2010–2016 był prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wyjątkowo mocno liczy się w nich frekwencja. Im więcej osób pójdzie do urn tym więcej przedstawicieli naszego województwa otrzyma mandat. Według badań sondażowych województwo łódzkie może liczyć na dwa mandaty (obecnie mamy trzy osoby w parlamencie Unii Europejskiej). Jednak politycy Lewicy są przekonani, że przy dużej frekwencji możemy mieć nawet cztery mandaty, w tym mandaty dla przedstawicieli Lewicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany