Znamy zwycięzców XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”!

materiał partnera
Wśród chłopców zwyciężyły SP 78 Poznań i SP 4 Kostrzyn nad Odrą, a wśród dziewczynek KKS Katowice oraz UKS SMS Łódź
Wśród chłopców zwyciężyły SP 78 Poznań i SP 4 Kostrzyn nad Odrą, a wśród dziewczynek KKS Katowice oraz UKS SMS Łódź laczynaspilka.pl
Najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12 poznaliśmy po rozgrywanym 2 maja na PGE Narodowym Wielkim Finale XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych – na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów, z transmisją telewizyjną w stacji Polsat Sport oraz w obecności niezwykłych gości, m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Tytuł mistrzów oraz nagrodę główną, czyli wyjazd na czerwcowy mecz Polska – Izrael połączony ze spotkaniem z kadrowiczami, wywalczyli chłopcy z SP 78 Poznań (województwo wielkopolskie, kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (woj. lubuskie, U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (woj. śląskie, U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (woj. łódzkie, U-12).

Piłkarska majówka w Warszawie

Mistrzynie i mistrzowie województw zjechali do stolicy w poniedziałek, by wziąć udział w uroczystym otwarciu Finału Ogólnopolskiego przed PGE Narodowym. Po kolorowej paradzie finalistów przyszedł czas na losowanie fazy grupowej (prowadzone - podobnie jak cały Turniej - przez niezawodnego DJ'a Ucho) oraz koncert uwielbianej przez najmłodszych Roksany Węgiel, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Nie zabrakło też słów wsparcia, skierowanych do uczestników przez obecnych na ceremonii gości. – To jest fantastyczny, największy tego typu Turniej w Europie, który jest obecny w każdym województwie i prawie każdym powiecie. Jestem dumny, że możemy go wspierać jako Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dziękuję Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i firmie Tymbark, a przede wszystkim dziękuję młodym piłkarzom. To wy jesteście esencją tego Turnieju. Wszyscy wiemy, że wiele gwiazd futbolu tutaj zaczynało. Życzę wam wspaniałej zabawy i wielu sportowych wrażeń – mówił Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

We wtorek i środę blisko 800 zawodniczek, zawodników, trenerek i trenerów zjawiło się na stadionie Agrykoli i bocznych boiskach Legii. Pierwszego dnia odbyła się faza grupowa, a drugiego drużyny walczyły w fazie pucharowej. Najlepsze zespoły rozgrywek grupowych zaczęły od ćwierćfinałów, a pozostali walczyli o miejsca 9.-16.

2 maja najlepsi z najlepszych, czyli po dwie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12, wybiegli na murawę PGE Narodowego. W obecności wielu kibiców, w tym m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, prezesa PZPN Zbigniewa Bońka czy selekcjonera Jerzego Brzęczka młodzi piłkarze rozegrali decydujące mecze. Wielki Finał odbywał się na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski, sędziowali go czołowi polscy sędziowie, m.in. Szymon Marciniak i Monika Mularczyk, a transmisję z komentarzem Mateusza Borka i Tomasza Smokowskiego można było śledzić za pośrednictwem stacji Polsat Sport.

- Wrażenia po Wielkim Finale Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są pozytywne jak zawsze. Ponownie mieliśmy wspaniałą, sympatyczną atmosferę i bardzo dobry poziom, który z roku na rok jest coraz wyższy. My na pewno cieszymy się, że jest zapotrzebowanie na taką masową imprezę dla dzieci i muszę powiedzieć, że wielką przyjemnością jest dla nich taki Turniej organizować. W tym roku szczególnie zaskoczyła mnie gra dziewczynek z kategorii U-12, gdzie widać było zdecydowany progres. Zawodniczki imponowały realizacją założeń taktycznych i śmiałymi dryblingami – podkreślił Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Gratuluję zwycięzcom XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W Wielkim Finale na stadionie PGE Narodowym, w akcji zobaczyliśmy najlepszych, ale wygranymi są wszyscy uczestnicy Turnieju, dla których piłka nożna stała się formą ruchu i rozrywki. To cel, który od 13 lat wspiera Tymbark, jako główny sponsor Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Mecze, które 2 maja obejrzeliśmy na PGE Narodowym były fantastyczną reklamą futbolu wśród najmłodszych. Cieszy nas fakt, że dzień 2 maja stał się już prawdziwym świętem dziecięcej piłki nożnej w Polsce, a sam Turniej synonimem wyjątkowej piłkarskiej przygody, wysokiego poziomu sportowego i realnej szansy na odkrycie piłkarskich talentów – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Znamy zwycięzców XIX edycji

Jako pierwsze na murawę PGE Narodowego wybiegły dziewczynki w kategorii U-10, u których w Wielkim Finale zmierzyły się KKS Katowice i UKS Tęcza Bydgoszcz. Od samego początku spotkania kibice oglądali konsekwentne ataki piłkarek ze Śląska. Ofensywna postawa pozwoliła katowiczankom strzelić dwie bramki, nie tracąc żadnej i to one cieszyły się ze zwycięstwa. Do wygranej swoje koleżanki poprowadziły Antonina Dzierżęga (najlepsza zawodniczka) i Oliwia Rak (królowa strzelczyń). Piłkarkom Tęczy na osłodę pozostał tytuł najlepszej bramkarki dla Amelii Sikory.

- Na pewno emocje były dzisiaj bardzo duże, bo finał jak wiadomo rządzi się swoimi prawami. Cieszmy się, że udało się wygrać, ale nie ukrywamy, że poświeciliśmy dużo czasu, żeby trenować z dziewczynkami oraz pracować nad przygotowaniem mentalnym, bo dla nich to ma być przede wszystkim świetna zabawa. Ja się cieszę, że nasza praca obroniła się tutaj na takim wspaniałym Turnieju – podsumował Tomasz Nawrocki, trener KKS-u Katowice.

W finale U-10 chłopców świetny początek zaliczyła drużyna SP 78 Poznań, wychodząc na prowadzenie 2:0. Zawodnicy UKS-u Volley Szczecin nie zamierzali się jednak poddawać i zdobyli gola kontaktowego. W ostatnich sekundach spotkania piłkarze z województwa zachodniopomorskiego przeprowadzili znakomitą akcję, po której mogli doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale tak się nie stało i tytuł trafił do Poznania. Zawodnicy finalistów zgarnęli nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem wybrano Mateusza Nowakowskiego (UKS Volley), najlepszym zawodnikiem został Jakub Gliwa (UKS Volley), a królem strzelców – Hubert Janyszka ze zwycięskiej drużyny.

- Nie ukrywam, że to, że jesteśmy dzisiaj na PGE Narodowym, robi na nas ogromne wrażenie. Ja sam miałem w tunelu ciarki, a co dopiero chłopcy. Mam nadzieję, że to nie jest ich ostatni występ tutaj i być może w przyszłości będą wracać na ten stadion już jako reprezentacji Polski, czego im życzę – cieszył się Piotr Mydlikowski, trener SP 78 Poznań.

Wielkie emocje towarzyszyły starciu w kategorii U-12 dziewczynek. UKS SMS Łódź szybko zdobył gola i wyszedł na prowadzenie w meczu z Beniaminkiem Krosno. Piłkarki z Podkarpacia nie zamierzały złożyć broni i doprowadziły do wyrównania. Całe spotkanie było bardzo wyrównane i wynik mógłby być o wiele wyższy, gdyby nie znakomita dyspozycja bramkarek. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyły się łodzianki, które gola na 2:1 wbiły tuż przed końcem meczu. Najlepszą golkiperką została Maja Krychta z Beniaminka, najlepszą zawodniczką wybrano Natalię Sikorską (UKS SMS Łódź), a najwięcej goli strzeliła Julia Gałuszka z Beniaminka, która rok temu też zdobyła tytuł królowej strzelczyń Finału Ogólnopolskiego, tyle że w młodszej kategorii U-10.

– Czujemy niesamowitą radość, osiągnęliśmy wielki sukces, ale ogromne chapeau-bas dla drużyny z Krosna. Wiele osób obstawiało nas w roli faworytów, ponieważ w zeszłym roku również wygraliśmy, ale w tym przyjechaliśmy w innym składzie. W tej edycji zagrały tylko 3 zawodniczkami z poprzedniego roku, do tego graliśmy bez prawdziwej bramkarki – nasza golkiperka to tak naprawdę zawodniczka z pola, którą zmienialiśmy w różnych meczach. Jestem zdania, że trudno jest wygrać, ale jeszcze trudniej obronić tytuł – podsumował Sebastian Papis, trener zwycięskiej drużyny.

W wyjątkowej oprawie rozpoczął się finał najstarszej kategorii chłopców. Zawodników SP 4 Kostrzyn nad Odrą i SP 392 Warszawa na murawę PGE Narodowego wyprowadził m.in. sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Mecz rozpoczął się od niespodziewanych ataków ekipy z województwa lubuskiego, która szybko wyszła na prowadzenie 2:0. Piłkarze ze stolicy najpierw strzelili gola kontaktowego, a później – na 2 minuty przed końcem meczu – doprowadzili do wyrównania, ale w ostatnich sekundach przepiękny gol Alana Krysińskiego, który idealnie przymierzył z rzutu wolnego, zdecydował o mistrzostwie dla drużyny z Kostrzyna nad Odrą. Z wyróżnień indywidualnych cieszyli się Kacper Mach (najlepszy bramkarz, SP Stężyca), Kacper Sikorski (najlepszy zawodnik, SP 4 Kostrzyn nad Odrą) oraz Maciej Jeleński (król strzelców, SP 392 Warszawa).

- Mecz był bardzo ciekawy, a ostatni gol wyjątkowo piękny. Panowie grają naprawdę na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będą go jeszcze podnosili i doczekamy się następnych zawodników do reprezentacji Polski. Oprócz sportowej rywalizacji bardzo ważne jest spotkanie dziewczyn i chłopaków z całego kraju, którzy mogą się poznać i zmierzyć w atmosferze życzliwości oraz fair play. Wydaje mi się, że na tym polega istota tego Turnieju – podsumował Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nie spodziewaliśmy się wygranej! Jesteśmy małym klubem, a wygraliśmy z drużyną z Warszawy, której chłopcy szkolą się w najlepszych akademiach piłkarskich. Biorąc pod uwagę, jak przez cały Turniej grał nasz rywal, nasza wygrana to zaskoczenie, ale zasłużyliśmy na nią meczem finałowym. Chłopcy wykonali ogromną pracę – dodał Adam Bogdański, trener SP 4 Kostrzyn nad Odrą.

W nagrodę poznają idoli

Zwycięzcy XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już wkrótce ponownie odwiedzą PGE Narodowy. 10 czerwca, wspólnie ze swoimi trenerami i opiekunami zasiądą na trybunach najważniejszego polskiego stadionu, by kibicować naszej reprezentacji w starciu eliminacji do Euro 2020 z Izraelem. Wyjazd na mecz, połączony ze spotkaniem z piłkarzami kadry selekcjonera Jerzego Brzęczka, będzie nagrodą główną za triumf w XIX edycji rozgrywek. Dodatkową nagrodą dla najlepszych młodych piłkarzy i piłkarek XIX edycji Turnieju będzie wyjazd na Letnią Akademię Młodych Orłów, gdzie spotkają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. Część z nich już za jakiś czas otrzyma powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15. Jak pokazuje historia, gra w Turnieju była początkiem wielkiej piłkarskiej przygody dla ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Udział w tych rozgrywkach mają za sobą m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek.

10 najlepszych drużyn z A-klasy w Polsce [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

Realme C31 4/64GB Zielony

-

599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24
Dodaj ogłoszenie