Jakub Maj
Jakub Maj
Bartek Syta / Polska Press
Reprezentacyjna kariera Kuby Błaszczykowskiego powoli dobiega końca. Jeden z najlepszych bocznych pomocników w historii Biało-Czerwonej kadry zagra 16 czerwca pożegnalny mecz z reprezentacją Niemiec.

Kuba Błaszczykowski: legenda klubów i reprezentacji

Kuba Błaszczykowski zadebiutował w reprezentacji Polski 28 marca 2006 roku, kiedy trenerem Biało-Czerwonych był Paweł Janas. Wygraliśmy wtedy z Arabią Saudyjską w meczu towarzyskim 2:1, a "Błaszczu" zagrał 46 minut. Przez kilkanaście lat kariery boczny pomocnik wystąpił w wielu ważnych spotkaniach, w których odegrał kluczową rolę. Jednym z najpiękniejszych wspomnień w karierze Kuby z pewnością będzie mecz z Rosją podczas Euro 2012 rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie. Biało-Czerwoni zremisowali w pierwszym meczu fazy grupowej z Grecją, dlatego drugie starcie z Rosją było kluczowe. "Sborna" jako pierwsza wyszła na prowadzenie, dlatego awans do fazy pucharowej się oddalił. Wiarę przywrócił Błaszczykowski, który strzelił przepięknego gola w 57. minucie. Polacy wyrwali cenny punkt, ale w ostatnim meczu z Czechami przegrali i pożegnali się z turniejem.

Najważniejszym wydarzeniem w karierze Błaszczykowskiego jest bez wątpienia Euro 2016 we Francji. Polska dotarła aż do ćwierćfinału, a Kuba miał w tym swój ogromny udział. Kapitan naszej kadry zdobył dwa gole - w meczu fazy grupowej z Ukrainą oraz w 1/8 finału ze Szwajcarią. Niestety turniej nie zakończył się dla Kuby dobrze, gdyż jako jedyny przestrzelił jedenastkę w serii rzutów karnych z Portugalią w ćwierćfinale.

Warto odnotować również klubowe osiągnięcia Kuby. Poza dwoma mistrzostwami Niemiec Błaszczykowski w swoim piłkarskim CV ma także finał Ligi Mistrzów w 2013 roku, w którym mierzyła się Borussia i Bayern. Lepsi okazali się "Die Roten", ale polski skrzydłowy zagrał niemal cały mecz.

Kuba Błaszczykowski zostanie pożegnany w meczu z Niemcami

Błaszczykowski zostanie oficjalnie pożegnany w meczu towarzyskim z reprezentacją Niemiec, który odbędzie się 16 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie. 37-latek w spotkaniu z naszym zachodnim sąsiadem prawdopodobnie wystąpi w pierwszym składzie i zagra 16 minut, gdyż taki numer towarzyszył mu przez większość kariery.

- Kwestie szczegółowe są jeszcze do uzgodnienia, ale prawdopodobnie wystąpi przez szesnaście minut, po czym zostanie zmieniony. Porozmawiamy jeszcze z Kubą o jego odczuciach. Co do jego udziału w treningach podczas zgrupowania, trzeba mieć baczenie na jeszcze jedną rzecz. Najważniejszy dla nas jest mecz z Mołdawią i musimy do niego jak najlepiej przygotować drużynę. Spotkanie z Niemcami nie będzie na pewno dla nas zabawą, ale kluczowe będzie starcie z Mołdawią - zakończył selekcjoner.