Aktywność fizyczna — czy naprawdę jest tak ważna, gdy pracujemy za biurkiem?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Niektórzy sądzą, że praca biurowa to mało męczące zajęcie, jednak okazuje się, że siedzący tryb życia także naraża pracowników na różne, nawet poważne, schorzenia. Jeśli większą część dnia spędzamy za biurkiem, kluczowa dla naszego zdrowia jest odpowiednia dawka ruchu w czasie wolnym.

Siedzący tryb życia może wpędzić w poważne kłopoty zdrowotne

Pracownicy biurowi są narażeni na różne problemy zdrowotne. Często skarżą się m.in. na przewlekłe bóle pleców oraz pogarszający się wzrok. To jednak niejedyne, do czego może przyczyniać się wyłącznie siedzący tryb życia. Jeśli, pracując za biurkiem, nie dbamy należycie o aktywność fizyczną w czasie wolnym, zwiększa się ryzyko, że zachorujemy nawet na bardzo poważne schorzenia.

Lekarze alarmują, że siedzący tryb życia może zesłać na nas m.in. choroby nowotworowe, choroby serca i układu krążenia oraz cukrzycę typu drugiego. Co więcej, jeśli do pracy biurowej i braku aktywności fizycznej w czasie wolnym dodamy niewłaściwie zbilansowaną dietę, zwiększa się ryzyko pojawienia się nadwagi, a także przerodzenia się jej w otyłość. Nieprawidłowa masa ciała również wiąże się z możliwością wystąpienia różnych chorób, co tylko napędza problemy zdrowotne.

Praca zdalna i gorsza kondycja psychiczna

Nie wszyscy wiedzą także, że siedzący tryb życia i brak ruchu lub jego bardzo niski poziom wpływają na pogarszanie się zdrowia psychicznego pracowników biurowych. Nie od dzisiaj wiadomo, że żadna aktywność fizyczna nie jest w stanie wyleczyć z chorób takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, ale ma bardzo pozytywny wpływ na przebieg terapii i znacząco wspiera pacjentów borykających się z różnymi zaburzeniami natury psychicznej.

Na rynku ofert pracy w Polsce jest mnóstwo ogłoszeń traktujących właśnie o pracy biurowej i nie dotyczy to tylko większych ośrodków wojewódzkich. Przewagę ogłoszeń o pracę biurową widać również w ofertach dostępnych np. w Gnieźnie, w Kaliszu oraz w innych, mniejszych miastach kraju. Niekorzystny wpływ na aktywność fizyczną pracowników ma również upowszechnienie się w pełni zdalnej pracy.

Specjaliści, którzy nie muszą stawiać się w biurze i nie dbają samodzielnie o dostarczenie sobie odpowiedniej dawki ruchu w czasie wolnym, pracując wyłącznie z domu, tracą nawet drobną aktywność, jaka była im potrzebna na transport do siedziby firmy. Bywa, że zwykłe przejście z domu na przystanek komunikacji miejskiej, jest zbawienne dla zdrowia pracownika. W dobie rosnącej liczby ofert pracy zdalnej waga samoświadomości pracowników o tym, jak ważny jest zdrowy tryb życia, wzrosła jeszcze bardziej.

Dbanie o ruch jest prostsze niż się wydaje

Potencjalne kłopoty zdrowotne, w jakie może nas wpędzić praca biurowa i brak ruchu w czasie wolnym, mogą być bardzo poważne. Na szczęście remedium na taki scenariusz wcale nie wydaje się bardzo wymagające. Nie chodzi o to, żeby każdy pracownik biurowy uprawiał wyczynowo sport po godzinach wykonywania swoich obowiązków zawodowych, choć oczywiście ma do tego prawo.

Natomiast pomóc mogą już na przykład regularne, półgodzinne spacery. Warto wiedzieć, że najgorsza forma wypoczynku, jaką można wybrać po zakończeniu pracy biurowej, to drzemka na kanapie lub zasiedzenie się przed telewizorem. Jeśli pracujemy umysłowo i siedzimy przez większość dnia, najbardziej efektywnym relaksem dla naszego ciała będzie właśnie ruch! Niemniej warto wprowadzać go jeszcze w trakcie godzin pracy.

Nie bez powodu nawet w Kodeksie Pracy przewidziane są pięciominutowe przerwy dla pracowników działających przy monitorach ekranowych po każdej pełnej godzinie wykonywania obowiązków. To czas, w jakim warto wstać i pozwolić oczom spojrzeć na coś innego, może na jakiś odległy punkt za oknem. Dobrze także, jeśli krótko porozciągamy swoje barki, szyję, plecy i nogi. Wystarczą nawet najprostsze ćwiczenia, które każdy może z powodzeniem wykonać w biurze.

Rozciąganie czy joga to doskonałe aktywności dla pracowników biurowych. Nie są bardzo wymagające, a zapewniają odpoczynek dla kończyn, pleców i innych części ciała zastałych w jednej pozycji podczas pracy biurowej. Rozciąganie może pomóc zapobiegać różnym dolegliwościom bólowym, które bardzo często pojawiają się u pracowników spędzających długie godziny za biurkiem, a także je niwelować, jeśli już wystąpią.

Jak wybrać odpowiednią aktywność fizyczną?

Mnóstwo firm zapewnia swoim pracownikom benefity w postaci atrakcyjnych cenowo karnetów sportowych. Dzięki stosunkowo niskiej opłacie zyskują oni dostęp do większości obiektów, takich jak siłownie, baseny, kluby fitness, ścianki wspinaczkowe itp. To benefit pracowniczy będący już standardem w niemal każdej branży. Rynek dawno zweryfikował, że zdrowszy pracownik to również bardziej produktywny pracownik, który nie tylko wykazuje się większą efektywnością swojej pracy, ale także np. ma mniejszy poziom absencji ze względu na rzadsze zachorowania.

To, jaką aktywność fizyczną warto uprawiać w wolnym czasie, jest bardzo indywidualną kwestią. Dużą rolę odgrywają tu po prostu upodobania każdego pracownika. Jedni wolą biegać, inni jeździć na rowerze, ćwiczyć na siłowni lub pływać na basenie. Sport można uprawiać indywidualnie albo traktować to np. jako czas spędzony z przyjaciółką czy przyjacielem. Grunt to jednak dobór ćwiczeń do osobistych możliwości. Osoby otyłe lub z nadwagą powinny wybrać na przykład basen lub jazdę na rowerku stacjonarnym.

Bieganie może za bardzo obciążyć ich organizm i skutkować na przykład złamaniem. Zawsze ważna jest także regularność. Lepiej na przykład pływać trzy razy w tygodniu jedynie po pół godziny, niż spędzać całą sobotę na siłowni, ale raz na miesiąc. Organizm powinien przyzwyczaić się do wysiłku fizycznego, a ten daje najlepsze efekty jeśli jest regularnie powtarzany.

Wszystkie wątpliwości związane z doborem ćwiczeń dla poszczególnego pracownika biurowego pomagają rozwiać specjaliści. Warto skorzystać z porad i zaleceń sprawdzonych trenerów personalnych, fizjoterapeutów czy dietetyków. Świadome zachowywanie zdrowia zależy wyłącznie od nas i jest prostsze, niż się wydaje. Wcale nie tak trudno bowiem wybrać schody zamiast windy lub krótki spacer zamiast gry na telefonie w czasie przerwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24