Bez zaskoczenia. Mistrzynie Polski lepsze od beniaminka z Pruszkowa

Kamil Wojdat
(W październikowym meczu obydwu drużyn w Lublinie AZS wygrał 88:55)
(W październikowym meczu obydwu drużyn w Lublinie AZS wygrał 88:55) fot. ilustracyjna: Wojciech Szubartowski
Orlen Basket Liga Kobiet. Siódme zwycięstwo w sezonie na koncie koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin (bilans: 7-5). Akademiczki pewnie pokonały na wyjeździe beniaminka rozgrywek MKS Pruszków 78:51.

Lublinianki pojechały do Pruszkowa w roli wyraźnych faworytek. Wszak ich przeciwniczki w tym sezonie przegrały wszystkie 12 spotkań ligowych. Najdotkliwszej porażki doznały natomiast w minioną sobotę, kiedy to uległy u siebie drużynie z Gorzowa Wielkopolskiego różnicą aż 48 punktów (62:110).

Środowe starcie w Pruszkowie od początku kontrolowały lublinianki, a najlepiej na parkiecie radziła sobie Szwedka Elin Gustavsson. Po jej trafieniu z dystansu na nieco ponad dwie minuty przed zakończeniem pierwszej kwarty zielono-białe wygrywały 17:7.

Akademiczki nie imponowały jednak skutecznością. Przez pierwszą i drugą kwartę trafiły tylko 2 z 11 prób „za trzy”. Problemy z trafianiem miały także jednak ich rywalki. Przewaga między zespołami systematycznie rosła.

Trener Krzysztof Szewczyk nie zamierzał lekceważyć rywalek, wystawiając na parkiet podstawowy skład, który przewyższał umiejętnościami występujący w składzie krajowym MKS.

Z biegiem czasu, gdy mecz był pod coraz większą kontrolą koszykarek z Lublina, swoje minuty dostawały zmienniczki. 18-letnia Justyna Adamczuk dostała ich najwięcej (20:39). W tym czasie zdobyła cztery punkty. Zagrały też Martyna Goszczyńska, Michella Nassisi i Amelia Kuper. Rotacja pozwoliła odpocząć nieco liderkom.

Mistrzynie kraju wygrały każdą z czterech kwarty i spokojnie mogą przygotowywać się do niedzielnej potyczki z Eneą AZS Politechniką Poznań. Ta już w sobotę o godzinie 17 w lubelskiej hali MOSiR.

MKS Pruszków – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 51:78 (9:19, 15:19, 15:20, 12:20)

MKS: Marcinkowska 19, Jastrzębska 13, Stawicka 7, Dmochewicz 6, Giżyńska 4, Zaborska 2, Haponik, Frojdenfal, Świeżak, Dec. Trener: Paweł Curyl

AZS: Gustavsson 20, Goss 16, Zięmborska 16, Ullmann 9, Burton 7, Adamczuk 4, Shook 4, Nassisi 2, Fiszer, Goszczyńska, Kuper. Trener: Krzysztof Szewczyk