Billie Jean King Cup. Świątek wygrywa pierwszy mecz. Polska prowadzi ze Szwajcarią

Filip Bares
Filip Bares
Monika Piecha
Reprezentacja Polski w tenisa kobiet od zwycięstwa rozpoczęła starcie ze Szwajcarią w Billie Jean King Cup. W pierwszym meczu liderka światowego rankingu WTA Iga Świątek pokonała sklasyfikowaną na 158. miejscu Simonę Waltert 6:3, 6:1.

Spis treści

Świątek zwycięska

Faworyt piątkowego spotkania był tylko jeden, a mało kto wiedział o rywalizacji obu zawodniczek ze sobą w przeszłości. Na inaugurację starcia ze Szwajcarią Świątek, liderka światowego rankingu ATP, musiała się zmierzyć z zawodniczką, którą dzieli 157. miejsc od niej - Simona Waltert.

Co ciekawe obie Panie nigdy nie grały ze sobą w seniorskim tenisie, ale w juniorach miały okazję zmierzyć się dwukrotnie - raz podczas turnieju ITF i raz podczas wielkoszlemowego Wimbledonu juniorek. W obu przypadkach górą była... Szwajcarka.

Piątkowy mecz był więc idealną okazję dla Igi do przegonienia swoich "szwajcarskich demonów". Już pierwszego gema Polka wygrała do zera, a w następnym przełamała Waltert. Prowadząc 3:1 Świątek straciła na chwilę koncentrację i rywalka zaatakowała, kreując sobie trzy break-pointy, z których drugi wykorzystała. Szwajcarka nie była jednak w stanie doprowadzić do remisu, bowiem Polka natychmiast odwdzięczyła się pięknym za nadobne. Do końca seta już jej nie zagroziła i Świątek wygrała pierwszą partię 6:3.

Drugi set to partia bez historii. Polka trzy raz przełamała Waltert i pewnie wygrała seta 6:1.

Brudne zagrywki Helwetów

Dwudniowa rywalizacja w Biel toczyć się będzie na twardym korcie, co jest dość niefortunne, bowiem w cyklu WTA rozpoczęła się właśnie część sezonu grana na kortach ziemnych.

"Nie jestem zaskoczony wyborem nawierzchni, tego się spodziewałem. Jestem zaskoczony trochę tym, że gramy w stałej hali tenisowej, a nie z rozkładaną nawierzchnią. Wiedziałem, że będą wszystko organizować pod siebie, że zrobią wszystko, żeby zniechęcić Igę do przyjazdu, ponieważ jesteśmy w momencie sezonu, kiedy gra się na kortach ziemnych. Na szczęście nie udało im się osiągnąć tego celu, Iga będzie z nami i z tego bardzo się cieszę" - podkreślił kapitan polskiej reprezentacji Dawid Celt przed meczem.