Dani Alves został skazany na cztery i pół roku więzienia i sto pięćdziesiąt tysięcy odszkodowania dla ofiary. Wyrok nie jest prawomocny

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Były obrońca Sevilli, FC Barcelony, Paris Saint-Germain i Juventusu Turyn oraz reprezentacji Brazylii Dani Alves, został skazany za napaść na tle seksualnym na karę 4,5 roku więzienia, będzie musiał zapłacić ofierze gwałtu 150 tysięcy euro w ramach rekompensaty moralnej – ooinformował Diario Sport na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter).

Alves miał dokonać napaści seksualnej w sylwestrra 2022 roku

W styczniu zeszłego roku Dani Alves został oskarżony o zgwałcenie 23-letniej dziewczyny w klubie nocnym „Sutton” w Barcelonie, co miało miejsce w noc sylwestrową 2022 roku. 20 stycznia były piłkarz został zatrzymany. Później kilkakrotnie odmówiono 40-letniemu Brazylijczykowi zwolnienia więzienia za kaucją.

Sąd uznał za udowodniony fakt braku zgody pokrzywdzonej na stosunek seksualny oraz fakt, że doszło do gwałtu. W orzeczeniu sądu stwierdzono: „Zgodę można nie tylko wycofać w dowolnym momencie, ale jest ona również wymagana w przypadku każdego rodzaju kontaktu seksualnego. Nie ma dowodów na to, że skarżąca wyraziła zgodę, przynajmniej w zakresie penetracji pochwy”.

Oprócz 4,5 roku rzeczywistego odbycia kary w więzieniu Alves został również skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu. Dani będzie musiał zapłacić ofierze 150 tysięcy euro zadośćuczynienia i pokryć koszty prawne procesu. Były piłkarz otrymał również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej przez 9,5 roku.

Prokuratura żądała 9 lat więzienia dla Alvesa

Proces Alvesa odbył się na początku lutego 2024 roku. Zgodnie z hiszpańskim prawem maksymalna możliwa kara za gwałt wynosi 15 lat.

Prokuratura żądała 9 lat więzienia dla byłego zawodnika Barcelony. Obrona Alvesa, reprezentowana przez prawniczkę Ines Guardiolę, domagała się uniewinnienia lub, alternatywnie, roku więzienia i 50 tysięcy euro odszkodowania.

Dani Alves na sali sądowej Sądu Najwyższego Katalonii
Dani Alves na sali sądowej Sądu Najwyższego Katalonii EPA/PAP

Obronie przysługuje prawo odwołania się do decyzji Sądu Najwyższego Katalonii. Jeżeli apelacja nie zostanie uwzględniona w sądzie pierwszej instancji, prawnicy piłkarza mogą odwołać się do Sądu Najwyższego.

Alves planował ucieczkę do Brazylii podczas tymczasowego zwolnienia

Według „Marki”, powołującej się na odcinek programu telewizyjnego „Fiesta”, Alves planował ucieczkę z katalońskiego więzienia do Brazylii. Zamierzał to zrobić po tymczasowym zwolnieniu, któremu trzykrotnie odmówiono. Poinformowała o tym w programie dziennikarka Silvia Salamo, która rozmawiała ze współwięźniem Alvesa.

Nie ma umowy o ekstradycji między Hiszpanią a Brazylią, więc Alves nie byłby poszukiwany w Brazylii.

Alves w Barcelonie sześciokrotnie został mistrzem Hiszpanii, wygrał Ligę Mistrzów, zdobył Puchar Króla i Superpuchar Hiszpanii. Z reprezentacją Brazylii obrońca dwukrotnie zdobył Puchar Ameryki i Puchar Konfederacji.

Dani Alves został skazany na cztery i pół roku więzienia i sto pięćdziesiąt tysięcy odszkodowania dla ofiary. Wyrok nie jest prawomocny
EPA/PAP
Dani Alves został skazany na cztery i pół roku więzienia i sto pięćdziesiąt tysięcy odszkodowania dla ofiary. Wyrok nie jest prawomocny
EPA/PAP
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24