Daria Pikulik trzecia w wyścigu World Tour w Chinach

OPRAC.: Filip Bares
epa/pap
Daria Pikulik (Human Powered Health) zająła trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji wyścigu Tour of Chongming Island, ostatniej w sezonie imprezy zaliczanej do World Tour. Polka była także druga na mecie ostatniego etapu, za Włoszką Chiarą Consonni (UAE Team).

Consonni, dzięki bonifikacie za zwycięstwo etapowe, została triumfatorką trzyetapowego wyścigu wyprzedzając o 9 sekund Holenderkę Mylene de Zoete (Ceratizit-WNT) i o 10 Pikulik. O losach trzech czołowych lokat decydowały sekundy, Holenderka de Zoete wyprzedziła w klasyfikacji Polkę dzięki zwycięstwu na jednej z lotnych premii na ostatnim etapie.

Daria Pikulik dwukrotnie plasowała się na podium etapowym - na pierwszym odcinku była trzecia, na ostatnim druga. Tym występem zwieńczyła udany sezon, który rozpoczęła zwycięstwem etapowym w pierwszym worldtourowym wyścigu - Santos Tour Down Under w Australii. W sezonie 2023 odniosła w sumie pięć zwycięstw i wielokrotnie plasowała się w czołowych trójkach etapów kończących się sprinterskimi pojedynkami. W tegorocznych mistrzostwach Europy na torze zdobyła dwa medale - brąz w wyścigu scratch i srebro w olimpijskiej konkurencji omnium.

W Chinach startowały jeszcze trzy polskie zawodniczki. Marta Jaskulska (Liv Racing) zajęła 28. miejsce, Marta Lach (Ceratizit-WNT) była 53., a Karolina Kumięga (UAE Team) 62. Wszystkie sklasyfikowane zostały ze stratą 24 sekund do triumfatorki.(PAP)