Dominacja Verstappena trwa. Holender najlepszy w Austrii

OPRAC.: Filip Bares
pap
Holender Max Verstappen (Red Bull) wygrał wyścig o Grand Prix Austrii, 10. rundę mistrzostw świata Formuły 1. To siódme w tym sezonie i piąte z rzędu zwycięstwo obrońcy tytułu, który umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce zajął Monakijczyk Charles Leclerc (Ferrari), a trzecie kolega Verstappena z teamu Meksykanin Sergio Perez.

Holender, który pewnie zmierza po trzeci kolejny tytuł mistrzowski, był także pierwszy w piątkowych kwalifikacjach i sobotnim sprincie, a w wyścigu pozycję lidera stracił tylko na kilka okrążeń. Nad Leclerkiem uzyskał ponad pięć sekund przewagi, nad Perezem już ponad 17.

Przewaga byłaby o wiele większa, tyle że obrońca tytułu zdecydował się zjechać na zmianę opon dwa okrążenia przed końcem zmagań, aby powalczyć o dodatkowy punkt za najlepszy czas okrążenia. Jak się okazało - skutecznie.

Verstappen zwyciężył w GP Austrii po raz czwarty w karierze i jest pod tym względem samodzielnym rekordzistą. W 2021 roku triumfował na tym torze również w wyścigu o GP Styrii.

W sumie wygrał 42 rundy mistrzostw świata i w klasyfikacji wszech czasów jest na piątej pozycji, jedynie za siódmym w niedzielę Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem - 103, Niemcami Michaelem Schumacherem - 91 i Sebastianem Vettelem - 53 oraz Francuzem Alainem Prostem - 51.

W klasyfikacji generalnej Verstappen ma już 229 punktów, a wicelider Perez - 148. Trzecie miejsce zajmuje Hiszpan Fernando Alonso z teamu Aston Martin - 129.

W klasyfikacji konstruktorów dominację powiększył Red Bull, którego kierowcy wygrali wszystkie dziewięć wyścigów w tym sezonie - do siedmiu triumfów Verstappena dwa dołożył Perez. Jedna runda MŚ - Grand Prix Emilii-Romanii - została odwołana z powodu powodzi.

Austriacka GP na torze w Spielbergu odbywa się - z przerwami - od 1969 roku. W niedzielę władze Formuły 1 ogłosiły, że obowiązującą do 2027 roku umowę z gospodarzami przedłużono o kolejne trzy lata, do 2030.

Według organizatorów w ten weekend na torze pojawiły się łącznie ponad 304 tysiące kibiców. To oznacza, że został pobity rekord z poprzedniego sezonu, gdy widzów było ok. 303 tysięcy.