Drużyna Semeniuka i Leona wygrała klubowe mistrzostwa świata! Świetny finał Polaka!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Kamil Semeniuk był najlepiej punktującym zawodnikiem Perugii w finale.
Kamil Semeniuk był najlepiej punktującym zawodnikiem Perugii w finale. Fot. PAP/EPA Loris Cerquiglini/LiveMedia
Drużyna Sir Safety Perugia, której siatkarzami są Kamil Semeniuk i Wilfredo Leon, obroniła klubowe mistrzostwo świata. W finale w Bengaluru w Indiach, dzięki m.in. świetnej grze Semeniuka, pokonała brazylijski Itambe Minas 3:0 (25:13, 25:21, 25:19). W turnieju nie wystąpiły polskie drużyny.

Szybkie zwycięstwo Perugii w finale

Ekipa z Włoch nie miała żadnych kłopotów z pokonaniem po raz drugi w ciągu kilku dni Itambe Minas - wcześniej w fazie grupowej wygrała również 3:0. W finale znakomicie spisał się Semeniuk, który zdobył 14 punktów, najwięcej dla zwycięzców. W kadrze na niedzielny mecz był również inny z reprezentantów Polski Wilfredo Leon, ale nie pojawił się na parkiecie. Dla Semeniuka to drugi triumf w KMŚ, a dla Leona - trzeci (w 2017 triumfował z Zenitem Kazań).

W meczu o trzecie miejsce japoński zespół Suntory Sunbirds pokonał Halkbank Ankara 3:2 (17:25, 23:25, 25:21, 25:19, 15:12). W tureckim zespole wystąpił m.in. słynny Francuz Earvin N'Gapeth.

Polskie kluby zrezygnowały z udziału w KMŚ

Zaproszenie do udziału w turnieju od Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) otrzymały w tym roku dwa polskie zespoły - mistrz Polski i finalista ostatniej edycji Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - triumfator LM i wicemistrz Polski. Obie ekipy zrezygnowały jednak z podróży do Indii, tłumacząc decyzję logistyką, napiętym terminarzem oraz troską o zdrowie zawodników.

Klubowe MŚ po raz pierwszy w historii zawitały do Indii. Trzy ostatnie edycje odbyły się w Brazylii, natomiast w 2017 i 2018 roku odbywały się w Polsce.