Falkowska mistrzynią Polski w singlu i w deblu razem z Kawą. „Udowodniłam, że radzę sobie, gdy jestem jedynką i gram pod presją”

Tomasz Dobiecki
Podwójna złota medalista mistrzostw Polski 2023 Weronika Falkowska z KS Górnik Bytom Olga Pietrzak
Weronika Falkowska (KS Górnik Bytom) odniosła podwójne zwycięstwo w 97. Narodowych Mistrzostwach Polski w Bytomiu. Do tytułu w deblu zawodniczka PZT Team dorzuciła złoty medal w singlu, pokonując w niedzielnym finale Martę Leśniak (KT Kubala Ustroń) 6:2, 3:6, 6:3.

Finał rozpoczął się od obustronnych przełamań, a tę serię pierwsza przerwała Falkowska utrzymując podanie na 3:1. Chwilę później w jej ślady poszła Leśniak, ale trzy następne gemy rozstrzygnęła na swoją korzyść Weronika, kończąc trwającego ponad 50 minut seta wynikiem 6:2.

Problem z prawym kolanem Leśniak

W przerwie między setami Leśniak skorzystała z pomocy medycznej ze względu na problem z prawym kolanem (w dalszej części grała z obandażowanym kolanem). W drugiej partii straciła swoje podanie na 1:2 i chociaż od razu odrobiła stratę, to ponownie Falkowska zapisała na swoim koncie „breaka” na 3:2.

Potem nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji, wynikający z mnożących się niewymuszonych błędów po stronie najwyżej rozstawionej zawodniczki w drabince. Ten słabszy okres w grze rywali skrupulatnie wykorzystała 35-letnia Leśniak i zdobyła cztery następne gemy i seta po godzinie i 50 minutach.

Falkowska zresetowała się po drugim secie

– Marta bardzo dobrze zagrała w drugim secie, a ja w nim przegrałam kilka ważnych piłek. Przy po trzy trochę mi spadła koncentracja i uciekło mi kilka gemów. Ale po tym secie się zresetowałam i w decydującym już pociągnęłam grę i przede wszystkim zrealizowałam taktykę jaką miałam przygotowaną przed meczem. Ja zawsze walczę do końca i nie oddaję nic za darmo

– powiedziała.

Otwarcie decydującej partii było wyrównane, ale od stanu 2:2 stopniowo przewagę sobie zaczęła zapewniać Falkowska, która odskoczyła na 5:2. W kolejnym gemie, przy serwisie Leśniak, Weronika nie zdobyła punktu.

Finalistka mistrzostw Polski w singlu Marta Leśniak z KT Kubala Ustroń
Finalistka mistrzostw Polski w singlu Marta Leśniak z KT Kubala Ustroń Olga Pietrzak

Mistrzyni Polski liczy na „dziką kartę” w Warsaw Open

Prowadząc 5:3 Weronika wykorzystała pierwszego meczbola po dwóch godzinach i 40 minutach.

– To bardzo ważny tytuł dla mnie, bo udowodniam, że radzę sobie w sytuacji, gdy jestem rozstawiona z jedynką. Ale też radzę sobie z całą presją w decydujących meczach. Jeszcze dzisiaj po południu jadę do Ołomuńca na 60-tkę ITF, również rozgrywaną na kortach ziemnych. Potem zobaczę czy uda mi się wystąpić w WTA 250 w Warszawie, bo jeszcze nie wiadomo czy dostanę „dziką kartę”

– dodała mistrzyni.

Czek na 32000 zł, zegarek Festina i auto na weekend

Zwyciężczyni wywalczyła czek na kwotę 32 tysięcy złotych, zegarek marki Festina, suplementy diety od Jantar Wody Mineralne oraz będzie mogła wypożyczyć na weekend samochód od Wypożyczalnia samochodów CAR NET Polska. Natomiast finalistka zdobyła w Bytomiu 17 tysięcy i zegarek Festina.

Finalistka Marta Leśniak i mistrzyni Polski Weronika Falkowska po wręczeniu nagród wśród organizatorów i sponsorów turnieju Olga Pietrzak

Falkowska i Kawa mistrzyniami Polski w grze podwójnej

Dzień wcześniej Falkowska sięgnęła po tytuł w deblu grając w parze z Katarzyną Kawą (PZT Team/BKT Advantage Bielsko-Biała). W finale najwyżej rozstawiona para pokonała Walerią Daraszuk (Calisia Tenis Pro) i Darią Kuczer (BKT Advantage Bielsko Biała) 6:4, 6:1. Triumfatorki podzieliły się sumą 15 tysięcy zł, a finalistki wygrały 8 tysięcy do podziału.

Mistrzynie Polski w deblu Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa oraz finalistki Waleria Daraszuk i Daria Kuczer Olga Pietrzak

Wynik finału gry pojedynczej kobiet:

Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom) - Marta Leśniak (KT Kubala Ustroń) 6:2, 3:6, 6:3