Finał Euro 2016: Francja czy Portugalia – kto wygra? [SONDA]

red
W niedzielę (10 lipca) finał Euro 2016. Portugalia kontra Francja. Dla kogo tytuł najlepszej drużyny w Europie? Zagłosuj i przekonaj się, czy masz bukmacherskiego nosa.

Droga Portugalii do wielkiego finału w Paryżu nie była usłana różami. Już w fazie grupowej szło mozolnie. Drużyna Fernando Santosa nie wygrała ani jednego meczu. Wszystkie trzy zremisowała: najpierw z Islandią (1:1), potem z Austrią (0:0) i na koniec po strzelaninie z Węgrami (3:3), kiedy obudził się Cristiano Ronaldo, zdobywając swoje pierwsze dwie bramki na turnieju.

W fazie play-off nie było ani trochę łatwiej. W 1/8 finału Portugalia potrzebowała dogrywki, żeby wyeliminować Chorwację. Awans dał jej gol Ricardo Quaresmy w 117 minucie spotkania. W ćwierćfinale Portugalia trafiła na reprezentację Polski. Wygrała z nią dopiero po pięciu seriach rzutów karnych. Paradoksalnie najłatwiej poszło Portugalii w półfinale. Walię odprawiła z turnieju z bagażem dwóch bramek (najpierw trafił Ronaldo, potem Nani).

Gospodarze już podnieśli puchar Subskrybuj nasz kanał na YT!

Jeżeli chodzi o Francję, to również siła nie została zademonstrowana od razu. Z grupy A „Trójkolorowi” wyszli co prawda z pierwszego miejsca, bez przegranej, ale specjalnie nie zachwycili. Na inaugurację pokonali Rumunię 2:1. Potem długo męczyli się z Albanią (2:0) oraz Szwajcarią (0:0).

Niewiele łatwiej było im w 1/8 finału. Zaczęli od szybkiej straty gola. W drugiej połowie stanęli jednak na wysokości zadania i pokonali Irlandię 2:1. Ćwierćfinał z Islandią okazał się dla nich spacerkiem. Islandię rozgromili bowiem aż 5:2. Gładko pokonali także Niemców w półfinale, 2:0, chociaż ten mecz mógł się różnie ułożyć, gdyby mistrzowie świata na początku wykorzystali swoją przewagę.

Jeszcze w żadnym finale Mistrzostw Europy nie doszło do konfrontacji na linii Portugalia – Francja.

Jeżeli chodzi o Portugalię, to grała tylko raz o tytuł. Był to rok 2004 i Euro organizowane właśnie w Portugalii. W finale gospodarz musiał jednak uznać wyższość Grecji (0:1).

Francja była dwukrotnie w finale i oba te mecze wygrała. Najpierw w 1984 roku pokonując u siebie Hiszpanię (2:0). Potem w 2000 roku na turnieju organizowanym przez Belgię i Holandię, gdy po dogrywce okazała się lepsza od Włoch (2:1).

Wspominamy Euro 2012: Wielka Hiszpania, kibice Irlandii i Jiracek przekłuwający balon

Najlepsze piłkarskie newsy - polub nas!

Materiał oryginalny: Finał Euro 2016: Francja czy Portugalia – kto wygra? [SONDA] - Gol24