Formuła 1. Pierwsze GP sezonu dla Verstappena! Dominacja Red Bulla trwa w Bahrajnie

Filip Bares
Filip Bares
epa/pap
Modły kibiców Formuły 1 nie zostały usłyszane i dominacja Red Bulla trwa w najlepsze. W inaugurującym sezon 2024 Grand Prix Bahrajnu Max Verstappen zdeklasował resztę stawki wygrywając swój 55. wyścig w karierze. Drugi był jego kolega z zespołu Sergio Perez, a podium uzupełnił Carlos Sainz (Ferrari).

Spis treści

Ferrari dało nadzieję...

Jeszcze w piątek Max Verstappen sięgnął po swoje 33. pole position w karierze, które daje mu ex aequo 5. miejsce w klasyfikacji wszechczasów. To był scenariusz zakładany przez większość kibiców Formuły 1, ale nadzieję na "ciekawy" sezon dał Charles Leclerc, który w Q2 wykręcił najlepszy czas tego dnia. Ostatecznie Monakijczyk startował z 2. pozycji w sobotnim wyścigu, ale ziarenko nadziei zostało zasiane.

Trzecie miejsce zajął natomiast George Russell (Mercedes). Jego kolega z zespołu, 6-krotny mistrz świata Lewis Hamilton narzekał na ustawienia bolidu i zajął dopiero 9. miejsce. Czwarte miejsce zajął Carlos Sainz (Ferrari), piąte Sergio Perez (Red Bull), a szóste Fernando Alonso (Aston Martin). Miejsca 7. i 8. powędrowały do bolidów McLarena (odpowiednio Lando Norris i Oscar Piastri), a 10. niespodziewanie do Nico Hulkenberga (Haas).

...Red Bull ją odebrał

Niestety sobotni wyścig, tak jak zeszły sezon, rozegrał się pod dyktandem Maxa Verstappena i Red Bulla. Trzykrotny mistrz świata nawet na chwilę nie oddał prowadzenia i już na 24.okrążeniu dublował Logana Sargenta (Williams). Ostatecznie Holender wygrał z kolosalną przewagą nad resztą stawki.

Leclerc nie był w stanie nawet powalczyć z Verstappenem, gdyż już na samym początku wyścigu dał się wyprzedzić Sergio Perezowi i George'owi Russellowi (Mercedes). Tego drugiego długo nie mógł wyprzedzić, a podczas ich pojedynku z sytuacji skorzystał Carlos Sainz, który wyprzedził obu i zajął w sobotę trzecie miejsce. Leclerc dojechał czwarty.

Słabo spisały się bolidy Mercedesa. Russell zakończył wyścig na 5. miejscu (-2 pozycje względem startu), a Hamilton na 7. Temu drugiemu udało się wyprzedzić Piastriego i Alonso, ale z Lando Norrisem już sobie nie poradził. Brytyjczyk zajął 6. miejsce, między dwoma bolidami Toto Wolffa. Piastri natomiast był 8.

Czołową dziesiątkę zamknęli kierowcy Astona Martina - Fernando Alonso (9.) i Lance Stroll (10.).

Kierowcą dnia wybrano Carlosa Sainza (35% głosów kibiców).