Górnik Zabrze odzyskał 3 punkty zabrane po przerwanym meczu z Piastem w Gliwicach

Tomasz Kuczyński
Zadyma na meczu Górnik Zabrze-Piast Gliwice
Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN rozpatrywała w czwartek odwołania Górnika Zabrze i Piasta Gliwice od kar nałożonych przez Komisję Ligi Ekstraklasy SA po przerwanych przez kibiców derbach. Górnik odzyskał zabrane wcześniej 3 punkty.

Mecz 26. kolejki Lotto Ekstraklasy odbył się 3 marca i został przerwany przed zadymę kibiców w 81. minucie przy stanie 1:0 dla Piasta. Komisja Ligi ukarała gliwicki klub walkowerem 0:3, a Górnikowi odjęła 3 punkty.

Argumentem za ukaraniem Górnika odjęciem punktów było zachowanie kibiców gości, którzy mieli sprowokować gliwickich fanów do wyłamania ogrodzenia i wtargnięcia na boisko. Kibice Górnika powiesili w swoim sektorze skradzioną wcześniej flagę Piasta, a następnie podpalili, co wywołało wspomnianą reakcję gospodarzy.

W tym momencie w tabeli Lotto Ekstraklasy Górnik ma 46 punktów, liderująca Jagiellonia 54, Legia Warszawa 51, a Lech Poznań 49.

Zabrzański klub podał na swojej stronie, że zwiększona została natomiast kara finansowa - z 40 do 60 tysięcy złotych.

Komunikat Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN

W czwartek, 22 marca 2018 roku, odbyło się posiedzenie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.

Na spotkaniu rozpoznano odwołanie klubu Piast Gliwice od orzeczenia Komisji Ligi z 5 marca 2018, sygn. akt 83/17/18, w sprawie kary regulaminowej weryfikacji wyniku meczu Piast Gliwice – Górnik Zabrze, jako walkower na niekorzyść klubu.

NKO postanowiła oddalić odwołanie w całości jako bezzasadne.

Ponadto po rozpoznaniu odwołania klubu Piast Gliwice oraz Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego PZPN od orzeczenia Komisji Ligi z 5 marca 2018, sygn. akt 82/17/18, w sprawie naruszenia porządku i bezpieczeństwa przez kibiców klubu na stadionie podczas meczu Piast Gliwice – Górnik Zabrze.
NKO postanowiła oddalić oba odwołania w całości jako bezzasadne.

Rozpoznane zostały również odwołania klubu Górnik Zabrze oraz Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego PZPN od orzeczenia Komisji Ligi z 5 marca 2018, sygn. akt 82/17/18, w sprawie naruszenia porządku i bezpieczeństwa przez kibiców klubu na stadionie podczas meczu Piast Gliwice – Górnik Zabrze. NKO postanowiła:
1. Zmienić orzeczenie Komisji Ligi z dnia 5 marca 2018 roku, w zakresie pkt 1a, zwiększając karę finansową dla Górnika Zabrze do wysokości 60 (sześćdziesiąt) tysięcy złotych;
2. Zmienić orzeczenie Komisji Ligi z dnia 5 marca 2018 roku, uchylając nałożoną na Górnik Zabrze karę pozbawienia 3 (trzech) punktów w rozgrywkach o mistrzostwo Lotto Ekstraklasy;
3. Oddalić odwołania jako bezzasadne w zakresie:
– zakazu udziału zorganizowanych grup kibiców gości w 8 kolejnych meczach w rozgrywkach Ekstraklasy w tym w dwóch następnych meczach z Piastem Gliwice;
– zamknięcia stadionu na 3 kolejne mecze rozgrywek Ekstraklasy dla kibiców, którzy podczas meczu w Gliwicach przebywali w sektorach E i F.

Komunikat Ekstraklasy SA po decyzji Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN

Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. informuje, że od dnia 22 marca br. decyzja o przyznaniu walkowera na korzyść Górnika Zabrze oraz o uchyleniu Górnikowi Zabrze kary odjęcia trzech punktów w rozgrywkach jest prawomocna i podlega wykonaniu. Decyzja ta została podjęta przez Najwyższą Komisję Odwoławczą PZPN, uwzględniając częściowo odwołanie Górnika Zabrze oraz Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego PZPN od kar nałożonych przez Komisję Ligi po meczu rozegranym przez Górnik Zabrze i Piast Gliwice w 26. kolejce Ekstraklasy.

W rezultacie, zgodnie z decyzją NKO PZPN, w tabeli uwzględniony zostaje wynik 0:3 dla drużyny gości jako ostateczne rozstrzygnięcie tego meczu. Tym samym po 28 kolejkach rozgrywek Ekstraklasy Górnik Zabrze ma 46 punktów, a Piast Gliwice 29 punktów.

- Kluczowe jest, że Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN podjęła decyzję bez zbędnej zwłoki i sytuacja w tabeli jest klarowna przed decydującymi kolejkami sezonu zasadniczego. Szybkie działanie Komisji Ligi po zdarzeniach na meczu, wysłanie uzasadnień do klubów w ciągu 3 dni od nałożenia kar, o co jako Ekstraklasa zabiegaliśmy, i sprawny proces odwoławczy sprawiły, że cały proces został zamknięty w ciągu niecałych 3 tygodni i możemy prowadzić dalsze rozgrywki na bazie prawomocnych decyzji – komentuje Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy SA Marcin Stefański.

O decyzji NKO jako pierwszy poinfomował prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Materiał oryginalny: Górnik Zabrze odzyskał 3 punkty zabrane po przerwanym meczu z Piastem w Gliwicach - Dziennik Zachodni