Bartosz Karcz
Koszykarki Wisły Orlen Południe po niezwykle zaciętym meczu pokonały we wtorkowy wieczór w hali przy ul. Reymonta MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski 68:65. A że było to drugie półfinałowe zwycięstwo, „Biała Gwiazda” zameldowała się w finale I ligi koszykarek!

Niezłe tempo, twarda, wyrównana walka - tak wyglądały pierwsze fragmenty meczu, w którym wygrana oznaczała, że koszykarki Wisły Orlen Południe zameldują się w finale I ligi. Zawodniczki z Sokołowa Podlaskiego od początku pokazywały jednak, że nie przyjechały na Reymonta jedynie rozegrać mecz, ale z dużym apetytem na przedłużenie tej rywalizacji. Tę bardzo wyrównaną kwartę zakończył rzut równo z syreną Viyalety Kiuliak, który dał przyjezdnym prowadzenie 18:16.

Drugą część też lepiej zaczął Sokołów, bo od „trójki” Agaty Stępień. Przewaga przyjezdnych wzrosła w ten sposób od razy do pięciu punktów, a po chwili było już 16:23. To nie był dobry początek tej kwarty w wykonaniu Wisły. Krakowianki nie mogły złapać swojego rytmu, pudłowały z dystansu i spod kosza. Przez pierwsze cztery minuty zdobyły raptem dwa punkty. Dopiero celne rzuty wolne Martyny Jasiulewicz zmieniły ten stan. Po chwili Jasiulewicz poprawiła jeszcze za dwa punkty i krakowianki zmniejszyły dystans. Zrobiło się tylko 22:25. Tylko na moment, bo to jednak była kwarta dla Sokołowa. Jeszcze przed przerwą przyjezdne podkręciły tempo i schodziły na nią z zapasem dziewięciu punktów.

Początek trzeciej kwarty też należał do Sokołowa, który odskoczył już na czternaście punktów. Wisła nie rezygnowała jednak, a jej zryw spowodował, że na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty minuty przed końcem tej części po „trójce” Karoliny Wilk mieliśmy remis 44:44. Co prawda przyjezdne szybko odzyskały prowadzenie, ale na koniec tej kwarty wynosiło ono już do zaledwie trzy punkty. Mieliśmy wynik 47:50 i wszystko miało rozstrzygnąć się w ostatniej części meczu.

W czwartej kwarcie emocje sięgnęły zenitu. Wynik praktycznie cały czas był na styku. Zmieniało się też prowadzenie. Gra była bardzo zacięta z obu stron. Doszło nawet w pewnym momencie do szarpaniny na parkiecie. Na szczęście szybko uspokojonej. Widać było jednak jak bardzo zależy jednym i drugim, żeby wygrać ten mecz. W końcówce wiślaczki prowadziły trzema punktami i dobrze broniły. Dwa razy nie pozwoliły rywalkom nawet oddać rzutu, zmuszały je do popełnienia błędu 24 sekund. Ale Sokołów jeszcze się nie poddawał. Na niespełna minutę przed końcem Wisła prowadziła tylko 63:62. Dwa celne rzuty wolne Martyny Jasiulewicz sprawiły, że krakowianki odskoczyły na trzy punkty. Kolejna nieudana akcja przyjezdnych spowodowała, że na siedemnaście sekund przed końcem przy wyniku 65:62 Wisła miała rzuty wolne. Kolejne dobrze wykonywane wolne sprawiły, ze przewaga urosła, a hala, która trzęsła się od dopingu kibiców jakiego dawno tu nie było słychać, mogła eksplodować radością z okazji awansu do finału!

Wisła Orlen Południe Kraków - MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski 68:65 (16:18, 12:19, 19:13, 21:15)
Wisła Orlen Południe: Stasiuk 20, Jasiulewicz 13, Kuczyńska 12, Grzenkowicz 10, Krzywoń 2 oraz Wilk 11, Duchnowska 0, Mitrowska 0, Zuziak 0.
MPKK Sokołów SA: Dzierbicka 15, Kosalewicz 14, Szczęśniak 12, Zieniawska 6, Iwaniuk 3 oraz Stępień 9, Paczóska 4, Kiuliak 2, Pasik 0.
Sędziowali: Tomasz Trybalski i Dominik Hałka. Stan play off: 2:0 i awans Wisły Orlen Południe do finału. Widzów: 400.